1. YAZARLAR

  2. Aykut Onur KALAYCI

  3. 'AÇLIK, YOKSULLUK, ARPALIK'
Aykut Onur KALAYCI

Aykut Onur KALAYCI

Yazarın Tüm Yazıları >

'AÇLIK, YOKSULLUK, ARPALIK'

A+A-

- AÇLIK, YOKSULLUK, ARPALIK -

 

Bir hatırlatma ile girelim yazımıza.. Hani derler ya 'Acı Ama Gerçek' diye işte aynen öyle. Halkların gerçekleştirdiği devrimler, ekonominin rüşvet, kaçakçılık gibi illegal işler, devlet içerisinde adam kayırma, kayırma, en kötüsü de baştakilerin yani ülkeyi yönetenlerin ilgisizliğinden gerçekleştirilmiştir. İlgisizlik ya da adamcılık yaparak devletin kurumlarının başına geçirilenlerin o kuruma hiçbir katkısı olmamıştır. Kurum ve kuruluşların işlevi sağlanamamış, eski kanun ve nizamlarla yönetilmeye çalışılınca çökmüştür.

‘DÜNYADA ÖRNEK’ DERSENİZ

Örneğin Fransız devrimi dönemin Fransa Kraliçesi Marie Antoinette’nin ‘Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler’ sözünden sonra gerçekleştirilmiştir. Yine İtalya’da ekonominin çöküşü, rüşvet ve mafyanın en yoğun olduğu, ta ki başbakan öldürmeye kadar gittiği dönemde yaşanmıştır. İtalyan savcılar ve devlet işbirliği ile başlatılan Temizeller soruşturmaları ile İtalya düze çıkmıştır. Örnekleri sıralayabiliriz.

ÇOK ŞÜKÜR DİYECEĞİM AMA..

Çok şükür ülkemiz böylesi bir süreçten geçmemiş, her ne kadar rüşvet, adam kayırma, kaçakçılık gibi suçlar ülkemizde de sıklıkla görülse, ekonomi zorda olsa ayakta kalmıştır. Ancaaak çok şükür dedik ama ekonomik göstergeler zor dönemlerden geçen Türkiye için pek de olumlu gözükmüyor. Rakamlarla konuşacak olursak;

RAKAMLARLA KONUŞACAK OLURSAK;

Açlık sınırı son bir yıl içinde 1919 TL.’den 2058 TL. yoksulluk sınırı 6251 TL.’den 6705 TL. çıkarak açlıkta 139 TL fark yoksullukta 454 TL Net Fark asgari ücretin 2020 TL olduğu ülkemizde açlık sınırının 38 TL altındadır.

Devlet memurlarının brüt maaşlarının her yıl Ocak’ta % 15 ilerleyen aylarda maaş durumuna göre % 20 daha sonra % 27’ye yükselebilmektedir.

SORU ŞUDUR:

Soru şu; bu sürede memurun maaşı yükselmediği halde maaştan kesilen vergi nasıl yükselmiştir? Maaşı aylık bir değerlendirmeden çıkarıp yıllık hesaplama ve alınma zamanı hesaplaması ile önce az sonra toplamda yükselterek bir hesap hilesi ile maaşlar açlık sınırına yakın tutulmaktadır. Taşrada maaşlar açlık sınırının üstünde her zamanda yoksulluk sınırının altında olmaktadır. Bu uygulama yakın dönemde uydurulmuş yıl içinde maaşın modern şekilde acıtmadan kırpılması yöntemi yaratılmıştır. Herkes uyutulmuştur. Vergi tek oranlı olur. Geçmiş yıl elde edilen gelire göre, beyan ve tahsil edilir. Memurda böyle bir yöntem yoktur. Anında ve alınmamış dönemde hesaba katılarak azaltma işlemi dönem içinde vergi adı altında makas otomatik kullanılmaktadır.

1880 YILINA KADAR GÜMRÜK ÇALIŞANINA ULUFE VERİLMİŞTİR

Eskiden memurların aldığı maaşa çeşitli adlar verilmiş, emeklilikte çeşitli yöntemler uygulanmıştır. Bu memur emekli olunca ne yapmıştır 1880 kadar arpalık denen bir maaş almıştır. 1880'den sonra bir sandık oluşturulmuş buna ‘tekaüt sandığı’ denerek makul mantıklı bir yöntem oluşturulmaya çalışılmıştır. Türkiye gümrüklerinden emekli memurlara tekaüt ulufesi verilirmiş.

TİCARET BAKANLIĞI’NA BAKARSAK..

Şimdi Ticaret Bakanlığı’na bakalım. Yeni başlayan memur, açlık sınırının biraz üzerinde maaşla göreve başlamaktadır. Taşrada büyük şehirlerde ev kirası 1.500 TL-2500 TL arasındadır. Ulaşım, haberleşme, yeme-içme, giyim kuşam hariçtir. Memura ayrıca mükelleften toplanan mesai Ankara'da toplanıp vergilendirerek ortak dağıtılmaktadır. Teşkilatın merkezinde durum daha karışıktır. İdari yapı 2018'de üç birim toplanmış Ekonomi, Ticaret, Gümrük olarak.

