1. YAZARLAR

  2. Aykut Onur KALAYCI

  3. "GÜMRÜKLER VE YAP-BOZ TAHTASI"
Aykut Onur KALAYCI

Aykut Onur KALAYCI

Yazarın Tüm Yazıları >

"GÜMRÜKLER VE YAP-BOZ TAHTASI"

A+A-

'GÜMRÜKLER VE YAP-BOZ TAHTASI'

 

Gümrük Kanunu 246 madde olup 2000 yılında yürürlüğe girmiştir. 19 yılda 19 kere değiştirilmiş olup, toplamda 185 madde değişmiştir. Ortalama yılbaşına 10 madde takriben değişmiştir. Bu değişiklikler 2000, 2005, 2007, 2008, 2009, 2012 ve 2015 yıllarında birer kere, 2013 yılında 4 kere, 2014 yılında 3 kere toplamda 19 kere değişikliğe uğramıştır. En çok 2009 yılında değişiklik yapılan madde rekoru kırılmış 143 madde değiştirilmiştir. 2013 yılında da, 4 kere de 22 madde değiştirilmiştir.

İŞTE RAKAMLARLA DEĞİŞİKLİKLER

En çok değişen maddeler sırasıyla 221. madde 8 kere, 222. madde 4 kere, 241. madde 4 kere, 244. madde 4 kere olmak üzere değişikliğe uğramıştır. Görüleceği üzere en yanlış madde 222'dir. Bu madde ne diye sorarsanız gümrüğün çalışma saatleri dışı çalışmasını düzenleyen mesai ile ilgili maddedir. En çok madde bu kalemde oynatılmıştır. Herhalde en yanlış, en düzeltilmeye muhtaç en yaramaz madde olduğundan en çok müdahaleye maruz kalmıştır. Gümrük Kanunu’nun bel kemiği herhalde bu maddedir.

EN ÖNEMLİSİ NE DERSENİZ?

En önemlisi memur haklarını ve çalışma düzenin etkilediği için en sahipsiz madde olmuştur. En denetimsiz de bu madde işleyişidir. Tabii ki çalışanlara karşı. Hesap işleyişi açık ve aleni değildir. Memur bordrolarında gösterilmemektedir. Gelelim Gümrük Yönetmeliği'ne.. 2009 yılında yayınlanmış 2010-2019 yıllarında 4,6,3,7,2,6,4,2,1,2 toplamda 10 yılda 37 kere değişikliğe gidilmiştir. Yıl bazında takriben 4 kere değişikliğe uğramıştır.

ŞAKA DEĞİL TAM 37 KERE

En son 2019 yılında 24 Mayıs 2019’da 6 maddesi değişikliğe uğrayarak 37 kere değişikliğe uğramıştır. Gelelim Gümrük Kanunu ve Yönetmeliğine çalışlı anlaşmalara. Ankara Anlaşması 1963, Gümrük giriş tarife cetveli 1964/474 sayılı kanun, Konteyner sözleşmesi 1972, Tır karnesi uluslararası taşımacılık sözleşmesi 1975, COTIF, CIM, CIV sözleşmeleri 1980, CMR sözleşmesi, Posta yolu ile gümrük işlemleri, GATT Kıymet anlaşması 1993/4690 sayılı bakanlar kurulu kararnamesi, NATO Anlaşması form 302 uygulamaları 1954.

16 BAŞLIKTA TOPLAYABİLDİKLERİM...

Diplomatik muafiyetler sözleşmeleri, ATA karnesi sözleşmesi 2004/5108 sayılı kanun, tehlikeli atık taşınması BASEL sözleşmesi, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Sözleşmesi, Dolaşım belgeleri sözleşmesi 2002/4616 Bakanlar Kurulu Kararı 2006/10095 sayılı bakanlar kurulu kararı, Genelleştirilmiş tercihler sistemi menşei tespiti 2014 /7064 sayılı karar, Ulaştırma Bakanlığı’nın uluslararası anlaşmaları kara, deniz hava taşımacılığı için, Kısaca 16 başlıkta toplayabildiğimiz daha fazlası bulunan anlaşmalar Gümrük Kanunu ve Yönetmeliği içine çakılıdır.

