1. YAZARLAR

  2. Baki ŞİMŞEK

  3. GÜMRÜKLERDE OPERASYON
Baki ŞİMŞEK

Baki ŞİMŞEK

ETKİHABER
Yazarın Tüm Yazıları >

GÜMRÜKLERDE OPERASYON

A+A-

GÜMRÜKLERDE OPERASYON

BİR HATIRLATMA…

MERSİN GÜMRÜK ANTREPOLARINDA İTHAL KIRMIZI ET USULSÜZLÜĞÜ İLE İLGİLİ OLARAK ZAMANIN GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI NURETTİN CANİKLİ MERSİN’E GELEREK BİR BASIN TOPLANTISI YAPMIŞTI. 1044 TON İTHAL KIRMIZI ETİN ANTREPOLARDAN BUHARLAŞTIĞINI VE BU ETİN PİYASA DEĞERİNİN 28 MİLYON OLDUĞUNU DUYURMUŞTU. SAYIN BAKAN “…BUGÜNE KADAR BU ALANDA HATTA TÜM EŞYA GRUPLARINDA ORTAYA ÇIKARILAN EN BÜYÜK GÜMRÜK KAÇAKÇILIĞI OLAYIDIR” DİYE DEMEÇ VERMİŞTİ. SAYIN BAKAN “…SONUÇTA BU ETLER KAYIT DIŞI OLARAK İÇ PİYASAYA VERİLDİ. BİRİLERİNE VERİLDİ. TESPİT EDECEĞİZ. MERAK EDİLMESİN. ÖNCESİ SONRASI TÜM İŞLEMLERİ, BAĞLANTILARI TESPİT EDİP ÜZERİNE GİDECEĞİZ” DEMİŞTİ.

BASIN TOPLANTISINDA SAYIN BAKANA SORULAR YÖNELTİLDİ. BU SORULARIN EN ÇARPICISI “…SAYIN BAKAN, 1044 TON ET EN AZ 40 TIR YAPAR. 40 ADET TIR GÜMRÜKLÜ SAHADAN ÇIKARKEN GÜMRÜK MEMURLARI VE GÜMRÜK MUHAFAZA MEMURLARI NEREDEYDİ? BU TIRLAR İŞLEM GÖRMEDEN GÜMRÜKLÜ YER VE SAHADAN NASIL ÇIKABİLİR? ANTREPODAN KAYBOLDULARSA, ANTREPO GÖREVLİLERİ NEREDEYDİ? HERHANGİ BİR İŞLEM YAPMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?” DİYE BİR BASIN MENSUBU TARAFINDAN SORULAN SORU, SAYIN BAKAN TARAFINDAN, “SORUŞTURMAMIZ DEVAM EDİYOR” ŞEKLİNDE CEVAPLANDIRILMIŞTI.

ARADAN YAKLAŞIK 3 YIL GEÇTİ. BİLDİĞİMİZ KADARIYLA BU ET KAÇAKÇILIĞI İLE İLGİLİ OLARAK SORUŞTURMA SAVCISI TARAFINDAN İDDİANAME HALEN YAZILAMADI.

SÖYLENİLENLERE GÖRE DOSYA ÜZERİNDE GİZLİLİK KARARI OLDUĞU İÇİN OLAN BİTENDEN KAMUOYU HABERDAR DEĞİL. ANCAK SORUŞTURMA BİTİRİLEMEDİĞİNDEN, KOVUŞTURMAYA ARADAN GEÇEN YAKLAŞIK 3 YILA RAĞMEN BAŞLANILMADI.

ORTA AKDENİZ GÜMRÜK VE TİCARET BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNÜN SİTESİNDEKİ BİLGİ VE GÖRÜNTÜLERE GÖRE, 49 GÜMRÜK MEMURU ET KAÇAKÇILIĞI İLE MÜCADELEDE BAŞARI GÖSTERDİKLERİ İÇİN BAŞARI BELGESİ İLE ÖDÜLLENDİRİLDİLER (!)

