1. YAZARLAR

  2. Saygı ÖZTÜRK

  3. CHP'nin, MHP'li başkan adayı!
Saygı ÖZTÜRK

Saygı ÖZTÜRK

SÖZCÜ
Yazarın Tüm Yazıları >

CHP'nin, MHP'li başkan adayı!

A+A-

CHP'nin MHP'li Başkan Adayı

Türkiye genelinde 2 bin 951 belediye bulunuyor. Bunlardan 4 büyükşehir, 11 il, 76 ilçe, 343 belde belediyesinde CHP’li başkanlar var. Büyükşehir Yasasında yapılan değişiklikle belediye başkanlığı sayısı bin 417’e indirildi. 16 olan büyükşehir belediye başkanlığı sayısı da 29’ü yükseltildi.

Gelecek yılın 30 Mart tarihinde yapılması beklenen yerel seçimler için tüm partiler gibi CHP’de de yoğun çalışma yürütülüyor. Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, önceki gün Çanakkale’de, dün Bursa’da seçim çalışmaları için partilileriyle birlikteydi. Günaydın’a “günaydın” deyip seçimlerde ne yapacaklarını sorduğumda, “Büyükşehir il, ilçe ve belde düzeyinde başkan sayımızı artıracağız. Elimizdeki başkanlık sayısını muhafaza konusunda bir sorunumuz olmadığı görülüyor. Bazı küçük sorunlarımız var, onu da aşmak üzeriyiz” diyor.

İlk soru: Başkanınızdan memnun musunuz?
Önce CHP kulislerine gidelim. Belediye başkanlıkları için çok önemli isimler adaylık için hazır. CHP, önce mevcut belediye başkanlarının durumunu araştırıyor. CHP’li belediyelerin bulunduğu yerlerde yaptırılan ankette, “Belediye Başkanınızdan memnun musunuz?” sorusu yöneltiliyor. İşte, buradan elde edilecek sonuçlar mevcut başkanlarının başkan adayı gösterilip gösterilmeyeceği konusunda hayli etkili olacak.

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı büyük bir olasılıkla Mustafa Sarıgül olacak. Şu anda böyle bir hava pompalanıyor ve partililer de Sarıgül’e alıştırılıyor. Sarıgül henüz CHP’ye gelmedi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Partiye kim gelmek isterse kapımız açık” diyenlerden. Sarıgül’ün şu anda CHP’ye girmesi beklenmiyor. Bakarsınız, Hacıbektaş ilçesinde yapılacak törenler sırasında bir slogan ortaya atılır, “Kemal-Mustafa el ele” sonra bu slogan “Mustafa-Kemal el ele” olarak da söylenebilir. Bu, Sarıgül’ün CHP’ye gelişini hızlandırabilir.

Ankara’ya Mansur Yavaş
Mansur Yavaş, Ankara’nın Beypazarı ilçesinin MHP’li belediye başkanıydı. Önceki seçimde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterildi. Açıkçası, o seçimden önce Mansur Yavaş’la bağlantı kurulmuş olsaydı, Deniz Baykal da, CHP’den Mansur Yavaş’ı aday gösterebilecekti. Bunu, değişik sohbetlerinde söylediği de bilinir.

Yavaş, Ankara’da MHP’nin oylarını yüzde 28’e yükseltti. Parti yönetiminde değişiklik yapılması için MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye mektup yazmıştı. Bu mektup daha sonra basına sızdı. Bunun Yavaş tarafından basına verildiği gerekçe gösterildi ve ardından MHP’de “defteri dürüldü”. O, şimdi MHP’nin sade bir üyesi.

CHP’nin, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylık önereceği isimlerin başında Mansur Yavaş geliyor. Yavaş’a henüz bu öneri götürülmüş değil. Bu arada, Yavaş’a AKP’nin Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı da önerilirse sürpriz de olmamalı.

Dün, Mansur Yavaş’a kendisine herhangi bir öneri yapılıp yapılmadığını sordum. “Siyasetin dışındayım. Geçimimi sağlamaya çalışıyorum” dedi. Her ne kadar böyle söylemiş olsa da, Yavaş, siyasetin içinde ve bir çok gelişmeden de haberdar izlenimi edindim.

Bazı başkanlardan vazgeçilmeyecek
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’de yerlerini koruyacak. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan’ın durumu ise henüz belirsiz. BDP’lilerin, başta suçladığı, sonra özür dilediği Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül de, yeniden aday yapılacaklar arasında.

Söz Sinop’tan açılmışken, Kültür ve Turizm Bakanı Özgür Özaslan’a, tarihi Sinop Cezaevinin durumunu hatırlatmak gerekiyor. Geçen yıl 65 bin kişinin ziyaret ettiği Sinop Cezaevi inanılmaz perişan durumda. Yıkıldı, yıkılacak…Avrupa Birliği’nden 9 milyon euro hibe alındı. Geçen kasım ayında sözde uluslararası ihaleye çıkarılacaktı. Hiçbir gelişme olmadığını öğreniyoruz. Para geldi, ama ihale niçin yapılmıyor? Kalelerin etrafını istimlak etmek için Sinop Belediyesinin ihtiyaç duyduğu 3 milyon lira da verilirse, Sinop’un çehresi değişecek, tam anlamıyla kent Açıkhava müzesine dönüştürülecek…

CHP, seçimlerde Balıkesir’de de iddialı. Merkez sağdan da oy alabilecek güçlü bir isimle seçmenin karşısına çıkmak istiyor. Bu konuda CHP hayli esnek davranacak. Şu anda iki isimle temas kurulmuş durumda. Kılıçdaroğlu’nun, çalışkan ama çalıştığını gösteremeyen belediye başkanlarından şikayetçi olduğunu öğreniyoruz. Örneğin, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir’e devletten daha çok yatırım yapmış. Ancak bilen yok.

CHP, İzmir’i, Antalya’yı, Eskişehir’i, Mersin’i kaybetmek istemiyor. Dahası Ankara ya da İstanbul’dan birisini almak için yoğun bir çaba gösterilecek. Kılıçdaroğlu’unn seçimlerde önceliği de büyükşehir belediyesi olan 29 il olacak!
---------------

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.