1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Esnafa ‘ölçü Aletlerinizin Muayenesini Yaptırın’ Uyarısı
Esnafa ‘ölçü Aletlerinizin Muayenesini Yaptırın’ Uyarısı

Esnafa ‘ölçü Aletlerinizin Muayenesini Yaptırın’ Uyarısı

Adana Bilim, Sanayi ve Teknoloji (BST) İl Müdürü Remzi Özdoğan, işyerlerinde kullanılan her türlü ölçü ve ölçü aletlerinin, periyodik muayene müracaat süresinin 28 Şubat tarihinde sona ereceğini söyledi.

A+A-

Adana Bilim, Sanayi ve Teknoloji (BST) İl Müdürü Remzi Özdoğan, işyerlerinde kullanılan her türlü ölçü ve ölçü aletlerinin, periyodik muayene müracaat süresinin 28 Şubat tarihinde sona ereceğini söyledi. Özdoğan, sorumluları, başvurularını vaktinde yapma konusunda uyardı.

BST Adana İl Müdürü Özdoğan, kamu yararına uygun olarak, ölçü ve ölçü aletlerinin, doğru ayarlı kullanımının sağlanması için iki yılda bir yapılan muayene ve damgalama işlemlerinin vaktinde tamamlanması için iş yeri sahiplerinin duyarlı olmasını istedi.

Ölçüler ve Ayar Kanunu’na aykırı davrananlara idari para cezaları uygulandığına işaret eden Özdoğan, "İlimizde bulunan her türlü ölçü ve ölçü aletlerinin, muayene ve damgalanması, ilgili kanun hükümlerine göre, İl Müdürlüğümüzce yürütülüyor. Kanuna göre; ölçü ve ölçü aletlerinin iki yılda bir muayene edilerek damgalanması zorunludur. Ölçü ve ölçü aletlerinin 2013 yılı periyodik muayenesi için müracaatlar 28 Şubat 2013 Perşembe günü mesai bitiminde sona erecek. İki yıllık damga süresini doldurmuş, ölçü ve ölçü aletlerinin, muayenesi yaptırılmadan kullanılması yasak.” dedi.

Damgalanmamış, damga süresini geçirmiş veya damgaları iptal edilmiş, damgası kopmuş, bozulmuş ölçü ve ölçü aletlerinin kullanılması ve alım satım yerlerinde bulundurulmasının suç teşkil ettiğini de ifade eden Özdoğan, şunları söyledi: “Uzunluk ölçüleri, hacim ölçüleri, 5 kilograma kadar hassas olmayan kütle ölçüleri, masa terazileri, asma teraziler, tek kollu kantarlar ve çekeri 2 bin kilograma kadar olan baskülleri bulunanlar, Adana Büyükşehir Belediyesi Grup Merkezi Ölçüler ve Ayar Memurluğu ile Ceyhan ilçesinde bulunan Ceyhan Belediyesi Grup Merkezi Ölçüler ve Ayar Memurlukları’na müracaat etmeleri gerekir. 2 bin kilogramın üzerindeki kantar, baskül, terazi, taksimetre, LPG ve akaryakıt sayacı gibi ölçü ve ölçü aletlerini kullananlar ise periyodik muayene müracaatlarını, en geç 28 Şubat tarihinde mesai bitimine kadar İl Müdürlüğümüze yapmaları lazım."


CİHAN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.