1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Başbakan Yıldırım'dan önemli açıklamalar
Başbakan Yıldırım'dan önemli açıklamalar

Başbakan Yıldırım'dan önemli açıklamalar

Başbakan Yıldırım, 696 sayılı KHK'nın 121. maddesiyle ilgili tartışmalar hakkında, "Bunun karşısında durmak darbelere cesaret vermektir, bunun karşısında durmak darbecilere ümit vermektir." dedi.

A+A-

Başbakan Binali Yıldırım, Mimar Sinan Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Edirne 6. Olağan İl Kongresi'ndeki konuşmasında, Edirne'yi "Türkiye'nin dünyaya açılan şehri, vitrini" şeklinde tanımladı.

Edirne'nin Kudüs'ün kardeşi olduğunu dile getiren Yıldırım, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararına değinirken, şunları söyledi:

"E ne oldu? 'Ben yaptım oldu.' demekle oluyor mu? Olmuyor. Buradan da çıktı milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan 'Senin kararını tanımıyoruz.' dedi. Bütün Müslüman ülkeler, aklıselim olan dünyadaki bütün ileri gelen ülkeler, bu kibirli karara karşı tek yürek oldu ve reddetti. Yıllardan beri devam eden Filistinlilerin haklı davasına, hem Müslüman alemi hem Hristiyan alemi, kısacası insanlık sahip çıktı. Yakın gelecekte Doğu Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu, Filistin devletini, bütün dünya tanıyacak ve böylece bu sorun da artık tamamlanmış olacak, ortadan kalkmış olacak."

Başbakan Yıldırım, Türkiye'nin bölgede istikrar, kardeşlik, barış istediğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bizim kimseyle alıp veremeyeceğimiz bir şey yok. Dün iyi bir haber geldi. ABD ile aramızda devam eden vize gerginliği de nihayet tatlıya bağlandı. Böylece ABD ve Türkiye'de vize kısıtlamaları kaldırıldı, ilişkiler normalleşme yönünde bir adım daha ileriye taşındı. 'İkili ilişkilerimizde asla gerginliğin, tartışmanın, çatışmanın tarafı olmayacağız, dostluklarımızı artıracağız, düşmanlıklarımızı azaltacağız.' dedik. Bunun için de hem Suriye'de hem Filistin'de dünyanın neresinde bir anlaşmazlık varsa, bir kargaşa varsa, Türkiye bütün gücüyle orada. Ancak herkesin şunu iyi bilmesi lazım; Türkiye'nin milli menfaatlerine aykırı herhangi bir gelişme olursa, orada da gereken neyse onu yaparız, dik dururuz."

"Belediyelere söyle de suyu 3,5-4 liradan 1 liraya indirsinler"

Ege Denizi'nin, Türkiye ile Yunanistan'la arasında bir dostluk denizi olduğunu belirten Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Zaman zaman iç siyaset sebebiyle çatlak sesler geliyor, adalarla, kıta sahanlığıyla, hava sahanlığıyla ilgili... Bakın, Türkiye büyük bir ülke, Türkiye'nin geçmişinde 6 asırlık bir medeniyet var. Bu medeniyetin devamında Türkiye Cumhuriyeti, Ege'de, Doğu'da, Güneydoğu'da olsun tek bir çakıl taşını bile kimseye vermez. Ege'de aidiyeti tanımlanmamış, anlaşmalarda yer almamış kaya parçaları, formasyonlar için komşumuzun cinlik yapıp buralara heveslenmesi büyük bir yanlış olur. Bunun asla mümkün olmayacağını bütün dünya bilmelidir. Kimsenin toprağında, yerinde, yurdunda gözümüz yok, ama bizim topraklarımıza da göz dikenler olursa, onlara da dünyayı dar etmesini biliriz. Bölgeyi gerilime sokmak ve bu Ege konusunu iç siyaset meselesi yapmak, aramızdaki dostluğu bozmaya yönelik kışkırtıcı hareketlerden komşularımızın uzak durmasını tavsiye ederiz. Kendi yararları için bunun daha doğru olacağını özellikle ifade etmek istiyorum."

Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun popülizm yapmaya devam ettiğini, 1 Kasım'dan önce Edirne'de "Mazotu 1 lira yapacağım." dediğini, Trakyalıların buna inanmadığını ve Kılıçdaroğlu'nu iktidar yapmadığını anlattı. Yıldırım, "Sen önce mazotu 1 lira yapacağına, şu sahip olduğun belediyelere söyle de suyu 3,5-4 liradan 1 liraya indirsinler. Ondan sonra gel. Allah'ın suyunu 4 liraya sattıracağına, önce onu bir indir de Edirne, Kırklareli, Tekirdağ sana inansın." ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun "bol keseden attığını" dile getiren Yıldırım, "Aklına geleni söylüyor, nasıl olsa sırtında yumurta küfesi yok. Rahmetli babaannem böyle bol keseden atıp tutanları sessiz sessiz dinler, sonunda 'Üfle üfle evladım, kaval elin, yel Allah'ın.' derdi. Bununki de bu hesap, kaval elin, yel Allah'ın, üfle babam üfle. Haydi Allah selamet versin Sayın Kılıçdaroğlu." dedi.

