1. YAZARLAR

  2. Aykut Onur KALAYCI

  3. BARON'UN VATAN AŞKINA İSTANBUL KOM DARBESİ
Aykut Onur KALAYCI

Aykut Onur KALAYCI

Yazarın Tüm Yazıları >

BARON'UN VATAN AŞKINA İSTANBUL KOM DARBESİ

A+A-

BARON'UN VATAN AŞKINA İSTANBUL KOM DARBESİ...

‘BABAM VE OĞLUM’ GÜMRÜK SİNEMALARINDA

DERS ALALIM.. DÜŞÜNELİM.. BİR DAHA YAŞAMAYALIM..

ŞİMDİ Kİ FİLMİN ADI 'BABAM VE OĞLUM'

 

Göz göre göre gelen bir kanlı darbenin yıl dönümündeyiz bugün. Bugün bir milletin tekrar varoluşunun aynı Kurtuluş Savaşı'nda olduğu gibi topraklarında gözü olan dış güçlerin gözünü çıkarıp kör ettiği destansı bir bağımsızlık mücadelesinin yıl dönümündeyiz.

Darbecinin mermisine, tonlarca ağırlıktaki tankına bedenini siper ederek şehit olmuş Ömer Halis Demir'in, evladıyla el ele koşarken sırtından vurulan Türk insanının yeniden vatan sevgisini, bağımsızlığını hatırladığı gündür bugün..

İlginçtir şehitlerimizin kaybıyla üzüldüğümüz ama millet olduğumuzu hatırlayıp mutlu olduğumuz gündür bugün.. Ders alalım, düşünelim bir daha yaşamayalım..

'BARON'UN VATAN AŞKI

İstanbul Emniyet Müdürlüğü KOM Şubesi'nin çok önemli bir operasyonunu paylaşacağım sizinle.. Güler misiniz? Ağlar mısınız? Yoksa şapkayı önünüze koyar düşünür müsünüz karar sizin...! Adı A.Demir kendi ifadesiyle ayağa kalktığı günden bu yana sigara kaçakçılığı yapıyor  Demir kendi camiasında ve polisler  arasında 'Baron' olarak anılıyor. Anlayacağınız FETÖ gibi eli kanlı diğer bir baş belamız PKK'nın önemli gelirlerinden olan sigara kaçakçılığı ile uğraşıyor...

GÜMRÜKTEKİ KANKALARIYLA BİRLİKTE

Bizim baron en son işini K. Irak Zaho üzerinden patlatıyor. Bazı gümrük çalışanı olan kankalarıyla sakladığı eşyalar arasında yurda 160 bin paket sigara, bin 500 paket elektronik sigara kartuşu, 30 ton nargile tütünü, 129 adet elektronik sigara likidi ve 8 adet elektronik sigara sokuyor. Kankaları, A. Demir'in kaçak sigara resitaline ö..zün trene baktığı gibi bakıp içeri sallamasına yardımcı olurken, İstanbul Polisi silahları kuşanıyor. KOM Şubesi Diyarbakır Lice konuşlu şebekenin peşine düşüyor.

AMA YOK, YOK...

Bizim çocuklar savcılarıyla birlikte 6 ay teknik takibin ardından 'Bismillah' diyerek operasyona başlıyor. Soruşturma kapsamında 59 kişi gözaltına alınıyor. Zanlıların kaçak sigara organizasyonunda kullandığı adeta bir filoyu andıran bir tıra, 14 kamyona, minibüs ve binek araca el koyuyor. Gözaltına alınanların ifadeleri sonucunda kaçak sigara baronun adı ortaya çıkıyor.  A. Demir.. Polis hemen harekete geçiyor. Ara, tara yok baron.. Soruşturma derinleştiriliyor hani yurtdışına kaçma ihtimali değerlendirilerek sınır kapılarına A. Demir'in adı veriliyor. Ama yok, yok..

BARON NEREDE YAKALANIYOR BİLİYOR MUSUNUZ?

İki hafta sonra A. Demir'in nerede olduğu ortaya çıkıyor. 35 MİLYON liraya yakın serveti olan A. Demir'in adından sonra bulunduğu yerde deşifre ediliyor. Peki, bizim baron nerede çıkıyor derseniz? Manisa'da... Bedelli olarak askerliğini yaptığı piyade taburunda! Güler misiniz, ağlar mısınız, yoksa şapkayı öne koyup düşünür müsünüz? Karar sizin...

