1. YAZARLAR

  2. Aykut Onur KALAYCI

  3. Hem Kaçakçılık Şüphelisi, Hem De O Yerin Görevlisi
Aykut Onur KALAYCI

Aykut Onur KALAYCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Hem Kaçakçılık Şüphelisi, Hem De O Yerin Görevlisi

A+A-

MAZİ KALBİMDE YARADIR…!

İŞTE O DOSYA - İŞTE MÜTHİŞ GELİŞMELER

HEM KAÇAKÇILIK ŞÜPHELİSİ, HEM DE O YERİN GÖREVLİSİ

CEVİZCİ MEMUR, AMBARLI'DA CEVİZ KIRARSA!

Bu yazımda gelin biraz maziye gidelim. Şöyle bilgilerimizi tazeleyip, hafızamızı şöyle bir çalıştıralım. Bakalım neler yazmışım, bakalım yazdıklarımın ardından neler yaşanmış ya da yaşanan o şeylerde ne gibi gelişmeler olmuş. Sizi şöyle taaaa 4 yıl öncesine, 2011 yılına götürmek istiyorum izninizle.. Buyurun ‘Mazi kalbimde yaradır’ diyerek başlayalım yeni yazımıza…

Çarpıcı hem de çok çarpıcıdır mazideki o dosya. Nasıl mı? Bakın dediğim gibi yıllardan 2011, yer meşhurrrr, meşhur olduğu kadar da skandalları, yakalamaları ile ünlü Ambarlı Gümrüğü.

Mazideki olayın konuları ise, ithalat beyannamesinde matbaa mürekkebi olarak gösterilen eşyanın gerçekte ofset makinası olması.  Yine ikinci bir olay ise, dijital baskı makinelerinin de ithalat beyannamelerinde ofset makinesi olarak gösterilmesi.

ÖNCE İDDİANAME HAZIRLANDI

Konu o tarihlerde üst üste yazılarım ve yargının bu olayın üzerine hassasiyetle düşmesi sonucu, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından incelemeye alınmış ve savcılık konuyla ilgili olarak bayağı teferruatlı bir iddianame hazırlamıştı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı hazırladığı iddianameyi, Bakırköy Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermiş ve savcılığın hazırladığı iddianame hemen kabul görmüştü. Peki! Bundan sonra neler olmuştu, gümrüğün kalbine düşen bu süreçte neler yaşanmıştı?

Önce, iddianamenin kabulünden hemen sonra gümrük görevlileri hakkında kamu davası açılmış ve sonra da ithalatçı firma yetkilileri ve işlemleri gerçekleştiren gümrük müşavirleri için de aynı işlem yapılmıştı. Her iki dosya ise yargılama sürecinde birleştirilmişti.

İŞTE ZANLILAR

Bu dosya üzerine alınan karar aynen şöyleydi: 

Dosya numarası: 2013-8-  Karar numarası: 2013-2-  Gerekçeli karar Türk Milleti adına Müşteki İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü. Sanıklar mı yazayım: Sanıklar  ADİL NEJAT CAN, MEHMET UĞURLU, KEMAL SUBAŞI, ALİ AÇIL, HAKAN ATİŞ, METİN KILIÇ, SEMRA ALTINKAYA, TAHSİN TÜTÜNCÜ.

Suç: Kaçakçılık - Sahtecilik. Karar tarihi: 10.01.2013.  Bakırköy Hazırlık Bürosunun 10.12.2012 tarih ve 2012-44421 sayılı iddianamesi ile açılan dava mahkemede tevzi edilmekle incelendi.

GEREĞİ MAHKEME KAYITLARINA ŞÖYLE YAZILDI:

‘Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca müşteki İrfan Yücesoy'un ihbarı üzerine Ödül Reklam Hizmetleri İthalat İhracat Sanayi Ticaret Limited Şirketi hakkında yapmış olduğu şikâyet üzerine yapılan soruşturmada şüpheliler Hüseyin Cahit Boran, Ali Balkan Meteel, Ahmet Taşçı, Cengiz Tolga Peker ve arkadaşları hakkında  'Resmi Belgede ve mühürde sahtecilik, eşyayı sahte belge kullanarak gümrük vergileri ödemeksizin ithal etmek' suçlarından mahkememizin 2012. 190 esas sırasına kayden kamu davası açıldığı, dava konusu kaçakçılık eyleminin gerçekleştiği sırada şüphelilerden Ali Akçil'in suç tarihlerinde gümrük müdür yardımcısı, Semra Altınkaya, Metin Kılıç, Kemal Subaşı, Mehmet Uğurlu, Adil Nejat Can, Tahsin Tütüncü, Hakan Atiş'in gümrük muayene memuru olarak görev yaptığı, Müşteki İrfan Yücesoy'un yapılan soruşturmada iddia ettiği kaçakçılık eyleminin gerçekleştiği toplanan delillerle anlaşılmıştır. Mahkememiz gümrük görevlileriyle ilgili olarak, TCK'nın 204- 1 37- 1 43- 1 53 - 1 ile KMK'nın 3-2 4-2,  TCK'nın 37-1 43-1 VE 53-1 maddeleri uyarınca sanıkların ayrı ayrı cezalandırmalarını talep etmektedir'

