1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bir Paketteki 20 Sigaradan 16.5'i Vergi
Bir Paketteki 20 Sigaradan 16.5i Vergi

Bir Paketteki 20 Sigaradan 16.5'i Vergi

Tarsus Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Erdoğan Yalçın, esnafın vergi yükünün altında ezildiğini belirterek, “Sattığımız bir pakette 20 sigaradan 16.5'i vergidir" dedi.

A+A-

Tarsus Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Erdoğan Yalçın, esnafın vergi yükünün altında ezildiğini belirterek, “Sattığımız bir pakette 20 sigaradan 16.5’i vergidir.” dedi. Bunun yanında esnafın kaçak ürünlerden dolayı çok zarar gördüğünü ifade eden Yalçın, kaçakla mücadelenin daha etkin sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

Emlak, gelir, damga vergileri ve harçlardaki ayarlamalar derken 2013 yılının vergi açısından hızlı başladığını aktaran Erdoğan Yalçın, son dönemdeki vergi yağmuruna bir de tütün mamullerindeki ÖTV artışının eklendiğini vurguladı. Son değişiklikle KDV dahil vergi yükünün yüzde 82 seviyesine geldiğine dikkat çakan Yalçın, “Yani esnafın sattığı bir paketteki 20 tane sigaradan 16.5 tanesi vergidir.” dedi.

Piyasadaki kaçak sigara miktarının hala çok yüksek olduğuna dikkat çeken Yalçın, “Atılan adımların etkisiyle piyasa yeni yeni toparlanmaya başlamıştı. Yeni vergi artışlarından sonra durum kırılganlık gösterebilir. Dolayısıyla, kaçağın engellenmesi için gerekli tedbirlerin daha da bir kararlılıkla yerine getirilmesi gerekiyor. Kaçak ürün ticaretini engellemeye yönelik, gerek gümrüklerde gerekse yurtiçinde denetimlerin artırılmasını, sokaklarda ve pazarlarda çok ucuza satılan ve dürüst esnafı kazancından eden kaçak sigara ve açık tütün satışının önlenmesini bekliyoruz. 2013'e umutla bakmak isteyen binlerce esnaf için kaçağa karşı verilen mücadele çok önemli.” diye konuştu.

Tüketicileri de kaçak ve sahte ürünlerden uzak durmaları konusunda uyaran Erdoğan Yalçın, yasadışı ürün ticaretinin aslında herkese zarar verdiğini anlattı. Yalçın şunları söyledi: “Kaçak ve sahtenin her türlüsü, sadece esnafa ve devlete değil, vatandaşa da zarar veriyor. Standartlara uygun olmayan ve hiçbir denetime tabi tutulmayan bu ürünler insan sağlığını tehdit edebilecek riskler içeriyor. O nedenle vatandaşımızın da ruhsatlı satış noktaları dışında satılan ürünlere yönelmemeleri gerekir.” ifadelerini kullandı.
CİHAN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.