1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ders Çalışma Sonrası İzlenen Televizyon Her Şeyi Alıp Götürüyor
Ders Çalışma Sonrası İzlenen Televizyon Her Şeyi Alıp Götürüyor

Ders Çalışma Sonrası İzlenen Televizyon Her Şeyi Alıp Götürüyor

Saatlerce ders çalışan bir öğrencinin, yorgunluğunu atmak için bir saat televizyon izlemesi bütün emeklerini silip götürüyor.

A+A-

Saatlerce ders çalışan bir öğrencinin, yorgunluğunu atmak için bir saat televizyon izlemesi bütün emeklerini silip götürüyor. Çeşitli sınavlara hazırlanan öğrencilerin başarılı olabilmeleri için televizyon, internet ve cep telefonu gibi iletişim araçlarından uzak durmaları gerekiyor.

Özel Kızılırmak İlköğretim Okulu ve Maltepe Anafen Şubesi’nin düzenlediği programa katılan, Şifa Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Görevlisi Uzman Psikolog Dr. Fatih Kalkınç, öğrencilerin, mutlaka okuma alışkanlığı edinmesinin önemine değindi. Öğrencilerin, iletişim araçları için harcadıkları zamanı okumaya ayırmaları gerektiğini ifade eden Kalkınç, öğrencilerin başarıyı yakalamalarının yolunun aile içi iletişimden geçtiğine işaret etti.

Dr. Fatih Kalkınç, şunları ifade etti: “Çocuklarımızla onların hep olumlu yönlerini konuşursak ve onlara sorumluluklar yüklersek, öz güvenleri artacak ve çocuklarımızın başarılı olmalarına büyük bir katkı sağlayacaktır. Çocuklarımız, ders çalışmanın yanı sıra çeşitli aktivitelere de katılmalı. Sürekli ders çalışan bir çocuk sosyal hayattan da uzaklaşır. Bir öğrenci, ders çalışmadığı vaktini de verimli geçirmeli. Saatlerce ders çalışan bir öğrencinin, yorgunluğunu atmak için bir saat televizyon izlemesi bütün emeklerini boşa götürür. Çocuklarımızı her türlü kötü alışkanlıklardan uzak tutmalıyız.”

Sınavlara hazırlanan ilköğretim ve ortaöğretim düzeyi öğrencilere, ideal ders çalışma metotlarını anlatan Kalkınç, sınavlarda başarılı olmanın ilk şartının günlük düzenli çalışma olduğunu vurguladı. Ders çalışırken müzik dinlemenin katkı sağlamayacağının altını çizen Kalkınç, öğrencilere şu önerilerde bulundu:

“Günlük olarak düzenli çalışmalısınız. Hedeflerinizi hayal etmelisiniz. Teknolojinin ön plana çıktığı çağda yaşıyoruz. Başarılı olmak bazı şeylerden fedakarlık yapmakla mümkündür. Özellikle cep telefonu, televizyondan uzak kalınmalıdır. Çalışma ortamında dikkatinizi dağıtacak unsurlardan uzak durmalısınız. Sabah kahvaltılarının yapılması büyük öneme sahiptir. Günlük olarak üzüm, incir, bal veya pekmez tüketilmelidir. Değerli öğrenciler, aynı anda hem müzik dinlemek hem ders çalışmak sizlere fayda sağlamaz. Aynı anda sadece bir iş yapmalısınız. Zihninizi dinlendirecek, sizi hedefinize ulaştıracak çalışmalar yapmalısınız. Günlük olarak spor yapan öğrenciler, yapmayanlara göre daha verimlidir. Spora vakit ayırın.”

Özel Kızılırmak İlköğretim Okulu Müdürü Hasan Hüseyin Ertaş ise geleceğin Türkiyesinin, bugünün gençlerinin elinde yükseleceğini, bu yüzden eğitim öğretime büyük önem verdiklerini belirtti. Eğitimde belirlenen hedeflere ulaşmak için motivasyonu diri tutmak gerektiğini vurgulayan Ertaş, “Hem öğrencilerin derslere ilgisini artırmak hem de velileri eğitim sürecine dahil ederek başarıyı artırmak için çaba harcıyoruz. Bu çerçevede Dr. Fatih Kalkınç’ın kitabı olan ‘Okul Evde Başlar’ kitabından veliler arasında yarışma başlattık. Yarışmada dereceye girenlere çeşitli ödüller verdik.” şeklinde konuştu.


CİHAN

Ders çalışma sonrası izlenen televizyon her şeyi alıp götürüyor

Ders çalışma sonrası izlenen televizyon her şeyi alıp götürüyor

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.