1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Abd Askerlerinin Camide Kur'an Parçaladıkları İddialarına Soruşturma
Abd Askerlerinin Camide Kuran Parçaladıkları İddialarına Soruşturma

Abd Askerlerinin Camide Kur'an Parçaladıkları İddialarına Soruşturma

Adana'da ABD'li askerlerin yılbaşı gecesi İncirlik Üssü'ndeki camiye girip, ahşap minberi ve camları kırdıkları, Kuran-ı Kerim parçaladıkları iddialarına ilişkin Valilik soruşturma başlattı.

A+A-

Adana'da ABD'li askerlerin yılbaşı gecesi İncirlik Üssü'ndeki camiye girip, ahşap minberi ve camları kırdıkları, Kuran-ı Kerim parçaladıkları iddialarına ilişkin Valilik soruşturma başlattı.

İncirlik Üssü'nde 10'uncu Tanker Üs Komutanlığı'nda görevli askerlerin ibadet ettiği camiye, yılbaşı gecesi alkol alan 39'uncu Wing Komutanlığı'nda görevli ABD'li askerlerin girdiği, ahşap minberi yıkıp, camları kırdıkları, Kur'an-ı Kerimleri parçaladıkları iddia edildi. Konuyla ilgili valilik soruşturma başlattı. Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını söyledi. Konunun doğru olup olmadığının belirlenmesi için bölgenin sorumlu komutanından çalışma yapmasını istediğini belirten Vali Coş, "Konu adli bir olay olduğu için savcıların yetkisinde. Ama konuya askeri savcılar mı bakacak yoksa cumhuriyet savcıları mı bakacak, olayın oluş şekli değerlendirildikten, boyutları araştırıldıktan sonra bütün iddialar açıklığa kavuşacaktır. Türkiye şeffaf bir toplumdur, bu olayın da en iyi şekilde bütün yönleriyle açıklığa kavuşturulacağını ümit ediyoruz. Orada çalışanların kullandığı bir mescit var. Resmi veya müftülüğümüze bağlı değil. Komutanımız konuyu araştırıyor. En kısa zamanda bize gerekli bilgileri ulaştıracak bizde gerekeni yapacağız." açıklamasında bulundu.

"İNCİRLİK ÜSSÜ'NDE MÜFTÜLÜĞE BAĞLI BİR CAMİ YOK"

Adana Müftüsü Arif Gökçe de iddialarla ilgili kendilerine herhangi bir bilgi ve şikayetin gelmediğini söyledi. Olayları basından duyduklarını ifade eden Müftü Gökce, İncirlik Üssü'nde Müftülüğe bağlı bir cami olmadığını kaydetti. Üste çalışanların ibadetlerini yapmaları için bir yer yapıldığını aktaran Gökce, "Böyle bir şey varsa, biz bunu etik açıdan kınayabiliriz. Bizim sorumluluğumuzda olmadığı için soruşturma açmak gibi bir yetkimiz yok. İbadethanelere böyle bir saldırı varsa şayet, bunu kınıyoruz. İlgili kaymakama bu durumun araştırılması ve bize bilgi verilmesi yönünde bir yazı yazdım." açıklamasında bulundu.

Diyanet - Sen Adana Şubesi Başkanı Mustafa Ünaldı, ABD’li askerlerin 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı’ndaki camiye girip, ahşap minberi parçaladıkları, camları kırdıkları ve Kuran’ı Kerim’leri parçaladıkları iddiaları üzerine bir yazılı açıklama yaparak olaya tepki gösterdi. Amerikalı askerlerin yaptığı küstahlığın üstü kapatılmayarak gerekli hukuki işlemin başlatılması gerektiğini vurgulayan Başkan Ünaldı, "ABD’li askerlerin yaptıkları terbiyesizlik diyanet camiasını çok rahatsız etmiştir. Cami şuan tadilat yapılma bahanesiyle ibadete kapatılmış, çalışanlar ve üs komutanlığı ise kandırılmaya çalışılıyor. Bu konuda yetkililerden net bir açıklama bekliyoruz." diye konuştu.

STK'LARDAN TEPKİ

10 sivil toplum örgütü adına açıklama yapan Recep Çalışkan olayı kınayıp, "Hiç kimse ibadethanelerimize saldıramaz, kutsal kitabımıza saygısızlık yapamaz." dedi. Konuyla ilgili Türk ve ABD'li yetkililerin kamuoyunu aydınlatacak açıklama beklediklerini aktaran Çalışkan, "Haddini bilmez Amerikalı askerleri bu çirkin saldırıları dolayısıyla şiddetle kınıyoruz. Bu saldırının İslami değerlerimize yönelik olduğu açıktır. Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim, camilerimizin minberleri, camı, çerçevesi birer bütündür. Hiç kimse ibadethanelerimize saldıramaz, kutsal kitabımıza saygısızlık yapamaz. Değerlerimize saldıran ABD askerler cezalandırılmalı, deşifre edilmeli ve yapılan bu büyük yanlışlık derhal düzeltilmelidir. Türk ve ABD yetkililerin konuyu aydınlatmalarını, bu çirkin iddialarla ilgili derhal bir açıklama yapılmasını talep ediyoruz." dedi.

Türk Diyanet Vakıf-Sen Adana Şube Başkanı Ayhan Arabacı, ABD askerlerinin yılbaşı gecesi İncirlik Üssü içerisinde yer alan ve Türk askerlerin ibadet ettiği camiyi basıp, minberi kırdığı ve Kuran yaktığı iddialarına tepki gösterdi. Dini değerlere yapılan bu saldırının örtbas edilmemesi gerektiğini aktaran Arabacı, olayı gerçekleştiren ABD’li askerlerin cezalandırılması, yapanların kam oyuna açıklanması ve bu büyük yanlışlığı derhal düzeltilmesi gerektiğini vurguladı. Arabacı, “Tepkimize kayıtsız kalındığı ve gereken yapılmadığı takdirde sorumluluğun sadece olaya karışan ABD askerleri ile sınırlı kalmayacağını, tüm yetkilileri bağlayacağını bildiririz.” diye konuştu.
CİHAN

ABD askerlerinin camide Kur'an parçaladıkları iddialarına soruşturma

ABD askerlerinin camide Kur'an parçaladıkları iddialarına soruşturma

ABD askerlerinin camide Kur'an parçaladıkları iddialarına soruşturma

ABD askerlerinin camide Kur'an parçaladıkları iddialarına soruşturma

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.