"Sazın ayarı bozuk, akordu yok"

Millet için, milletle beraber yürüdüklerinin altını çizen Yıldırım, şunları kaydetti:

"Ana muhalefet partisi başkanı yine biliyorsunuz 'Yürüyeceğim.' diye tutturdu, yollara düştü. Bir baktık ki bir yanında FETÖ'cüler, diğer yanında da FETÖ'cüler koluna girmiş, kol kola yürüyorlar. Buradan CHP'ye gönül veren bütün kardeşlerime sesleniyorum. 16 Nisan'da beraber kazandık, Türkiye kazandı. 2019'da da yine birlikte kazanalım, Türkiye kazansın. Şimdi geçtiğimiz günlerde bir kanun hükmünde kararname çıktı. Ana muhalefet partisi genel başkanı Kılıçdaroğlu sazı aldı eline. Sazın ayarı bozuk, akordu yok. Allah ne verdiyse çalıyor."

Darbe girişiminin 15 Temmuz saat 21.30'da başladığını, 16 Temmuz saat 11.00'de bastırıldığını ve gereğinin yapıldığını hatırlatan Yıldırım, "Bu süre içerisinde kimler bu darbeye karşı koydu? Devlette görevliler, polis, vatansever askerler, savcılar, hakimler, velhasıl devlette çalışan, ülkesini, vatanını seven insanlar. Başka kim? Millet, millet... Vatandaş o gece sokağa çıktı, alçaklara haddini bildirdi, darbe yapmaya çalışanlara millet darbe vurdu, darbeyi vurdu." dedi.

Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdi o gün vatanseverlik yapan, demokrasiyi koruyan ve milli iradeyi yere düşürmeyen, Cumhurbaşkanını, seçilmiş hükümeti, bu aziz milletin evlatlarını korumayıp da kimi koruyacağız ey Kılıçdaroğlu? Darbecilerden yana mısın milletten yana mısın? Şunu bir bilsin millet. Bu yaptığınız en hafifinden şehitlerimizin kemiklerini sızlatıyor. Şehit yakınlarımızın üzüntüsüne sebep oluyor, gazilerimizi maalesef rencide ediyorsunuz. Onun için bırakın bu vesayetçi anlayışı, milletin yanında olun. Hiç kimse oraya buraya çekmesin. Bu iş darbeye karşı koyan ve darbecilerin karşısına göğsünü siper eden, mermilere, bombalara meydan okuyan vatandaşlarımızın korunması için, hukuki garanti altına alınması için yapılan en güzel düzenlemedir. Bunun böyle bilinmesini istiyorum. Bunun karşısında durmak, darbecilere cesaret vermektir, bunun karşısında durmak darbecilere ümit vermektir. Bunun yanında durmak, bu bayrağı sevmektir, bu milleti sevmektir, demokrasiye, milli iradeye sahip çıkmaktır, olay bu kadar açık ve seçiktir."

"Dünyada rekor bir büyümeye imza atacağız"

Yıldırım, CHP'nin 16 Nisan'da gençlerin seçilmesine karşı çıktığını dile getirdi.

"18 yaşında canım belediye başkanı olur mu milletvekili olur mu bunlar daha çocuk." denildiğini aktaran Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Meydanlarda bangır bangır gençlerimizin siyasete girmesinin karşısında kampanya yaptılar. Şimdi 2019'da yine önünüze gelecekler. Benim sizden istediğim şu: O gün deyin ki 'Hani bizim siyasete girmemizi istemiyordun, şimdi niye geldin kardeşim? Hadi başka kapıya.' Sizden beklenen bu gençler, size yakışan da budur. Kimin demokrat olduğu, kimin olmadığı 16 Nisan referandumunda görülmüştür. Referandum süresinde Türkiye'yi karış karış gezerken hep istikrara vurgu yaptık. Hamdolsun, 2018'e girerken, büyüme rakamları, ihracat rakamları yine dünyada fark yaptı. İnşallah bu sene sonunda dünyada rekor bir büyümeye imza atacağız. Türkiye bunu başaracak, çünkü Edirne çalışıyor, Türkiye çalışıyor, Türkiye büyüyor, milletimiz kalkınıyor."

