1. YAZARLAR

  2. Aykut Onur KALAYCI

  3. 'H.L BENCE MERSİN'İ ELLEME'
Aykut Onur KALAYCI

Aykut Onur KALAYCI

Yazarın Tüm Yazıları >

'H.L BENCE MERSİN'İ ELLEME'

A+A-

H.L BENCE MERSİN'İ ELLEME

MURATBEY'İN DAMININ MÜDÜRÜ ŞİMDİ NEREDE?

 

Aman yukarıdaki başlıkları görüpte, falım sakızdan çıkan beyitler zannetmeyin. Hani duyumum odur ki yargının sopası yakında ensenizde kırbaç gibi patlayıverecek. Sopa yalnız. Mersin de mi inip kalkacak? Belki uykunuz  kaçacak ama Mersin’de havaya kalkıp indikten sonra Urfa’ya oradan da  taa Ankara’ya ulaşacak bilmiş olun yok…! Uzun süre sonra değil yakınlarda… yakınlarda… Hani aklınızda olsun diye yeniden yazayım. H.L Mersin’i elleme.

'VAR, VAR.. DAHA ÇOK ŞEY VAR' DEDİM.

Devam edelim.. dostlar, arkadaşlar, görevliler vs. sordular Mersin ile ilgili var mı daha bir şeyler hani bilgimiz olsun diye soruyoruz…  Önce yutkundum, gözlerimi yerden kaldırdım, sanki ben yiyormuşum o kadar naneyi gibi, gözlerimi yerden kaldırarak’ ah dostlar keşke size diyebilseydim ki, yok…! Çok şükür herkes vatan aşkıyla çalışıyor.. Ama nerede?

‘ALIN SİZE BİR TANE DAHA’ DEDİM

Alın size bir tane daha’ dedim… Yine Mersin –Urfa hattı.. Etrafıma toplandılar ‘hadi, hadi’ diye ama… Yok benim işim yazmak sizinki takip etmek ‘diye kestirip attım… tantunileri yedik, helalleştik, ayrıldık… o zaman alalım kalemi elimize verdiğimiz sözü yerine getirilelim…

AH SENİ SENİ KOORDİNASYON MÜDÜRÜ!

Serüvenimiz malumlarımız Mersin’de başlar. 1206811-1187137-1187107 numaralı beyanname Mersin’den Urfa’ya transit açılır.  ‘Tabi ki ne var? Bunda diyebilirsiniz. Ne olduğunu, etçi ve müteahhit şefimiz çoktan tahmin etmiştir ama ben ne olduğunu sizler için anlatayım hele sizlerde bakın neler oluyor? Açılan beyannamede eşyalarda kilo, kaydırma ve beyan harici ürünler bulunmakta. Ama nedense muayenenin gözünden kaçmıştır. Mersin’de kartlar yeniden açılmış, yeni oyun oynanmaya başlamıştır. Muayene görmez, etçi müteahhit şef duymaz yetkili bilmez… Ama devrede bir de şirin mi şirin, hani konunun uzmanı müşavirimiz koordinasyon müdürümüz vardır. Müşavirimiz yani koordinasyon müdürümüz her şeyi çok iyi bilir ben görürüm siz rahat olun, şşştt’ der.

ANKARA ‘BİZ GELİYORUZ’ DER..

Mersinden çıkan konteynır ‘Peygamberler Şehri’ Urfa’ya ulaşır. Konteynerin Urfa’ya ulaşması ile birlikte kulaklarına kar suyu kaçmış olacak ki, Ankara sesini yükseltir. ‘Durun bakalım. Biz geliyoruz’ der. Kimse ellemesin konteyneri’ der ama Ankara bunu söylediğinde günlerden Cumartesi - Pazar’a denk gelir. Etçi müteahhit şefimiz ve saz ekibi için bulunmaz bir nimettir. Öyle ya önlerinde kocaman iki gün vardır. Ankara gelene kadar hokus pokus, el çabukluğu marifet  beyan harici kaldırılır, kilolar  düzeltilir, Ankara tehlikesi önlenir. Ortalık süt liman haline getirilir.

KAPALI KAPILAR ARDINDA İSE

Diyeceksiniz ki, sahada bunlar olurken kapalı kapılar ardında neler olmuştur? Etçi aynı zamanda müteahhit şef ve saz arkadaşları Mersin-Urfa arasında yalnız yukarıda ki işi mi yapmışlardır? İyi okuyun dostlar, arkadaşlar görevliler vs.. Bu işlerin devamında (sıkı durun şimdi) 14 tane daha beyanname  açılır. Hani bir konteynırı ellemeyin, biz bakacağız diyen Ankara’nın 14 konteynerde koşarak geleceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ankara’da saz heyetinde yerini almıştır. Hem yol oldukça uzun masrafta çok olacaktır. Herkes kulağının üzerine yatar.

