1. YAZARLAR

  2. Saygı ÖZTÜRK

  3. Hayret! böyle valiler de varmış...
Saygı ÖZTÜRK

Saygı ÖZTÜRK

SÖZCÜ
Yazarın Tüm Yazıları >

Hayret! böyle valiler de varmış...

A+A-

Hayret! böyle valiler de varmış...

Mesut Taner Genç, PKK terörün en azgın dönemi olan 1993’de, Hakkari’nin Beytüşşebap ilçesinde görev yaptı. Orada yaşadıklarını kitap haline getirdi. Beytüşşebap’ın geçen yıl teröristler tarafından ele geçirilme girişiminden sonra, Genç’in mücadelesini gazeteci-yazar yılmaz Özdil köşesinde aktardı. Halen Samsun Vali Yardımcısı olarak görev yapan Genç, BDP heyetinin Samsun’da toplantı yapamaması üzerine elektronik ortamda, “Milliyetçiliği ayaklar altına aldık diyenlerin ayaklar altına alındığının ispatıdır” diye yazdı. İşte bu durum hakkında inceleme başlatılmasına neden oldu.

Yaklaşık 25 yıldır kaymakam, vali yardımcılığı görevlerinde bulunan Mesut Taner Genç, hakkındaki soruşturmadan sonra, tepkisini yine sürdürdü. BDP’li belediye başkanlarının ve KCK üyelerinin tutuklanması üzerine Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in “meşe ağacının hangi dalı nerenize battı sayın hükümet. Hass…tirr” sözünü hatırlattı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in ele görüntülerini de hatırlatan Vali Yardımcısı Genç, o günlerde Türkiye cumhuriyetinin başbakanına ve hükümet üyelerine bu şekilde hitap edilmesinden büyümk üzüntü duyduğunu hatırlattı.
Hastane odasında ifade
“milliyetçciliği ayaklar altına aldık diyenlerin ayaklar altına alındığının ispatıdır” twitinden sonra, Vali Yardımcısı Genç hedef oldu. Bu sözlerdiyle Başbakana hakaret ettiğini dikkate alan İçişleri Bakanı, olayın incelenmesi için iki müfettiş birden görevlendirdi.

Müfettişlerin Samsun’a ifade için geldiği gün özel bir hastaneye, operasyon için bekleyen Vali Yardımcısı Genç’i, cep telefonundan Samsun Valisi Hüseyin Aksoy aradı, iki mülkiye müfettişinin ifadesini almak için geldiğini, valiliğe gelmesini istedi.

Vali Yardımcısı ise iki saat sonra operasyon geçireceğini, bunun için hazırlıklar yapıldığını, damar yolu açıldığını, bu durumda gelmesinin uygun olamayacağını belirtti. Bunun üzerine müfettişler operasyon öncesi ifade almak için hastaneye gelebileceği bildirildi. Hastane odasında ifade alınmaya başlandı.

Başbakanı mı hedef aldın?
İki müfettiş, koruma eşliğinde hastaneye geldi. Dizüstü bilgisaylarını çıktaran müfettiş, atılan twitle ilgili inceleme için bulunduklarını belirtti.. Müfettişlerin “Bu twiti siz attınız?” sorusunu şöyle cevaplandırdı:

“Evet ben attım. Ancak yanlış anlaşılır düşüncesiyle bunu bir saat sonra sildim. Ancak o anda takipçilerim almışlar. Yazdıklarım basında yer aldı. Ben; BDP’lilerin milli tansiyonu yükselttiğinden yakındım. ön plana çıkardı. Samsun’da yaşlı kadınından, hamile kadınına kadar herkes BDP heyetinin gelişine tepkiz gösteriyorlardı. Milli hassasiyetle yükselen milliyetçilik vardı. Ben de milliyetçiliğin Samsun’da göklere çıkarıldığını, milliyetçiliğin ayaklar altına alınamadığını, bunları söyleyenlerin ayaklar altında kaldığını belirttim.

Müfettişlerin, “Burada Başbakanı mı hedef aldınız?” sorusunu ise vali Yardımcısı Genç şu karşılığı verdi:

“Bir açıkoturumda Milletvekili Mehmet Metiner’in, ‘milliyetçilik benim ayaklarımın altındadır’ sözü aklımdaydı. Kafamda yer eden, BDP’lilerin ayaklar altında kaldığını vurgulamak istedim. Başbakanı hedef almadım. Böyle bir düşüncem de olmadı.”

Bugün de tepki gösterdi
Hakkında yapılan incelemeden sonra görev yerinin değiştirilmesi, hakkında C.Savcılığına suç duyurusunda bulunulması, disiplin soruşturması yürütülmesi ile ilgili konuların basında yer aldığını, bu konularda kendisinin bilgisinin olmadığını belirten Genç, SÖZCÜ’ye, “Geçmişte Başbakana, hükümet üyelerine hakaret edenlerin hala görevde bulunduğunu” hatırlattı, kendisinin böyle bir kastının da olmadığını vurguladı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.