ŞU SORULARIN CEVABI BUGÜNE KADAR VERİLMİŞ DEĞİL!

1- 1044 TON ET GÜMRÜKLÜ SAHALARDAN VE ANTREPOLARDAN KAÇAĞA GİDERKEN, GÜMRÜK MEMURLARI NEREDEYDİ?

2- GÜMRÜK VE ANTREPO MEMURLARININ İŞTİRAKİ OLMADAN 1044 TON ET PİYASAYA NASIL SÜRÜLMÜŞTÜR?

3- BU ET KAÇAKÇILIĞINDA, FETULLAHÇI TERÖR ÖRGÜTÜNE YARDIM VE YATAKLIK YAPMIŞ PERSONEL VAR MIDIR?

4- SAYIN BAKAN HAYATİ YAZICI’NIN EKTE SUNULAN AÇIKLAMASINA GÖRE, ET KAÇAKÇILIĞINDA, GÜMRÜK BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNÜN YETKİ ALANI İÇİNDEKİ ÇALIŞANLARIN İŞTİRAKİ SÖZ KONUSU OLMUŞ MUDUR?

BÜTÜN BU AÇIKLAMALARA VE SAYIN BAKAN HAYATİ YAZICI’NIN EKTEKİ KONUŞMASINDA, GENEL ANLAMDA YAPTIĞI SUÇ TANIMINA GÖRE, BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNÜN MAHİYETİNDE BU TÜR UYGULAMALAR VARSA, YA BÖLGE MÜDÜRÜ MAHİYETİNE HÂKİM DEĞİLDİR YA DA BÖLGE MÜDÜRÜNÜN ORTAK OLDUĞU VEYA BİRİLERİNDEN KORKUP VEYA ÇEKİNDİĞİ İÇİN SUSTUĞU SONUCU ÇIKMAKTADIR.

ŞU DA BİR GERÇEKTİR Kİ ŞİMDİKİ SİYASİLERİN GEÇMİŞTE HAİN DİYE ADLANDIRDIKLARI VE ADINA ERGENEKON TERÖR ÖRGÜTÜ DEDİKLERİ YAPILANMA ÜZERİNE, ÇEŞİTLİ KAMU KURUM VE KURULUŞU ÜZERİNE ONLARCA OPERASYON YAPILDIĞI HALDE, GÜMRÜK İDARELERİNİN ÜZERİNDE HİÇBİR OPERASYON YAPILMAMIŞTI.

YAKLAŞIK 9 BİN KİŞİLİK BİR TEŞKİLATTA SADECE DÜN AÇIĞA ALINAN 172 KİŞİ MİDİR SUÇA KARIŞAN VEYA FETÖ YE DESTEK VEREN.

DÜN OPERASYON YAPANLAR VE YAPTIRANLAR, BUGÜN HAŞHAŞİ OLDULAR. NE KADAR İLGİNÇ Kİ YARGIDA, POLİSTE, ASKERDE VE SAİR KURUMLARDA OPERASYON VAR FAKAT GÜMRÜK İDARELERİNDE OPERASYON YOK!

PEKİ, NEDEN Mİ?

ÇÜNKÜ ÜLKELER ARTIK ASKER POSTALLARI İLE İŞGAL EDİLMİYOR. ÜLKELER GÜMRÜKLERDEN KUŞATILIYOR. GÜMRÜK MÜSTEŞARI NEVZAT SAYGILIOĞLU ZAMANINDA GÜMRÜKLER KEVGİRE DÖNMÜŞTÜ; BAKAN KÜRŞAT TÜZMEN ZAMANINDA İSE KALBURA DÖNDÜ DENİLİYORDU. ŞİMDİ DE DURUMUN ÇOK FARKLI OLMADIĞI GÖRÜLMEKTEDİR.

