Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bursa’da 667 Yeni Verem Hastası Tespit Edildi
12 Ocak 2013 Cumartesi 14:23

Bursa’da 667 Yeni Verem Hastası Tespit Edildi

Bursa Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Resul Özbek, geçtiğimiz yıl yapılan taramalarda 667 yeni verem hastası tespit ettiklerini söyledi.

Bursa Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Resul Özbek, geçtiğimiz yıl yapılan taramalarda 667 yeni verem hastası tespit ettiklerini söyledi. Özbek, verem tedavisinin mümkün olduğunu ancak uzun sürdüğünü kaydetti.

Verem Savaşı Eğitim ve Propaganda Haftası dolayısıyla Ördekli Kültür Merkezi’nde düzenlenen panelde konuşan Dr. Özbek, veremle ilgili önemli bilgiler verdi. Yapılan çalışmalara rağmen verem hastalığının hala ciddi bir tehdit oluşturduğunu vurgulayan Özbek, şöyle konuştu: “Verem, tedavisi mümkün olan ancak tedavi süreci uzun olan bir hastalıktır. Verem hastalığına yakalanmış olan vatandaşlarımızın ilaçları tamamen ücretsiz olarak verilmektedir. Doğrudan Gözetimli Tedavi Uygulaması ile hastalarımız ilaçlarını sağlık personelimiz nezaretinde almaktadır.”

Geçtiğimiz yıl 289 bin 755 kişinin verem açısından tarandığını ve 667 yeni hasta belirlendiğini ifade eden Özbek, bunların 260 bininin kadın, geri kalanının ise erkek olduğunu dile getirdi.

Dünyada tedavisi mümkün olan hastalıklar içinde en çok ölüme yol açan hastalığın verem olduğuna dikkat çeken Özbek, şu bilgileri verdi: “Bu nedenle toplumdaki tüm bireylerin bu konuda duyarlı olması, hastalık bulguları olan kişilerin teşhis için en kısa sürede verem savaşı dispanserlerine başvurması, hastalık tespit edilenlerin de ilaçlarını sağlık personeli gözetiminde eksiksiz olarak içmesi çok önemlidir.”

İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan ise verem teşhis ve tedavisi konusunda Bursa’nın her zaman önde olduğunu belirtti. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
17 Aralık 2017 Pazar
Aykut Onur KALAYCI
EGELİ ETKİHABER
ÖZEL HABER