"Mağdur olanların haklarını iade ettik"

Yıldırım, Mimar Sinan Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Edirne 6. Olağan İl Kongresi'ndeki konuşmasında, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) şifreli haberleşme programı "ByLock"a ilişkin son tespitlerin ardından yapılan tahliyelere değindi. 

FETÖ soruşturmaları çerçevesinde haksız şekilde mağdur olan insanların mağduriyetlerini giderdiklerini dile getiren Yıldırım, "ByLock nedeniyle memuriyetten çıkarılanlar oldu, haklarında kovuşturma, soruşturma başlatılanlar oldu ama yapılan titiz çalışmalar sonunda, bunların başka bir programa girmelerine rağmen o programdan, bilgileri, haberleri olmadan ByLock'a yönlendirildikleri ortaya çıktı. Bunu biz dikkate aldık, incelettik ve bu şekilde mağdur olanların haklarını iade ettik. Buna bile laf etmeye çalışıyorlar. Biz dedik ki 'Yaşla kuru bir tutulmayacak.' Mağduriyetler varsa bunlar giderilecek. Bu mağduriyetlerin giderilmiş olması bu sözümüzün ne kadar arkasında olduğumuzu da aynı zamanda gösteriyor." diye konuştu.

Taşeron çalışanlar

Türkiye'nin gündemini uzun süredir meşgul eden konulardan birisinin "taşeron çalışanlar" olduğunu dile getiren Yıldırım, 1 milyona yakın kişinin "Ne olacak bizim durumumuz?" şeklinde merak içinde bulunduğunu, bu konuda karar verdiklerini ve taşeronda çalışanları daimi kadroya aldıklarını söyledi.

Kararın hayırlı olmasını dileyen Yıldırım, "Böylece 1 milyon vatandaşın evinde yeni yıla girerken bayram havası oluştu." ifadesini kullandı.

Son çıkarılan kanun hükmünde kararnamede (KHK) Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde yüksek deprem riski taşıyan bölgelerin kentsel dönüşümünün de bulunduğunu dile getiren Yıldırım, "Mesela Gemlik, deprem riski en yüksek olan bir yer. Şimdi bu kanunla Gemlik oradan başka bir yere taşınacak. Daha emniyetli bir şekilde yeniden yapılacak. Buna da karşı çıkıyorlar." dedi.

Asgari ücret

Asgari ücretin de dün belirlendiğini hatırlatan Yıldırım, "Ne dedik? 'Asgari ücret asla enflasyonun altında kalmayacak, üzerinde gerçekleşecek.' dedik. Öyle oldu mu? Oldu. Yüzde 14,2 ile bin 603 liraya çıkardık, asgari ücreti. Hayırlı uğurlu olsun. Böylece milyonlarca kardeşimizin alın teri, göz nuru karşılıksız kalmadı." dedi. 

Türkiye'ye sözleri olduğunu kaydeden Yıldırım, AK Parti ile Türkiye'nin yolunun açık, geleceğinin aydınlık olduğunu belirtti.

Yıldırım, "bu yolun Türkiye'nin esenlik yolu, adaletin yolu, refahın, huzurun, demokrasinin yolu olduğunu" vurgularken, bu yolda hizmet imkanı buldukları için Allah'a şükrettiklerini söyledi.

Edirne'ye hızlı tren

Edirne ile ilgili hizmetleri ve yatırımlara değinen Yıldırım, "2003'ten bugüne kadar son 15 yılda serhat şehri Edirne'ye tam 6,5 milyar yatırım yaptık. Helali hoş olsun. Edirne bunu hak ediyor. Edirne'ye hızlı tren geliyor. 2018'in ilk aylarında kazmayı vuruyoruz, temeli atıyoruz. Böylece Edirne-İstanbul arası 1 saat 15 dakika... Hayırlı uğurlu olsun." diye konuştu. 

Edirne ve Türkiye için yapacak çok işleri olduğunu kaydeden Yıldırım, şöyle devam etti:

"AK Parti milletin efendisi değil, her zaman hizmetinde olmuştur. Halka hizmeti Hakk'a hizmet olarak gördük ve bugüne kadar hep bu anlayışla çalıştık. AK Parti teşkilatları da bu yaklaşımla 2019'da büyük bir zaferin mimarı olacaktır. Sizlere güveniyoruz gençler, sizlere güveniyoruz hanımefendiler, sizlere güveniyoruz beyefendiler." ifadelerini kullandı. 

Edirne İl Kongresi'nin hayırlara vesile olmasını dileyen Yıldırım, bir kez daha aday olan AK Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe'yi ve yol arkadaşlarını tebrik etti, başarılarının devamını diledi. Yıldırım, sözlerini "Edirne'yi sizlere, sizleri de Allah'a emanet ediyorum." diyerek tamamladı.

AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.