Eski iki başlı kartalımız vardı şimdilerde gümrüklerde merkezde 3, taşrada 3 toplamda 6 başlı kartal oluşturulmuştur. Memur hiyerarşisindeki bu altı başlılık ne zaman bitecektir diye sorarsanız buna cevabı Ankara'da bulunan 21 idari birim binlerce çalışan koltuklar sıcak ve güzel olduğu için çalışma yapmaktan düzeltme yapmaktan kaçınmaktadırlar. Herhalde Avrupa Birliği ya da Amerikan uzmanlarından medet ummaktadırlar. Onlar bir gelse, bir kopya verse, bizim yerimize düşünse, yazsa bizi mutlu etse bizde rahat oturup koltukları ısıtmaya devam etsek diye.

TOPU DIŞARI ATMAK

Mesaiden alınan vergilendirme mahkeme kararı ile iptal edildiği halde memurlar halen mağdur edilmekte; bu sefer kurtuluşu Avrupa Birliği, Amerika yerine idare topu mahkemelere, bilirkişiler, Maliye Bakanlığına atmış hakkı iade etmek yerine topu stat dışına taşımaya çalışarak memurlarını mağdur etmek için uğraşmış ve uğraşmaktadır.

Ankara üç farklı birimi hiyerarşik, idari ve mali olarak nasıl birleştirmeyi düşünmektedir? Hiç konuşulmamaktadır.

Herhalde atalarımızın yaptığı gibi ‘arpalıklara dönelim’ diye bir görüş mü ortaya çıktı bizden mi gizlenmektedir? Herkes muhtelif arpalıklara mı yönlendirilecektir? Yoksa 1880 Türkiye'sindeki gümrük çalışanlarına dağıtılan "tekaüt ulufesi" alınmaya / dağıtılmaya mı başlanacaktır?

ASIL SORU BUDUR

Görüldüğü üzere kopya çoktur AB, Amerika, Mahkeme, Bilirkişi, arpalık, tekaüt ulufesi, topu taca atma yöntemleri daha da arttırılabilir. Ankara hiyerarşik, idari, mali birleşimi nasıl yapacak kimlere yaptıracaktır? Asıl soru budur. Yoksa personelin tamamına izin verilip tamamen açık kapı yöntemine mi geçilecektir? Kapıları tamamen açarak memurları evlerinde çalıştıracağız. Bu durumda ödenecek aylıklarda düşer sadece barınma ve yiyecek parasına memur çalıştırılır. Buna da açlık, yoksulluk sınırı değil karın tokluğu sınırı adı altında çıplak bir maaşla gümrük işlemlerini memurlar evlerinden yaptırılması mı daha iyi olacaktır?

MUHASEBEYİ KİM YAPACAK?

Daha da vahim bir yöntem mi izlenecek sırlar dünyası yöntemi bütün işleri yaşayanlara değil, memurlara değil, Allah'a havale edelim, ruhlar yaşıyorsa ya da öldükten sonra hesap sorar. Muhasebeyi Allah yapar diyelim.

Bu yöntemlerin hepsini denedik, hep atı alan Üsküdar’ı geçti, trene baktırılırken trenler hep geçti başkaları kazandı, dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olduk. Son yöntemden sonrası da anarşidir. Kim vurduya gidersiniz. Gümrük Kalmaz!

Hiç unutmayalım devlet gümrükle başlar gümrükle biter yapıyı yıkarsanız herkesin her dediğini yaparsanız hep son yöntemi görürsünüz.

Maaşlar azaldıkça illegalite artar, anarşi artar bunu her zaman merkez ya karar almayarak, ya yanlış karar alarak ya da kararları geciktirerek anarşiyi oluşturur. Üniversitelerde bir slogan vardır; bir kararın yanlış olması hiç olmamasından iyidir düzeltilebilir.

Kısaca merkezdeki 3, taşrada 3 toplam 6 başlılık ne zaman düzeltilecektir? Çalışma disiplini nasıl düzenlenecektir? Sözleşmeli personel tıkanıklığı, rotasyon ne zaman düzeltilecektir? Bu soruları cevap aramadığımız, bulmadığımız, yazmadığımız zaman kaosları kendimiz hazırlıyoruz demektir.

O kaoslar her zaman sonunda başında olanları yemektedir unutmayalım!

 

- YAZARDAN SON DAKİKA NOTLARI -

1-) Çin menşeli kumaşlar, nasıl Avrupa menşeli oldu?

2-) Bolu sınırında Emniyetin durdurduğu bir tırda yakalanan 2,8 MİLYON TL değerinde şarj aleti, şarj adaptörü, kablosuz kulaklık cinsi eşyanın İstanbul’a varamadan kayalara geldiği anlaşılıyor.

Bu başarılı operasyonu gerçekleştiren ekibe başarılarının devamını dilerken, işlemi takip eden ithalatçının müşavirinin de İstanbul bağlantısının olup olmadığı doğrusu merak konusu.. İstanbul’a yaklaşıyorlar!Gidenler dönüyor mu ne ?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
38 Yorum