Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÇADIRLARI ZABITA YAKTI!
20 Haziran 2013 Perşembe 11:00

ÇADIRLARI ZABITA YAKTI!

GEZİ'DE ÇADIRLARI POLİS DEĞİL ZABITA YAKTI!..

Taksim Gezi Parkı'nda eylemlerinin ilk gününde çadırları polisin değil ZABITA'ların yaktığı görüntü ve müfettiş raporlarıyla ortaya çıktı!

Taksim Gezi Parkı olaylarının büyümesine neden olan çadırların yakılmasıyla ilgili 4 Haziran’dan itibaren 15 gündür İstanbul Emniyeti’nde araştırmalar yapan müfettişler,  Foto Film Şube Müdürlüğü ve MOBESE’den olaylarla ilgili tüm görüntü ve fotoğrafları inceledi. Yapılan inceleme sonunda çadırların Belediye zabıtaları tarafından yakıldığı ortaya çıktı.

ÇADIRLARI ZABITA YAKTI

Radikal'den İsmail Sağıroğlu'nun haberine göre, basında ve sosyal medyada yer alan görüntüler de Güvenlik Şube Müdürlüğü tarafından istenilerek inceleme başlatıldı. Olayla ilgili emniyet amirleri, polis müdürleri ve memurların ifadelerini alan müfettişler, ilk iş olarak eylemlerin büyümesine neden olan 30 Mayıs’ta saat 5’e yapılan şafak vakti baskında eylemcilerin çadırları yakılması olayını inceledi. Olayların fitilini ateşleyen yakma eylemini detaylı inceleyerek belediye zabıta görevlileri ve çevik kuvvet polislerin ifadesini alan müfettişler, olayın sorumlusu olarak 7 zabıta görevlisinin açığa alınmasını istedi. Çadırların yakılması emrinin kimin verildiği ile ilgili araştırmanın ise devam ettiği belirtiliyor.

4 ZABITA 1 TEKNİSYEN AÇIĞA ALINDILAR!..

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, müfettişlerin hazırladığı rapor doğrultusunda 4 zabıta ve teknisyen yardımcısını açığa aldı.

İŞKENCE RAPORU TEMİZ ÇIKTI!

Bu arada Gezi Parkı eylemleri sonrası polisin işkence yapıp yapılmadığını araştırmak için İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gelerek incelemeler yapan Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi’nin (AİÖK) çalışmalarının tamamlayarak ayrıldığı öğrenildi. Başkanlığını İsviçreli Jean Pierra Restellini’nin yaptığı 9 Avrupa ülkesinden temsilcilerin yer aldığı heyetin, nezarethanelere baktığı, gözaltında tutulan 5 kişiyi rastgele seçerek müdafi odasında 10 dakikalık özel görüşmeler yaptığı belirtiliyor. Çalışmalarını bitiren heyetin emniyetten ayrıldığı ve kanunlara aykırı bir durumla karşılaşmadığını yetkililerine ilettiği öğrenildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
25 Nisan 2017 Salı
Aykut Onur KALAYCI
EGELİ ETKİHABER
ÖZEL HABER