1. YAZARLAR

  2. DAMLA PAMİR

  3. DUA, SIKINTILARI ÇÖZEN BİR ANAHTAR!
DAMLA PAMİR

DAMLA PAMİR

ETKİHABER
Yazarın Tüm Yazıları >

DUA, SIKINTILARI ÇÖZEN BİR ANAHTAR!

A+A-

DUA, SIKINTILARI ÇÖZEN BİR ANAHTARDIR!

Zorluk zamanlarınızı düşünün, muhtemelen ilk aklınıza gelen Allah’a dua etmek oluyordur. Sıkıntıdan kurtulduğunuzda yapacağınız güzel şeyleri düşünüyorsunuzdur. Bu tabi ki doğal ve güzel ancak asıl güzel olan her an Allah’a dua etmek, her şeyi, her zaman Allah’tan istemektir!

Birçok insan her zaman dua edebileceğini bilmez; her şeyi Allah’tan isteyebileceğini, her şeyi ona Allah’ın verdiğini düşünmez. Bu çok büyük bir hatadır ve dua edilmeyen her an aslında bu kişi kayıpta olmaktadır.

Dua, Rabbimizin kullarına bir rahmeti, kendisine yakınlaşmak ve af dilemek için yarattığı güzel bir vesiledir.Bazı insanlar ise, Kuran’ı yol gösterici edinmedikleri ve içindeki hikmetli bilgiden yoksun olduklarından duayı da yanlış anlamaktadırlar. Örneğin çoğu insan sadece zor durumda kaldığında dua etmektedir, oysa insanın Allah’a ihtiyaç duymadığı tek bir an dahi yoktur.

Bunu bilen ve her işlerinde Kuran’a tabi olan ve her olayda Allah’a yönelen samimi müminler her zaman ve her olay için Allah’a dua ederler. Müminler, dua etmek için başlarına bir zorluk gelmesini beklemezler. Bu nedenle sürekli huzurludurlar.

İmanı zayıflık yaşayan insanlar ise Allah’ın gücünü kavrayamadıklarından, samimiyetsizce bir tavır takınırlar. Zor bir durumda kaldıklarında bütün samimiyetleri ile Allah’a dua ederken, sıkıntılar kendilerinden gittiğinde hemen O’ndan yüz çevirirler.

“İnsana bir zarar dokunduğunda, yan yatarken, otururken ya da ayaktayken Bize dua eder; zararını üstünden kaldırdığımız zaman ise, sanki kendisine dokunan zarara bizi hiç çağırmamış gibi döner-gider. İşte, ölçüyü taşıranlara yapmakta oldukları böyle süslenmiştir. (Yunus Suresi, 12)”

Allah sevgisi ve korkusu zayıf olan insanlar, kader gerçeğinden habersiz olduklarından, başlarına gelen olayların kendiliğinden gerçekleştiğini sanırlar. Oysa Rabbimiz en ince ayrıntısına kadar bütün evrene ve olaylara hâkim olandır. Kişinin başarıya ulaşmak istediği herhangi bir işte çaba göstermesi ve sonucunda başarıya ulaşması veya başarısız olması da tamamen Allah’ın kontrolündedir. Bu kişinin başarıya ulaşmak için vesile olarak kullandığı tüm aracıları da Rabbimiz bir kader ile yaratmaktadır.

Bu gerçeği bilmek çok önemlidir ve büyük bir konfor sebebidir. Allah’ın gücünün farkında olmayan insanlar bir işte başarıya ulaştıklarında, bunun kendilerinden olduğunu sanır ve büyüklenirler. Başarısız olduklarında ise, yine kendilerinden sandıklarından ümitsizliğe düşerler. Bu ise onların huzursuz, tedirgin, umutsuz yani sıkıntılı bir yaşam sürmelerine neden olur.

Peki, dua ederken neleri bilmek gerekmektedir?İlk önce dua eden kişi, Allah’ın yüceliğini düşünmelidir. O’nun insana şah damarından daha yakın olduğunu ve gizlinin gizlisini bildiğini aklından çıkarmamalıdır. Allah, insanın aklından geçenleri dahi bilir yani kişinin istediği bir şeyi düşünmesi de dua niteliğindedir. İşte Rabbimiz bizlere bu kadar yakındır.

“Andolsun, insanı Biz yarattık… Biz ona şahdamarından daha yakınız. (Kaf Suresi, 16)”

İnsan gün içinde istediği her yerde ve zamanda dua edebilir. İşte, okulda, alış-veriş yaparken, müzik dinlerken vs. dua edebilmek, kişinin sürekli Allah ile bağlantı kurabilmesine vesiledir aynı zamanda. Bir insan gün içinde sürekli bağlantı halinde olduğunda Allah’ın hükümlerini unutma ihtimali de ortadan kalkmış olur. Samimi bir dua içinse ilk önce kişinin olayları yüzeysel bir düşünce ile değil, hikmetle değerlendirmesi gerekmektedir. Dua ederken Allah’a tüm kalbi ile açılmalı, Rabbimiz ile derin bir bağlantı kurmaya çalışmalıdır. Başına ne gelirse gelsin Allah’a tam bir teslimiyetle güvenmelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.