BİR BABA İNDİİİİ...

Gündemi gümrük kapılarından kapatalım. Sigara baronunun hikâyesinden başka bir hikâyeye, filme götürelim sizi. Filmin adına 'Babam ve Oğlum' adını gönül rahatlığıyla koyabilirsiniz. Çünkü konumuz baba ile oğlunun hikâyesi.. Hem de ne hikâye al gülüm ver gülüm sen kalk ben oturacağım yok olmaz gümrük benim...

Oğul bildiğiniz düz memurdur o sınır kapısında. Hani memurdur ama arkası kalın olanlardan. Kapıda ona sormadan sıkıysa iş yapın. Hani sıkıysa onu-bunu geçirin de görün ebenizin aman ne o dünyanın kaç bucak olduğunu. Bitmiyor gümrüklerde rezaletin ardı arkası kesilmiyor!..

Bizim oğulun çalıştığı gümrüğün bölge müdürü görevden alınınca, Ankara'da konuşlanan bir çete o bol ödüllü ‘Babam ve Oğlum’ filmini uygulamaya koyar. Madem elimizde o kapıda böyle bir muhafaza memuru var bizde onu değerlendirelim diye düşünürler. Ama memurun yanına bir de müdür olursa tadından yenmez diye düşünürler. Bizim oğulun hüküm sürdüğü gümrük kapısına, başka bir yerde müdürlük yapan babasını bölge müdürü olarak atatırlar. Nasıl senaryo ama Çağan Irmak halt etmiş hani. Devam edelim... Sonrası malum sevgili okurlar, salla çayı al parayı. Bölgede çay kaçakçılığı yapanlar bile şaşırmışlardır bu işe. Öyle ya oğul ile bile işlerini götürürken, şimdi işe bir de baba inmiş iyice rahatlamışlardır.

NAMUSLU TÜCCAR RAHATSIZ OLUR!

Günler, aylar böyle devam ederken namusuyla o kapıda iş yapan bazı tüccarlar yaşanılan vurgun düzenini üstlere şikayet ederler. Şimdi baba ile oğulun bu hamleye karşı, karşı hamle yapma zamanıdır. Zaten çark ortaya çıkmış, sesler yükselmeye başlamıştır. Müdür baba, memur oğlunu karşısına alıp 'Seni kısa süreliğine İstanbul'a gönderelim. Hem sen oradayken olaylarda durulsun' der. Hemen yakın dostlar, işbirlikçiler aranır. Özellikle de Kadiriler arananlar arasında en üst sıradadır. Kısa süre sonra bizim tosun oğulun İstanbul'daki geçici görev yeri belirlenir.

Görevlendirme 3 ayda biter ama gel gelelim sular bir türlü durulmaz. Bu sefer Kadirilerden rapor talep edilir. Öyle yap hem memur oğul çalmaktan pardon çalışmaktan da yorulmuştur. Rapor aynı görevlendirme gibi kısa sürede alınır ve işler yoluna konulur...

YALANIM VARSA NE OLAYIM

Buradan bakanlığa seslenmek istiyorum, hani yalanım varsa bakın ne olayım. Hadi inceleyin evrakları, beyannameleri ve göreceksiniz ki (başka eşya olarak beyan edilen) sallanan çayların çoğunda cambaz muhafaza memuru ile bölge müdürünün oğlunun imzası vardır. Teftiş Kurulu ne zaman 'Babam ve Oğlum' senaryosunu inceleyecek? Boynuz mu kulağı geçti kulak mı boynuzu belli değil! Oğul gidince yerine i.... gelir geçici görevle. Personel Genel Müdürlüğü oğlu gidince hasret çekmesin diye o müdürün yanına manevi oğlunu gönderir. Daha sonra 5. bölge dolu olmasına rağmen, Kadiri Cemaati üyesi Personel Genel Müdürlüğü çalışanları asaleten o gümrüğe manevi oğlu atarlar. Yani rezalet içinde rezalet yaşanır.