Diyorlar ki dostlar, arkadaşlar, görevliler vs. 'Bu adam habire Mersin'i neden yazıyor?.. Yok mu Mersin'den başka sorunlu olan gümrük? Var elbette sevgili okuyucular. Ancak, Mersin'de öyle şeyler oluyor ki başka kapıyı yazasınız gelmiyor. Çünkü Mersin'i kimin yönettiği belli değil! Bu düzen içerisinde de leş gibi kokan işler yapılıyor. Yetimin, fukaranın, garibanın, senin benim evladımın boğazından geçecek lokma haramilerin cebine iniyor. Kimse kusura bakmasın, hani öyle tehdit kokan telefonları da dikkate alacak halim yok! Bugün de yarın da nerede usulsüzlük varsa yazmaya devam edeceğim Allah'ın izniyle.

ŞUNU AÇIKÇA SÖYLÜYORUM Kİ..

Bence bitmez artık Mersin’in derdi. Türkiye'nin hinterlandı en büyük gümrüklerinden birisi olan yeri çömezlere emanet ederseniz yaşananlar yaşanılacak günlerin en güzeli olur. Yetki kendisindeyken başkalarına devreden birileri olduğu sürece daha çok haber gelir Mersin’den. Liyakata önem göstermeyip eski dostuna Mersin’i teslim edersen birde o yetmez gibi müşavirden emir alırsan bir gün gelir ki o gün bana göre çok yakındır arkana bile bakmaya fırsatın kalmaz.

 

MURATBEY'İN DAMINDAN ATLAYAMAYANLAR

“Muratgilin Damından Atlayamadım

Liralarım Döküldü Toplayamadım”

Yaaa ne yapsaydım türküyü mü söyleseydim size. Bakın atlayamadınız.. Ne oldu? Yüce Türk Adaleti çöktü tepenize. Hem de ne çökmek... Gayet akıllıca, gayet adaletle yönetilen bir devlete yakışan nitelikte. Ne yapıyor şimdi güvenlik güçleri, devletin savcısı. Ben söyleyeyim.. Telefonlardaki kirli konuşmaları bir bir kâğıda döküyor. Ha al gülüm ver gülüm olanları. WhatsApp da dahil ha.. Aman ne rezalet, ne rezalet. Personel devletin personeli değil kaçakçının, köçekçinin personeli olmuş; bir güzel hayali ihracatçının emri altına girmiş. Kaç yazıma konu ettim Muratbey Gümrüğü’nü ama herkes üç maymunu oynadı yalan mı? Bakın şimdi ne oldu? Yargı dedi ki 'Kardeşim sen susarsan ben girerim' devreye. Bakalım neler çıkacak neler hep beraber bekleyip göreceğiz.

VEKİLİN TELEFONU DA İNCELENİYOR MU ACABA?

Bekleyeceğiz derken beklentilerim, beklentilerimiz var elbette. Örneğin milyonlar liralık vurgun memurun sırtına yüklenmez umarım. Yani bakanlık bu işin Ankara ayağını da sorgulamak zorunda olduğunu biliyordur herhalde. Ankara olduğu gibi İstanbul'dakiler de bu hayali ihracatlar gerçekleşirken ne yapıyorlardı merak edilir, akıllara gelir umarım. Durrrr bak şimdi hatırladım.. Şu anda Muratbey Gümrüğü’nde görev yapan müdürden önceki yani bu olayların olduğu dönemin müdürü nerede kocaman harflerle yazıyorum. Karadeniz’de bir yerde BÖLGE MÜDÜR VEKİLİ. Peki, bu olaylar ne zaman olmuş? Onun döneminde Eh artık ne diyeyim....

“Muratgilin Damından Atlayamadım

Liralarım döküldü toplayamadım”

 

- YAZARDAN SON DAKİKA FLAŞ NOTTUR -

MURATBEY GÜMRÜĞÜ’NE TAŞLAMA KUMU OLARAK BEYAN EDİLEN EŞYADAN ŞÜPHELENEN GÜMRÜK MÜFETTİŞLERİ, DURUMU GÜMRÜK MUHAFAZA EKİPLERİNE BİLDİRMESİ ÜZERİNE BAHSE KONU EŞYA X-RAY’A SEVK EDİLİYOR VE TAM TAMINA 753 KG. ESRAR ÇIKIYOR! KONUYLA İLGİLİ ÜÇ KİŞİ GÖZALTINA ALINIYOR.. SORUŞTURMA GENİŞ ÇAPLI OLARAK DEVAM EDİYOR..

DEĞERLİ OKURLARIM, BU OPERASYONU İLGİNÇ KILAN İSE, ORAYA YENİ GÖREVLENDİRİLEN KISIM AMİRİ VE EKİBİNİN BU OLAYI ORTAYA ÇIKARTMASI. DAHA ÖNCESİ MURATBEY GÜMRÜĞÜ’NDE BÖYLE OPERASYONLARA İMZA ATILMAMASI DA OLDUKÇA MANİDAR! BURADAN OLAYI ORTAYA ÇIKARAN EKİBİ YÜREKTEN KUTLARIM.

 

- YAZARDAN DİP NOT -

Mersin’den Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğü’nü Ziyarete Giden Gizemli Konuklar Acaba Kimler?

Bekleyin!..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
27 Yorum