Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Ortak Akıl Toplantısında Buluştu
03 Haziran 2012 / 17:03

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Ortak Akıl Toplantısında Buluştu

Gıda sektörünün önemine dikkat çeken Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği üyeleri, üretim ve pazarlama sorunlarına işaret ederken, ortak bir ihra...

Gıda sektörünün önemine dikkat çeken Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği üyeleri, üretim ve pazarlama sorunlarına işaret ederken, ortak bir ihracat hedefi belirlenmesi gereğini dile getirdi.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği tarafından ilki gerçekleşen Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Ortak Akıl Toplantısı'nda akademisyenler, üreticiler ve ihracatçılar bir araya geldi. Yapılan toplantıda sektörel sorunlar konuşuldu, yeni pazarların bulunması ve sektörde uygulanabilecek Ar-Ge çalışmaları ele alındı.

Birincisi gerçekleşen Yaş Meyve Sebze Ortak Akıl Toplantısı açılış konuşmasını yapan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, dünyada vazgeçilmeyecek tek sektörün gıda olduğuna dikkat çekti. Türkmenoğlu, “Bugün burada bulunmamızın sebeplerinden bir tanesi ortak akılla veya kümeleşme modelleriyle 'sektörü nereye taşıyabiliriz' sorusuna cevap bulmaktır. Sektörümüzün önü açıktır; çünkü dünyada vazgeçilmeyecek tek şey gıdadır. Bu işi doğru yaparsak önümüz açık. Bugüne kadar sektördeki tüm oyuncular iyi iş çıkardı, ancak rekabetin artması nedeniyle sektördeki bir firmanın hatasının faturası sektörümüzdeki tüm ihracatçılara kesildi.” dedi.

Yaş meyve sebze sektörünün sorunlarının konuşulduğu toplantıda, sektörün ortak problemleri ve çözüm önerileri konuşulurken, sektörün gelişmesine yönelik yapılabilecekler de ortak akılla şekillendi. İhracatın artabilmesi için sektörün, hedeflerini iyice belirlemesi gerektiğini belirten Mustafa Türkmenoğlu, ”Sektör olarak kısa, orta ve uzun vadede hedefler belirlemek lazım. Doğru yerde, doğru zamanda, doğru üründe üretim ve ihracat yapmak üzere düşünmeliyiz. Kalitede, üretimde, üretilen ürünün paylaşımında sorun varsa ihracatçılar olarak sattığımız ürünleri kontrol etmeliyiz. Doğru zamanda doğru politikalar doğrultusunda, ürün çeşitlerini artırarak doğru pazarlara ulaşarak ürünlerimizi satabilirsek, ihracatımızda da artış yaşarız. Şimdi icat çıkarma ve farkındalık yaratma zamanıdır.” şeklinde görüşlerini ifade etti.

Bireysel veya firmalar bazında üretimlerin doğru şekilde gerçekleşmesi, inovatif tarım ürünleri üretilmesi gerektiğinin vurgulandığı toplantıda, sektörün üretim ve pazarlama sıkıntıları için de çözüm üretilmeye çalışıldı. Mustafa Türkmenoğlu, Avrupa pazarına ürün girişi konusunda zaman zaman yaşanabilen tarife dışı engeller konusundaki sorunların ifade edilmesi üzerine, ”Avrupa Birliği ülkelerinde çok sıkı bir gıda güvenliği uygulaması var. Eğer biz yaş meyve sebze ihracatçıları olarak hedef ülkemiz Avrupa Birliği'ndeki ülkeler diyorsak, kendimizi ona göre dizayn etmeliyiz ve onlara uygun üretim ve ihracat yapmalıyız. Avrupa Birliği ülkelerinin, Rusya'nın ve Amerika'nın istediği üretimi ve satışı yapamıyorsak, Uzakdoğu'ya veya komşu ülkelere yönelik ortak bir ihracat hedefi belirlememiz gerekir.” dedi.

Moderatörlüğü'nü Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'nden Prof. Dr. Uygun Aksoy'un yaptığı Yaş Meyve Sebze Ortak Akıl Toplantısı'na, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği üyelerinin yanısıra Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri Sezmen Alper ve Ege İhracatçı Birlikleri Ar-Ge Proje Koordinatörü Ekin Taşkın da katıldı.

CİHAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
12 Aralık 2017 Salı
Aykut Onur KALAYCI
EGELİ ETKİHABER
ÖZEL HABER