1. YAZARLAR

  2. Saygı ÖZTÜRK

  3. Anayasada tek maddede uzlaştılar: Milletvekili Zammı
Saygı ÖZTÜRK

Saygı ÖZTÜRK

SÖZCÜ
Yazarın Tüm Yazıları >

Anayasada tek maddede uzlaştılar: Milletvekili Zammı

A+A-

Anayasada tek maddede uzlaştılar: Milletvekili Zammı

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda neredeyse 4-5 madde dışında hiçbir konuda anlaşamayan partiler, milletvekili özlük hakları konusunda aynı önerileri sunarak anlaşma konusunda bir adım atmış oldular. MHP konunun anayasa yerine içtüzükte düzenlenmesini isterken, AKP, CHP ve BDP milletvekillerinin özlük haklarıyla ilgili hemen hemen aynı önerileri sundular.

Uzlaşma komisyonunda, uzlaşılan maddeler “yeşil” renkli kalemle, uzlaşılamayan maddeler ise “kırmızı” renkli kalemle işaretleniyor. Aylardır çalışmalar devam etmesine rağmen “yeşil” renkli kalemle işaretlenen maddeler 5’i geçmezken, partilerin hemen tamamı, milletvekili zammının nasıl yapılması gerektiği konusunda ortak görüşler dile getirildi. Böylece bir Anayasa değişikliğinde kabul edilecek “banko” maddeler arasında ödenek ve yollukların yer alacağı anlaşıldı.
SÖZCÜ, milletvekili ödenek ve yolluklarıyla ilgili siyasi partilerin önerilerine ulaştı. Tepkilere neden olmaması için zamların kanunla düzenlenmesi görüşü ağır bastı. İşte bu konudaki öneriler:

AKP: ödenek ve yolluklarda kesinti olmasın
AKP’nin önerisinde “Milletvekillerinin ödenek, yolluk ve emeklilik işlemleri kanunla düzenlenir. Ödeneğin aylık tutarı en yüksek devlet memurunun almakta olduğu miktarı yolluk da ödenek miktarının yarısını geçemez. Milletvekillerine ödenecek ödenek ve yolluklar, kendilerine bağlanan emekli aylığı ve benzeri ödemelerin kesilmesini gerektirmez” denildi.

MHP: İç Tüzük ile düzenleme yeterli
MHP, milletvekilliğinin düşmesi, iptal istemi, ödenek ve yollukların kanunların teklif edilmesi ve görüşülmesinin Meclis İçtüzüğü’nde düzenlenmesi gerektiğini anayasada düzenleme yapılmasına gerek olmadığına karar verdi.

CHP: AKP’nin zam önerisine katılıyoruz
CHP’nin önerisi ise şöyle oldu:
“TBMM üyelerinin ödenek, yolluk ve emeklilik işlemleri kanunla düzenlenir. Ödeneğin aylık tutarı en yüksek devlet memurunun almakta oldu miktarı, yolluk da ödenek miktarının yarısını aşamaz. TBMM üyeleri bunların emeklileri SGK ile ilgilendirilirler ve üyeliği sona erenlerin istekleri halinde ilgileri devam eder. TBMM üyelerine ödenecek ödenek ve yolluklar, kendilerine sosyal güvenlik kurumu tarafından bağlanan emekli aylığı ve benzeri ödemelerin kesilmesini gerektirmez. Ödenek ve yollukların en çok üç aylığı önceden ödenebilir”

BDP: Milletvekili hak ve ayrıcalıkları ömür boyu sürsün
BDP’nin önerisinde ise, milletvekillerinin özlük hakları şöyle önerildi:

“Bir yasama döneminde milletvekillerinin aylık ve ödeneklerine yapılan artışlar ancak bir sonraki yasama döneminde yürürlülüğe girer. Milletvekillerinin mali ve sosyal hakları hakkaniyet ve diğer kamu yöneticileriyle eşitlik temelinde saptanır. Milletvekili ödenekleri ve yollukları yasayla belirlenir. Milletvekili ödeneği kıyasen birinci derecenin dördüncü kademesindeki kadrolu bir devlet memurunun aldığı ödenek miktarını, yolluk ise onun yarısını aşamaz. Meclis üyelerinin sosyal güvenceleri yasayla belirlenir. Emekli maaşı dışındaki hak ve ayrıcalıklar, milletvekilinin ölümüyle sona erer.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.