1. YAZARLAR

  2. Aykut Onur KALAYCI

  3. AK PARTİLİ MUŞ'UN AÇIKLAMASINA BENİM YORUMLARIM
Aykut Onur KALAYCI

Aykut Onur KALAYCI

Yazarın Tüm Yazıları >

AK PARTİLİ MUŞ'UN AÇIKLAMASINA BENİM YORUMLARIM

A+A-

AK PARTİLİ MUŞ'UN AÇIKLAMASINA BENİM YORUMLARIM

 

O TASLAKLA İLGİLİ SİYASİLERE TAVSİYELERİM

 

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, gümrük camiası ve gümrükle iş yapan ticaret erbabını yakından ilgilendiren bir açıklama yaptı. Muş, Gümrük Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin detaylarını gazetecilerle paylaştı.. Paylaşılan bilgi satırı satırına aynen şöyleydi:

 

GÜNCELLEME YAPILACAK!

 

AK Parti Grup Başkan Vekili Muş açıklamasında, 'Gümrük Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin 20 maddeden oluştuğunun altını çizerek; "1 Ekim'de yasama faaliyetleri başlayacağı için toplumda ihtiyaç duyulan meselelerle ilgili kanun tekliflerimizi vermeye devam edeceğiz." dedi. Muş basına yaptığı açıklamanın devamında, teklifin öne çıkan maddelerini paylaştı.. AK Parti Grup Başkan Vekili Muş, Gümrük Kanunu’nun idari para cezalarına ilişkin usul hükümleri ile ceza miktarlarının, günümüz ekonomik koşulları dikkate alınarak güncelleneceğini bildirdi. Muş, merakla beklenen açıklamasında gümrük mevzuatına aykırı fiillere ilişkin mükerrer ceza uygulamaları olabildiğini hatırlatan Muş, "Bunlar sadeleştiriliyor, dolayısıyla mükerrer bir ceza uygulamasının önüne geçilecek." dedi. AK Partili Muş, teklifle gümrük mevzuatına aykırı hareket edenlerin, idare tarafından tespit edilmeden gelmeleri halinde uygulanacak cezalarda bazı indirimlerin söz konusu olacağını aktardı.

 

TASFİYEDEN VAZGEÇİLEBİLECEK!

 

Tasfiye edilecek malzemeler ya da ürünlerle ilgili 30 günlük süre verildiğini anımsatan Muş, ithalatçı firmanın bu ürünleri 30 gün içinde başka bir ülkeye ihraç etmesi durumunda tasfiyeden vazgeçileceğini söyledi. Muş, "Eğer 30 günlük süre içinde, bu yapılamazsa devlet eliyle bunlar tasfiye edilecek. Burada amaçlanan hem ithalatçının bu anlamdaki mağduriyetini gidermek, hem de kamunun bunun tasfiye edilmesiyle oluşacak maliyetten kurtulmasını sağlamak." diye konuştu. Gümrük işlemlerinden doğan vergilerin alınabilmesi için tahakkuk edebilecek verginin yüzde 20 fazlası oranında teminat alındığını hatırlatan Muş, teklifle fazladan alınan yüzde 20'lik dilimin ortadan kaldırılmasını öngördüklerini kaydetti. Muş, teklifle gümrük cezalarına yönelik yapılacak uzlaşma başvuru süresinin de genişletileceğini söyledi.

 

GÜMRÜKÇÜNÜN SİLAH KONUSU

 

Mehmet Muş, gümrük müşavir yardımcısı olabilmek için aranan şartlar arasına terör suçundan ceza almamanın ekleneceğini de belirtti. Teklifle, gümrük muhafaza memurlarının emekli olduktan sonra zati silah edinmelerinin önünün açılacağını dile getiren Muş, "Aynı emniyet teşkilatında, jandarma ya da Sahil Güvenlik Komutanlığında olduğu gibi gümrük muhafaza memurları da adli kolluktur. Dolayısıyla emekli olduktan sonra bedelini ödemek kaydıyla zati silah edinmelerinin önünü açmış oluyoruz." dedi.

