1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Cuma Hutbesinde ‘kardeşlik’ Vurgusu Yapılacak
Cuma Hutbesinde ‘kardeşlik’ Vurgusu Yapılacak

Cuma Hutbesinde ‘kardeşlik’ Vurgusu Yapılacak

Bu hafta Cuma hutbesinde “Müminler kardeştir” konusu işlenecek. Taksim Gezi Parkı’ndaki olayları dikkate alan Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü hazırladığı “Müminler Kardeştir” başlıklı hutbenin camilerde okunması için müftülüklere.

A+A-

Bu hafta Cuma hutbesinde “Müminler kardeştir” konusu işlenecek. Taksim Gezi Parkı’ndaki olayları dikkate alan Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü hazırladığı “Müminler Kardeştir” başlıklı hutbenin camilerde okunması için müftülüklere gönderdi. Rahmet yüklü evrensel mesajlarıyla gönülleri aydınlatan Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)’in asırlar öncesinden dile getirdiği kardeşlik ilkelerine hep birlikte kulak verilmesi istenen hutbede, “Müslüman, Müslüman’ın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu düşmana teslim etmez. Kim din kardeşinin bir ihtiyacını giderirse, Allah da onun ihtiyacını giderir. Kim bir Müslüman’ın bir sıkıntısını giderirse, Allah da onun kıyamet sıkıntılarından birini giderir. Kim bir Müslüman’ın kusurunu örterse Allah da kıyamet gönü onun kusurunu örter.” hadisi şerifine dikkat çekildi.

Kardeşliğin sadece dilden dökülen kuru sözlerden ibaret olmadığı ifade edilen hutbede, “Kardeşlik, gönülden gönüle uzanan ve yürekleri birbirine bağlayan ülfet ve samimiyet köprüsüdür. Kardeşlik, yağmurun getirdiği rahmet gibi birbirimize rahmet olmaktır. Gariplere, kimsesiz gönüllere, yetimlere ve öksüzlere yürekten ‘kardeşim!’ diyebilmektir. Kardeşlik, fırtınalı denizlerde sığınılacak en güvenli limandır. Zor zamanlarda, gönül alıcı bir sözle mütebessim bir çehre sunabilmektir kardeşlik.”denildi.

Kardeşliğin birlik ve beraberliği zedeleyecek her türlü olumsuzluktan kaçınmayı gerektirdiği anlatılan hutbede, şu hatırlatmalarda bulunuldu: “Efendimizin ifadesiyle, birbirimize muhabbet, merhamet ve şefkat gösterme hususunda tek bir vücut olabilmektir. Kardeşlik, ayağına batan dikende dahî kardeşin derdiyle dertlenebilmektir. Türlü sıkıntılarla karşılaştığımız şu fâni dünyada, hep birlikte iki cihan saadetine koşabilmektir. Kardeşlik, kardeşin hakkına riayet etmek ve saygınlığına gölge düşürmemektir. Kardeşin hakkına riayet ise, Kutlu Nebi'nin şu prensipleri doğrultusunda hareket edebilmektir. ‘Sizden biriniz kendisi için istediğini mümin kardeşi için de istemedikçe gerçek manada iman etmiş olamaz.’ ‘Müslüman’ın Müslüman’a malı, namusu, onuru ve canı haramdır.’ ‘Kişiye, Müslüman’a kardeşini küçük görmesi kötülük olarak yeter.’ ‘Birbirinizle ilgiyi kesmeyin. Birbirinize sırt çevirmeyin. Birbirinize kin beslemeyin. Birbirinize haset etmeyin. Ey Allah’ın kulları! Kardeş olun. Müslüman’ın, kardeşine üç günden fazla dargın durması helâl değildir.’ Yüce Rabbimiz ‘Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin’ emri gereği yıkıcı değil yapıcı olalım. Ayrıştırıcı değil, birleştirici olalım. Fitneyi değil, ıslahı esas alalım. Bizi biz yapan değerlere sımsıkı sarılarak birliğimizi ve dirliğimizi koruyalım.”

Hutbe “Ya Rabbi! Müminler olarak kalplerimizi, gönüllerimizi birbirine kaynaştır. Bizi birbirimize düşürmek, kuvvetimizi parçalamak, dayanışma ruhumuzu zayıflatmak, yuvamızı dağıtmak isteyen her türlü fitne ve fesattan bizleri muhafaza eyle! Allah’ım! Muhabbetimize, birliğimize, dirliğimize gölge düşüren her türlü şiddetten, nifaktan, tefrikadan ve şeytandan bizleri koru. Bizleri birbirlerine karşı saygılı, hoşgörülü ve samimi kardeşler eyle.” duası ile tamamlanıyor.
CİHAN

Cuma hutbesinde ‘kardeşlik’ vurgusu yapılacak

Cuma hutbesinde ‘kardeşlik’ vurgusu yapılacak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.