Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eski istihbarat şefi hakim karşısına çıkacak
20 Haziran 2013 Perşembe 13:00

Eski istihbarat şefi hakim karşısına çıkacak

Gazeteci takip ettiren eski istihbarat şefi hakim karşısına çıkacak!...

Fransa'da Nicolas Sarkozy döneminin İç İstihbarat Başkanı Bernard Squarcini, Le Monde gazetesi muhabiri Gerard Davet ve Adalet Bakanlığı eski Danışmanı Davit Senat'ın telefon görüşmelerini takibe aldığı ve faturalarını incelettiği iddiasıyla yargılanacak.

Eksi istihbarat başkanının "Hileli ve yasa dışı yollardan kişisel verilerin toplanması" suçuyla Paris Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacağı kaydedildi. Bernard Squarcini, kişisel verileri yasal olmayan yollarla elde etmekten suçlu bulunması halinde 5 yıla kadar hapis ve 300 bin Euro para cezasıyla cezalandırılabilecek.

Bernard Squarcini'nin, dönemin Bütçe Bakanı Eric Woerth'i zor durumda bırakan Bettencourt olayını araştıran gazeteci Davet'i, kaynaklarına ulaşmak için gözetim altında tuttuğu ve telefon faturalarını incelettiği iddia edilmişti..

Gerard Davet ve Davit Senat'ın telefon görüşmelerini takip ettirdiğini doğrulayan eski iç istihbarat başkanı ise, bunun 1991 yılında, istihbarat birimlerine ulusal çıkarların korunması için verilen yasal hak olduğunu savunuyor.

Davaya bakan yargıçlar Sylvia Zimmermann ve Alain Nguyen-The ise yasanın hiçbir şekilde belli kişiler için bireysel veri toplamaya izin vermediğinin altını çizdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
16 Aralık 2017 Cumartesi
Aykut Onur KALAYCI
EGELİ ETKİHABER
ÖZEL HABER