 

SİZİN YORUMUNUZ NE DERSENİZ?

 

Hem yazılı basında, hem de görsel basında yıllardır gümrüklerde yaşanılanları kamuoyuyla paylaşan bir gazeteci-yazar olarak sizin bu konuda yorumunuz ne derseniz benim siz okuyucularıma ve TBMM'de grubu olan siyasi partilere altını çizerek söyleyeceğim şunlardır;

 

Gümrük Muhafaza Personelinden başlayalım. Tasarıya baktığınızda Gümrük muhafaza personeline diğer kolluk kuvvetlerine tanınılan haklardan faydalanması güzel bir uygulamadır. Böylece kolluk kuvvetleri arasında görülen bazı haksızlıklar ortadan kalkacaktır. Ama şu da söylemeliyim ki, bunda sadece silahla ilgili emekli olunduğunda beylik tabanca taşınması ve harç alınmaması değerlendirmesi ne yazık ki eksik kalmaktadır. Emeklilikte maaş ve mesai ücretlerinin bordroda gösterilip, emekli maaşının o bedel üzerinden yapılması gerekmektedir. Ayrıca kazanılmış hak olan çifte gelir vergisi alınması, bedelinin iadesinin mahkemeler yolu ile değil yasa ile hemen yapılması gerekmektedir. Kazanılmış hak idare ve otorite tarafından tek taraflı yokuşa sürülmesi bırakılmalıdır. Taşrada uzmanlık statüsü bölge müdürlüğü personeline ve muayene memurlarına verilmelidir. Bugüne kadar geciktirmeye çalışan idare içi uzmanlaşma karşı muhalefet yıkılmalıdır.

 

ARTI UYGULAMA

 

Tasfiye ile uygulama iyi olmuş fakat fazla işleyen bir madde olmadığı için mevzuat uygulamalarında artı bir değerlendirme oluşturmayacağı düşünülmektedir. Geri verme karar verildikten 3 ay içinde yükümlüye iade edilmediğinde, idarenin faiz ödemesi iyi bir uygulamadır.

 

Gümrük müşavir yardımcı olabilme şartları hüküm yememe gerekliliği, iyi bir değerlendirme olup, dava açıldığında idarenin takdiri ile mahkemeden mesleki görev yapma yetkisinin ara karar olarak idarenin askıya da aldırabilmesi gerekmektedir. Bu konu hem müşavir, hem de yardımcısı olabilme temel şartlarına eklenmelidir.

 

Ayrıca uzman, daire başkanı, müfettiş ve daha üstü görev yapanlara tanınan otomatik müşavirlik şartı, taşrada çalışan bölge müdürü, Müdür, Müdür yardımcısı ve muayene memurlarına kademelerle eski kanunda olduğu gibi kanuna konularak ellerinden gasp edilen hak geri verilmelidir. En önemli madde değişikliği transitte asıl sorumlunun nasıl yükümlü olacağınla ilgili değişiklikte gizlidir. Gümrük kanunu, yönetmeliği, kaçakçılık kanununda transitte yükümlülük ve para cezası ile ilgili hüküm bulunmamaktadır. İdarenin yapmış olduğu tespit ve yakalamalarda mahkemeler ve idare hüküm yokluğundan illegal davranıp kaçakçılık yapana cezai müeyyide uygulamamakta kaçakçıyı berat ettirmektedir.

 

KONUYU AÇARAK….

 

Bu konuyu biraz daha açarsak; deniz yolu taşımalarda transit belgesi nedir diye sorarsak özet beyan manifesto ortaya çıkar, bu belgelerde asıl sorumlu kimdir diye sorarsak manifestoyu özet beyanı kesen taşıyıcı firmadır.