Unutmadan bu kadar rezalete imza atan Bölge Müdürü şimdi sebepsiz yere milleti yakıyor, görevden uzaklaştırıyor ve insanları suçluyor. Peki soralım oğlunun ve senin çiftliğin mi o kapı…? Dedim ya gümrüklerde rezaletin ardı arkası kesilmiyor, son sürat ve şaşırtırcasına devam ediyor... Şimdi oynanan filmin adı 'Babam ve Oğlum'

Haydi iyi seyirler…

 

 

- YAZARDAN SON DAKİKAAA  NOTU -

TİCARET BAKANLIĞI MAKAMININ 18-07-2019 TARİHLİ 68 SAYILI BAKAN RUHSAR PEKCAN ONAYLI GÜMRÜK VE TİCARET BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİNE VEKÂLET İLE GÖREVLENDİRMELER:

1-) YALÇIN ÖZDEN - İstanbul Gümrük Ve Ticaret Bölge Müdür Vekili

2-) MEHMET ALİ ARSLAN - Doğu Marmara Gümrük Ve Ticaret Bölge Müdürü V.

3-) HÜSEYİN ŞANVERDİ - Uludağ Gümrük Ve Ticaret Bölge Müdürü V.

4-) HAVVA EKSİLMEZ - Orta Anadolu Gümrük Ve Ticaret Bölge Müdürü V.

5-) ARİF ERTEKİN - Doğu Akdeniz Gümrük Ve Ticaret Bölge Müdürü V.

6-) MEHMET ENVER KÖK-  İpekyolu Gümrük Ve Ticaret Bölge Müdürü V.

7-) ERSİN BAŞARAN - Orta Karadeniz Gümrük Ve Ticaret Bölge Müdürü V.

8-) RAGİBE COŞKUN - Fırat Gümrük Ve Ticaret Bölge Müdürü V.

9-) ABDULLAH ÖZGÜR - Batı Akdeniz Gümrük Ve Ticaret Bölge Müdürü V.

10-) HALİL ŞAŞMAZ - Doğu Karadeniz Gümrük Ve Ticaret Bölge Müdürü V.

11-) MEHMET TUNCAY BAYRAKTAR - GAP Gümrük Ve Ticaret Bölge Müdürü V.

…………………………………

VEKÂLETLERİ SONLANDIRILAN BÖLGE MÜDÜR VEKİLLERİ:

1-) MUSA AYDEMİR - Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdür Vekili

2-) ALİ AYGÜN - Doğu Akdeniz Gümrük Ve Ticaret Bölge Müdürü Vekili

……………………………………………..

GÖREVDEN ALINAN BÖLGE MÜDÜRÜ:

HASAN EKEN - Uludağ Gümrük Ve Ticaret Bölge Müdürü iken Gümrükler Genel Müdürlüğü’ne uzman olarak atandı.

........................................................

YAZARDAN ÖNEMLİ DİP NOTTUR:

Değerli okurlarım, Ticaret Bakanlığı Taşra Teşkilatı Kurulmasına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar aşağıda sizlerle paylaşıyorum:

MADDE 1 – (1) Ticaret Bakanlığı’nın Taşra Teşkilatı Kurulmasına İlişkin Kararın ekli (Ek-1) listesinde belirtilen Batı Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü ve bu bölge müdürlüğüne bağlı Tekirdağ Personel Müdürlüğü 27 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile değişik 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 465 inci maddesi ile 509 uncu maddesinin 3 üncü fıkrasının “c” bendi çerçevesinde kapatılmıştır.

(2) Bu bölge müdürlüğüne bağlı olarak aynı listede belirtilmiş olan müdürlüklerden;

a) Biga Gümrük Müdürlüğü, Çanakkale Gümrük Müdürlüğü, Bozcaada Gümrük Müdürlüğü, Gökçeada Gümrük Müdürlüğü, Uludağ Gümrük ve Dış ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlanmış ve Çanakkale ili anılan Bölge Müdürlüğünün sorumlu olduğu illere eklenmiştir.

b) Tekirdağ Gümrük Müdürlüğü, Avrupa Serbest Bölge Gümrük Müdürlüğü, Çorlu Havalimanı Gümrük Müdürlüğü, Tekirdağ Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü, Tekirdağ Hukuk Grup Başkanlığı ve Tekirdağ Ticaret Denetmenleri Grup Başkanlığı, Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğüne bağlanmış ve Tekirdağ ili anılan Bölge Müdürlüğünün sorumlu olduğu illere eklenmiştir.

c) Çerkezköy Gümrük Müdürlüğü, İstanbul Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlanmıştır.

MADDE 2 – (1) Bu karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

..........................................................

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
55 Yorum