1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bingöl'deki Olaya Stk'lar Tepki Gösterdi
Bingöldeki Olaya Stklar Tepki Gösterdi

Bingöl'deki Olaya Stk'lar Tepki Gösterdi

Bingöl'de yaşanılan, 16 yaşındaki bir genç kızın 8 uzman çavuş tarafından cinsel istismar ve tecavüze uğramasına ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK) tepki gösterdi.

A+A-

Bingöl'de yaşanılan, 16 yaşındaki bir genç kızın 8 uzman çavuş tarafından cinsel istismar ve tecavüze uğramasına ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK) tepki gösterdi.

    Bingöl'de faaliyet gösteren 15 STK, yaşanılan olayla ilgili Bingöl Adliye Sarayı önünde ortak basın açıklaması yaptı. 15 STK adına açıklamayı, İnsan Hakları Derneği Bingöl Şubesi Sekreteri Özlem Kılıç okudu. Kılıç, "Hepimizin bildiği üzere 16 yaşındaki E.A.’ya değişik zamanlarda tecavüz eden uzman çavuşlar hakkında başlatılan soruşturma sonrasında bu kişiler Bingöl sulh ceza Mahkemesince tutuklanmış, üst mahkeme olan Bingöl Asliye Ceza Mahkemesine yapılan itiraz sonucu tahliye edilmiştir. Tahliye kararını veren üst mahkeme davaya gizlilik kararı koymuş, E.A’nın avukatının E.A. için yaptığı koruma talebini reddetmiştir. Bu hukuksuz karar bizim için yeni N.Ç. davası skandalıdır. N.Ç. için de daha önce skandal bir karar veren mahkeme, 13 yaşındaki N.Ç.’nin 'kendi rızasının olduğu' yönünde karar vermişti. Daha sonra oluşan kamuoyu baskısı sonucu mahkeme bu kararı bozmuş, yeniden yargılamaya gitmişti." dedi.

    Mahkemenin kişileri tahliye etmesinin ve dosyaya gizlilik kararının konulmasının mevzuata uygun olduğunu ancak bu kararın ahlak ve vicdan karşısında hiçbir geçerliliğinin olmadığını ifade eden Kılıç, "Bu karar ahlak ve vicdan mahkemesinde mahkum edilecek bir karardır. Bu yaştaki çocukların bundan sonra bu tür olaylara maruz bırakılmasını adeta özendirici bir nitelik taşımaktadır. Çocuklarının tecavüze ve istismara maruz bırakılmasını öngören kararla hukuk sistemi, toplumu korumak yerine toplumu bozmayı teşvik etmiştir." ifadelerini kullandı.

    "Tahliye edilen kişilerin derhal tutuklanması, daha adil ve vicdanları rahatlatan bir karar verilmesini istiyoruz" diyen Kılıç, " Tahliye gerekçesinin açıklanmasını ve dosyadaki gizlilik kararının kaldırılmasını, kadınlara ve özellikle çocuklara karşı cinsel istismar ve tecavüz davalarında daha adil, bu tarz olayları caydırıcı kararlar alınmasını istiyoruz." şeklinde konuştu.

    Açıklamaya; İnsan Hakları Derneği Bingöl Şubesi, KESK, Özgür Eğitim-Sen, BDP Bingöl il örgütü, CHP Bingöl İl Örgütü, BÜÖDER, FIRAT DER, NURDER, MARİFETDER, BİN DER, İMO (İnşaat Mühendisleri Odası Bingöl Temsilciliği), MMO (Makine Mühendisleri Odası Bingöl Temsilciliği), MEYA DER,KAMER Bingöl Temsilciliği ve Rençber Aziz Kültür Sanat Merkezi destek verdi.
    
    Yapılan açıklamadan sonra verilen kararı protesto etmek için adliye önünde 5 dakika oturma eylemi yapıldı. Eylemden sonra saat kulesi önüne geçen grup, burada da slogan atarak olaysız bir şekilde dağıldı. CİHAN

Bingöl'deki olaya STK'lar tepki gösterdi

Bingöl'deki olaya STK'lar tepki gösterdi

Bingöl'deki olaya STK'lar tepki gösterdi

Bingöl'deki olaya STK'lar tepki gösterdi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.