UYGULANABİLİRLİK GÜNCELLEME İLE OLUR!

Bu kadar işlemi yüzlerce tebliğ, yüzlerce genelge, yüzlerce rejim uygulamaları, yüzlerce tasarrufun ve özel yazı ile istisna muafiyetler değerlendirmeler yapılmaktadır. Bu kadar eski tarihli ve farklı mevzuat altyapısı bulunan işlemleri Gümrük Kanunu ve Yönetmeliği nasıl işleteceksiniz? Birçok anlaşma sözleşme ile kanun yapısı birbirine uymamakta, kendi kararlarını almayarak, güncellemeyerek uygulanabilirliğini yok etmektedirler.

ÇARE: AÇIK, NET BİR YAZILIM

Uygulayıcı gümrük sorumlusu, sorunlu gümrük olmaktadır. Bu sadece Gümrük Kanunu içine çakılı basit değerlendirmelerdir. Diğer bakanlık mevzuatlarından gelen yükümlülük değişiklik uygulamalar da işin çabasıdır. Kısacası İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Keskin'in dediği gibi, bu kadar yükümlülüğün altına girerek işlemez hale gelen gümrük mevzuatı yeni bir milli yazılım gerekmektedir. Bu kadar karmaşık olasılığın, açık net bir yazılıma ihtiyaç vardır.

İLLEGALİTE YOLU AÇIKTIR

Bütün bu olasılıkları oluşturan yan mevzuat ve anlaşmalar yeniden gözden geçirilip kısaca giriş, gelişme, sonuç olan bir mevzuat haline dönüştürülmelidir. Gümrükte şuan sonuç yoktur. Bütün bu olasılıklı, değişiklikli, sistemde tanınan muafiyet istisnalar gümrük işlemlerinde sonuç olasılığını silip götürmüştür. Gümrük işlemlerinde takibi 1958 yılında yürürlüğe giren tahsilat hakkındaki kanunla yapmaktayız. Antrepo, transit işlemleri, ihracat işlemleri ekli belge noksan ve farklılıklarındaki cezalar ve tespitler sulandırılmış illegal davrananlara daha çok illegalite yapılabilirlik yolu açılmıştır.

BİZE BU KANUNLAR UYMAMAKTADIR

Transit işlemlerinde görüldüğü üzere onlarca anlaşma onlarca farklı tarih farklı uygulama vardır. Hiç bir yaşı birbirini tutmamakta, işlememekte sonuç değerlendirmeleri yapılamamaktadır Sıkıntılar gümrük idaresi tarafından örtülmeye çalışılmaktadır. Kısacası Gümrük Mevzuatı ABD'nin yaptığı gibi milli bir yazılıma ihtiyaç duymaktadır. İstisnasız, muafiyetsiz, çelişkisiz, açık, aleni, olasılıksız. Yoksa bizim kanunlarımızı başkaları yazmakta onların yazdıkları kendilerine uymakta bize uymamaktadır.

BAKIN ABD'DE NE DİYOR?

Çözüm üretilememektedir. Anlaşmalar eski tarih ve metin olduğu için gümrük sistemine uymamakta boşluklar doğurmaktadır. ABD'nin son günlerde S-400'ler için söylediği bir söz ilgi çekicidir. (NO DEAL İS A DONE DEAL) Yani (HİÇBİR ANLAŞMA BİTMİŞ DEĞİLDİR) Bizim gümrük işlemleri, yeni uygulamalarla hukuki alt yapısı uluslararası metinler eski olduğundan boşlukta kalmakta binlerce açık işlem yaratmaktadır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
24 Yorum