1. YAZARLAR

  2. Saygı ÖZTÜRK

  3. Başbakanı Nobel'e aday göstermenin altından rant çıktı!
Saygı ÖZTÜRK

Saygı ÖZTÜRK

SÖZCÜ
Yazarın Tüm Yazıları >

Başbakanı Nobel'e aday göstermenin altından rant çıktı!

A+A-

Başbakanı Nobel'e aday göstermenin altından rant çıktı!

Yapı Kredi Koray Yönetim Kurulu Üyesi ve Koray İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selim Koray, “30 yıllık Kürt sorununu çözüyor” diye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı, Nobel Barış Ödülüne aday gösterdi. Ancak, Nobel adaylığı için başvurular 1 Şubat 2013’de bitmişti. Geçersiz olacağı bilinmesine rağmen Selim Koray adına 23 Mart 2013’de başvuru yapıldı. İşadamının, Başbakanı aday gösterme çabası da bir gazetede manşete taşındı.

SÖZCÜ, bu ilginç başvurunun perde arkasını araştırdı. İlginç bilgilere ortaya çıktı. İş adamı Selim Koray’ın başında olduğu şirket 1956 yılında kurulmuştu. Ankara’nın en lüks ve değerli bir bölgesinde alış-veriş merkezi ve 62 konut yaptıran Yapı Kredi Koray firmasının yüklenici firması da Koray’ın şirketi. Firmanın, belediye ile olan anlaşmazlığı yüzünden inşaatı mühürlendi. 2008 yılının Eylül ayından bu yana inşaata çivi bile çakılamıyor. Belediye ile olan sorunların yanı sıra Danıştay’da da devam eden ve bazıları firma aleyhine sonuçlanan davalar da devam edilyor..

Karamancı ailesinin villası
Cumhurbaşkanlığı’na, Başbakanlık konutuna, Sheraton, Hilton otellerine 250-500 metre uzaklıkta bulunan, ünlü Seymenler Parkının bitişiğindeki alanda daha önce Karamancı ailesine ait villa bulunuyordu. Selim Koray’ın firması, bu kıymetli bölgede alışveriş merkezi ve 62 lüks konut yapmayı planladı.

Daha önce SİT alanı olan bu bölge, önce SİT alanı olmaktan çıkarıldı. Dönemin Çankaya Belediye Başkanı Doğan Taşdelen, bu alanı kamulaştırıp park yapmak istedi. Ancak bu gerçekleştirilemedi. Değişik aşamalardan sonra ancak 2006 yılında yaphı izni alındı. Aynı yılın Eylül ayında da inşaat çalışmaları başlatıldı.

2008’den beri mühürlü
Alışveriş merkezi ve konutların yapımı hızla devam ettirildi ve kaba inşaatları büyük ölçüde tamamlandı. Çankaya Yerel Kalkınma Derneği, inşaatın hukuksuz olarak devam ettiğini, Koruma Amaçlı İmar Planının bulunmadığını öne sürdü ve inşaatın durdurulması için ilgili makamlara başvurdu.
Büyükşehir Belediye başkanlığı tarafından Koruma Amaçlı İmar Planı da hazırlanmadı. Bu arada SİT alanı durumuyla ilgili de Danıştay’a davalar açıldı. 2008 yılının Eylül ayında inşaat mühürlendi ve tüm çalışmalar durduruldu.

Firmanın şu anda hem Büyükşehir Belediyesinde çözülmesi gereken işleri, hem de Danıştay’da aynı konularda davaları bulunuyor. Firma, bir an önce davalarının ve belediyede tıkanan işlemlerinin sonuçlanması için çaba gösterirken, bir belediye yetkilisi, “Çözüm yok. Tek çözüm buranın yıkılması. Firma, bütün hukuki yolları haklı olarak kullanıyor. Aksi halde çok büyük zarara girmiş olacak. İnşaatta hiçbir çalışma yok. Ancak, her an inşaat izni verilecekmiş gibi ekip hazır tutuluyor” dedi. Yapı Kredi Koray tarafından yaptırılan inşaatın yüklenici firması ise Selim Koray’ın firması. Yapı Kredi Koray firmasının genel müdürü Erdem Tavas, Büyükşehir Belediyesinin, Çankaya Belediyesinin verdiği ruhsatın iptali için de Danıştay’da davasının devam ettiğini, burada kendilerinin mağdur edildiğini belirtti.

Nobel adaylığıyla ilgisi var mı?
İş adamı Selim Koray’ın, Başbakanı Nobel’e aday göstermek için başvurması, başvuru süresi geçtiği için başvurunun dikkate alınmamasını, bazı iş çevreleri, “Belediyede olan sorunu çözmek için atılmış bir adım” olarak nitelediler. İnşaatın yapımına yeniden başlayabilmek için bazı desteklere ihtiyaç bulunduğu için iş adamının böyle bir girişimde bulunmuş olabileceğini öne sürdüler.

İnşaatçı işadamı Selim Koray, Erdoğan’ı Nobel’e aday göstermesini Habertürk gazetesi muhabiri Yelda Akgün’e şöyle açıklamıştı:

“30 yıldır süren ve 40 bin kişinin ölümüne sebep olan Türk-Kürt savaşını bitirmeyi Türkiye’nin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan başardı. 51 yıllık hayatımda bu tarzda bir liderlik görmedim ve bir daha da göreceğimi sanmıyorum. Başbakan, büyük bir farkla barış ödülünü hak ediyor.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.