 

Fakat bu manifesto ve özet beyan ciro ile devredilmekte geçici depolama yerine teslim ve ciro edilmektedir. Sorun burada çıkmaktadır. Eksik fazla çıkan, kayıtlarda çıkmayan transit eşyası ne olacaktır? Yine gümrük kanunu ve kaçakçılık kanununda açık bırakılmaktadır. Demir ve Hava yolu manifestoları daha ilginçtir. Ticaret Kanunu ve Gümrük Kanunu’na göre ciro ile devir etmemektedir. Muhakkak alıcıya teslim edilmesi gereklidir. Taşıyıcı başka bir geçici depolama yerine eşyasını koyamaz, ciro ile devredemez.

 

Kara yolu ile NCTS, TIR karnesi, Transit beyanı, ATA karnesi, NATO beyanı, posta yolu ile taşınmaktadır. Bu aşamalarda asıl sorumlu kimdir? Taşıma belgesini teslim eden mi taşıyan mı, sistemde görünen mi, teminatı veren mi, belgeyi düzenleyen mi? Bunlarının hiçbirinin cevabı Gümrük Kanunu'nda yoktur!

 

Bugüne kadar yazılmaması da ilginçtir. Hem idari hem de adli takip suçu tanımlayan mevzuat maddesi unutulduğundan işletilememektedir. ‘Bu kadar bariz bir yazım hatası neden yapılmıştır?’ diye sorarsanız; başka bir soruda Yurt dışında başlayan bir transitte asıl sorumlu ile iletişim nasıl sağlanacaktır? Dava nasıl takip edilecektir? Bu soruların cevabı her zaman yoktur. Takip, tahsil, mevzuatı Gümrük Kanunu’nda hep açık bırakılmıştır.

 

DİKİŞ TUTMAZ BENDEN SÖYLEMESİ

 

Bu açıklık Avrupa Uyum Yasası diye yutturulmuş dikiş tutmaz olmuştur. Doğu, güneydoğu kapılarında her iki senede bir operasyon yapılıp, sadece memurlar görevden alınır veya yer değiştirilir olmuş kaçakçı hiçbir takip-ceza almaz olmuştur.

 

Gümrük ve Kaçakçılık Kanunu Avrupa Uyum Yasası denilerek FETÖ terör örgütü destekçilerince hazırlanıp en az üç defa değiştirilmiş, her zaman birçok konu bilerek açık bırakılmış. Gümrükler elek haline getirilmiş, kuralsızlık kural yapılmaya çalışılmıştır. Bu yasa değişikliği çalışması bir milat olmalıdır.

 

Ayrıca kapılardaki sözleşmeli personel çalıştırılması adli ve idari takip, denetim, tetkik, değerlendirme yapan personelin sözleşmeli çalışma uygulaması terk edilmelidir. Sözleşmeli ancak teknik hizmetinden faydalanılan şoför, teknisyen, mühendis, yardımcı hizmetli, temizlikçi gibi kadrolarda kullanılmalıdır.

 

Ekonomi ve Gümrük teşkilatının birleştirilmesi unutulmuş gibidir. Aynı konudaki taşra ve idari yapıların bir an önce birleşmesi sağlanmalı.. Özlük hakları eşitlenmelidir.

 

 

-YAZARDAN ÖNEMLİ NOT-

- Tekirdağ merkezli 4 ilde düzenlenen rüşvet operasyonunda gözaltına alınan 18 şüpheliden 9’u serbest bırakılmıştı; ancak daha sonra Savcılığın itirazı üzerine şüphelilere tekrar gözaltı kararı verildi!

 

- YAZAR NOTLARI-

1- Hani Bize Gaz Vermek İsteyen Olursa, O Postadaki Mektubun Pulunu da Sıkıca Yalaması Gerektiğini Hatırlatayım!..

Anladın Sen Onu…

 

2- Abdullah Soylu’dan Boşalan Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü’ne Teşkilat Dışından Bir Atama Yapılacağı Bugünlerde Bakanlık Koridorlarında Sıkça Dillendiriliyor…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
31 Yorum