Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
FETÖ davasında sanıklara ceza yağdı
11 Ekim 2017 Çarşamba 10:33

FETÖ davasında sanıklara ceza yağdı

İBB Lojistik Destek Merkezi’ni ele geçirmek, sonrasında 6.Motorlu Piyade Alayı yakınında bulunan Arıcılar Camii’nden verilen selayı susturmak ve gerekirse imamı öldürmek amacıyla söz konusu camiye baskın düzenleyen darbeci askerlere mahkemeden ceza yağdı.

15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ terör örgütü mensuplarınca gerçekleştirilen hain darbe teşebbüsü kapsamında İstanbul ilinde gerçekleştirilen eylemlerden önce İBB Lojistik Destek Merkezi'ni ele geçirmek, sonrasında da 6.Motorlu Piyade Alayı yakınında bulunan Arıcılar Camii'nden verilen selayı susturmak ve gerekirse imamı öldürmek amacıyla söz konusu camiye baskın düzenleyen darbeci askerler hakkında mahkemeden karar çıktı!

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Hakim Ali Öztürk başkanlığındaki heyetce yapılan yargılama sonucu dosya karara bağlandı. Kara Arp Akademisinden darbeyi koordine etmek için 6 Motorlu Piyade Alayı'na gelen ve emrine aldıkları askerlerle olay yerine giden kurmay subaylardan Kur.Bnb. Özgür Araz, Kur.Yzb.Levent Güngör, Kur.Yzb Yavuz Selim Dayi, Kur.Yzb. Muhammet Hayrettin Şahin ile 6.Motorlu Piyade Alayı'ndan askerlerin başında çıkan Ütğm.Ayhan Bağdat, "Silahlı Darbeye Teşebbüs Etmek" suçundan ayrı ayrı 1'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırıldı.

Şüpheliler, 18 Kişiye karşı işledikleri "Cebir Şiddet Kullanarak Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Bırakmak" suçundan ise ayrı ayrı 200'er yıl hapis cezası ile cezalandırıldı.

6.Motorlu Piyade Alayı personellerinden Uz.Çvş. Fatih Alkan ve Uz.Çvş.Mehmet Seyhan TÜrkmen ise; "Silahlı Darbeye Teşebbüs Etmek" suçundan ayrı ayrı 1'er kez müebbet hapis cezası ile cezalandırıldı. 18 kişiye karşı işlemiş oldukları "Cebir Şiddet Kullanarak Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Bırakmak" suçundan ise Ayrı ayrı 166'şar yıl 8'Er ay hapis cezası ile cezalandırıldı.

Olayda kullanılan erlerin dosyası ilk duruşma tefrik edilmişti..N.KARAMAN/SABAH

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
14 Aralık 2017 Perşembe
Aykut Onur KALAYCI
EGELİ ETKİHABER
ÖZEL HABER