1. HABERLER

  2. SAĞLIK-YAŞAM

  3. 15 Kasım Dünya KOAH Günü
15 Kasım Dünya KOAH Günü

15 Kasım Dünya KOAH Günü

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.M.Sinan Erginel, KOAH hastalığının genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıktığını ve kendini uzun süreli nefes darlığı,öksürük,balgam ile gösterdiğini bildirdi.

A+A-

Erginel, 15 Kasım Dünya KOAH Günü dolayısıyla hastane poliklinikler girişinde açılan stantta, Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Toraks Derneği Batı Anadolu Şube Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yıldırım ile bilgilendirmede bulundu.

Sağlık Bakanlığı ve Türk Toraks Derneği işbirliğiyle yapılan etkinliklerle, bu hastalığa ilişkin bilincin artırılmasının hedeflendiğini aktaran Erginel, zararlı toz, gaz ve parçacıkların solunması sonucu hava yollarında ve akciğerlerde gelişen mikrobik olmayan iltihabın yol açtığı KOAH'ın, hava yollarının daralması ve tıkanması ile sonuçlanan genellikle ilerleyici özellikte bir hastalık olduğuna işaret etti.

Erginel, şöyle devam etti:

"KOAH tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olmasına karşın, kamuoyu tarafından yeterince bilinmemektedir. Toplumumuzda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH vardır. Oysa 10 KOAH hastasının sadece biri doktora başvurmuş ve doğru tanı alabilmiştir. KOAH’ın temel nedeni olan kirli hava soluma sorunu, son 200 yılda sanayi devrimi sonrasında ortaya çıkan bir gerçekliktir. KOAH’lı hastaların ve bu hastalıktan ölen kişilerin dünyadaki dağılımına bakıldığında, yüzde 90’dan fazlasının düşük-orta gelirli yoksul ülkelerde yaşayan insanlar olduğu görülmektedir. Anne karnından itibaren gerek iç ortamlarda (ev, iş yeri), gerekse dış ortamlarda soluduğumuz zararlı duman, gaz ve küçük parçacıklar nedeniyle KOAH oluşabilmektedir."

- "Hastalık basit bir nefes ölçüm testiyle teşhis edilebilmektedir"

Erginel, tütün dumanı, termik santraller, fabrikalar ve trafikteki araçların egzozlarından çevreye yaydıkları kirli hava, evlerdeki ısınma ve yemek pişirme amaçlı soba veya ocaklarda yakılan odun, tezek, ağaç kökleri ve kömürün dumanı ve tozlu, dumanlı iş yerlerinde solunan kirli havanın, bu hastalığın en önemli nedenleri olduğunu bildirdi.

KOAH'ın ilerleyici bir hastalık olmasına karşın önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğuna dikkati çeken Erginel, şunları aktardı:

"Hastalık genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkmakta ve kendini uzun süreli nefes darlığı, öksürük, balgam ile göstermektedir. Bu belirtiler hastalık ilerledikçe artmaktadır. Hastalık spirometri diye adlandırılan basit bir nefes ölçüm testi ile kolayca teşhis edilebilmektedir. KOAH’lı bir hastanın yapması gereken ilk iş sigarayı bırakmak amacıyla hekime başvurmaktır. Bunun dışında diğer zararlı toz ve dumandan uzak durulması, ortam havasının temiz tutulması, grip ve zatürre aşılarının yapılması, nefes yoluyla alınan ilaç tedavisinin yanı sıra fiziksel aktivitenin önerilmesi ve uygulanmasının sağlanması, hem hastalık gelişimi hem de hastalığın ilerlemesi ve kötü sonuçlarının önlenmesinde önemli adımlardır. Sağlık Bakanlığı ve Türk Toraks Derneği olarak, GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı) çerçevesinde tüm hekimleri, kamu yetkililerini, ulusal örgütleri, ulusal ve yerel medyayı birlikte çalışmaya davet ediyoruz. Gelecek nesillerimiz için herkesin el birliği içinde temiz hava ortamını sağlaması ve koruması gerekmektedir. Solunan ortam havasını temiz tutarak KOAH’tan korunabiliriz.” 

AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.