HÂLBUKİ 2000 Lİ YILLARDA RAMAZAN ULUDAĞ’IN BASINA DEMEÇ VERİP “TEŞKİLATIMDA GÜVENİLİR DENETİM ELEMANI BULAMIYORUM” DEDİĞİNİ; NEVZAT SAYGILIOĞLUNUN GÜMRÜK ÇALIŞANLARI ARASINDA İMAJ YOKLAMASI YAPIP BUNUN SONUCUNU DEVLET BAKANI MEHMET KEÇECİLER İLE BİRLİKTE AÇIKLADIĞINDA, GÜMRÜK MÜSTEŞARLIĞI MERKEZ TEŞKİLATINDA ÇALIŞANLARIN YÜZDE 15,6’SI; TAŞRADA ÇALIŞANLARIN İSE YÜZDE 84,4’Ü “RÜŞVET ALIYORUZ” DEDİĞİNİ BAZI BALIK HAFIZALI OLANLAR UNUTABİLİR AMA AKLISELİM SAHİBİ OLANLAR BUNU UNUTMAMIŞTIR…

BÖYLE BİR YAPILANMA İÇİNDE OLAN TEŞKİLATA KOLAY KOLAY OPERASYON YAPILAMAZ. ÇÜNKÜ BÖYLE BİR TEŞKİLAT, İLLEGAL İŞLERE BULAŞANLARIN PARA KASASIDIR.

MERSİN GÜMRÜĞÜNDEKİ BÖLGE MÜDÜRÜ GÜMRÜKLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN YANİ ANKARA’NIN ELİ-AYAĞI, GÖZÜ-KULAĞIDIR.! GÖREVİNİ LAYIKIYLA YERİNE GETİREN TAKDİRE ŞAYAN BİR BÜROKRATTIR.! ÇÜNKÜ BÖLGE MÜDÜRÜ ANKARA’YA ASLA YALAN SÖYLEMEZ.! NE YAPTIYSA DOĞRUYU SÖYLER.! BU NEDENLE BÖLGE MÜDÜRLERİNİN ALANLARINDA NE ERGENEKON OPERASYONU YAPILDI, NEDE FETO TERÖR ÖRGÜTÜNÜN OPERASYONU YAPILDI. YAPILACAĞINI BEKLEMEK DE, HAYALE KAPILMAKTIR.

1044 TON KIRMIZI ET YOLSUZLUĞUNA KİMLER BULAŞTI HALEN BELLİ DEĞİL.

BUNUN ANLAMI SİYASETÇİSİNDEN BÜROKRATINA, İŞ ADAMINDAN İŞ TAKİPÇİSİNE (Kİ BU TAKİPÇİLERİN NE BELGESİ VARDIR NEDE KAYDI. ÜSTELİK BUNLAR NE HİKMETSE GÜMRÜKLERDE YASAL İŞ TAKİPÇİSİ OLAN VE KAYIT ALTINDA OLUP VERGİSİNİ VEREN GÜMRÜK MÜŞAVİR VE YARDIMCILARINDAN KATBEKAT İTİBARLIDIRLAR VE BUNLARA EN ALT SEVİYEDEN EN ÜST SEVİYEYE KADAR AÇILMAYAN KAPI DA YOKTUR BU DA HERKESİN MALUMUDUR.)

HERKES GÜMRÜKLERDEN NASİPLENİYOR VE ÜLKEMİZ GÜMRÜKLERDEN KUŞATILMIŞTIR. OTORİTERLER KUŞATMAYI KALDIRIRLARSA ÇOK PİS KOKULARIN ÇIKACAĞI DA AŞİKÂRDIR.

1044 TON ET EĞER BUZDOLABINDA DEĞİLSE, NASIL KOKUŞTUĞUNU VE NASIL KURTLANDIĞINI GÖRECEĞİZ.

A. Baki Şimşek

Gümrük Müşaviri

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.