GELELİM ASIL KONUMUZA…

Evet! Yüce Türk Yargısı’nın kararı aynen böyle yazıyor resmi belgelerde. Ben bu belgelerin bir bölümünü sizlere aktarmaya çalıştım. Ama asıl konumuz bu değil! Asıl konumuz, tam bir skandal aslında. Bakın anlatayım değerli okurlarım.

O tarihten bu yana şimdi günümüze gelelim. Şunu herkes bilir ki, kamu görevlilerinin soruşturulması için çalıştıkları ilde valiliğin İl İdare Kurulu'nda karar alınması gerekmektedir. Sözünü ettiğim olayda bu konu belki bilerek atlanmış, neredeyse zaman aşımına gelip yapan yaptığı ile kalacakmış! Birileri uyanmış çok şükür ki konuyu İstanbul Valiliği'ne taşımış. Peki! Birileri uyanmış ama valilik ne yapmış? Onu da elimdeki belgeler doğrultusunda sizlere aktarayım sevgili etkihaber okuyucuları. Hem de büyük harflerle aktarayım ki görmeyen gözler bir daha görsün.

KARARDAN AYNEN…

- İstanbul Valiliği İdare Kurulu Müdürlüğü:  Hakkında ön inceleme yapılan ALİ AÇIL, MEHMET UĞURLU, METİN KILIÇ, KEMAL SUBAŞI, HAKAN ATIŞ, SEMRA ALTINKAYA, ADİL NEJAT CAN TAHSİN TÜTÜNCÜ

- İDDİA: RESMİ BELGEDE SAHTECİLİK VE GÖREVİ İHMAL

- OLAY YERİ VE TARİHİ: AMBARLI GÜMRÜĞÜ İSTANBUL 2011

- OLAYIN ÖĞRENİLME TARİHİ: 01.04.2015

- KARAR: YUKARIDA BELİRTİĞİM GÜMRÜK GÖREVLİLERİ İLE İLGİLİ İSTANBUL VALİLİĞİ’NİN ALMIŞ OLDUĞU KARAR AYNEN ŞÖYLE; İNCELEMEYE KONU DİJİTAL BASKI MAKİNELERİNİN GTİP SAYILI LİSTELERDE BULUNMAMASI NEDENİYLE İTHALİN MÜMKÜN OLMADIĞI BU NEDENLE DİJİTAL BASKI MAKİNASI OLARAK İTHAL EDİLEN  EŞYALARIN OFSET BASKI MAKİNESİ YAZMAK SURETİYLE İTHALİNE ÇALIŞILARAK MEVZUTA AYRI İŞLEM YAPTIKLARI ANLAŞILDIĞINDAN 4483 SAYILI MEMURLAR VE DİĞER KAMU GÖREVLİLERİNİN YARGILANMASI HAKKINDA KANUNUN 6. MADDESİ GEREĞİNCE SORUŞTURMA  İZNİ VERİLMESİNE KARAR VERİLİR.

KARAR NO. 2015. 108 KARAR TARİHİ. 21.05.2015 İMZA İSTANBUL VALİSİ VASİP ŞAHİN

VE ŞİMDİ ALAYIM SAZI ELİME

Sevgili okurlar, karar işte aynen böyle. Şimdi yüksek izinlerinizle alayım sazı elime, vurayım tellerine. Söz sırası bendenizde. Yine büyük harflerle yazayım ki batsın birilerinin gözüne....

İSTANBUL AMBARLI GÜMRÜĞÜ’NDE BU OLAY 2011 YILINDA OLUYOR. KONU ÖNCE  SAVCILIĞA,  DAHA SONRA AĞIR CEZA MAHKEMESİ’NE GELİYOR.  SANIKLARLA İLGİLİ YARGILAMALAR BAŞLIYOR AMA BİR BAKIYORLAR Kİ KAMU GÖREVLİLERİNİN YARGILANMASI İÇİN  VALİLİK'TEN İZİN ALINMAMIŞ. DURUM BÖYLE OLUNCA DA KONU HEMEN İLGİLİ BİRİMLER TARAFINDAN İSTANBUL VALİLİĞİ'NE BİLDİRİLİR. NE ZAMAN MI? SIKI DURUN ŞİMDİ... ÇOK VAHİM, SKANDAL ADINA NE DERSENİZ DEYİN ARTIK. 01 NİSAN 2015 TARİHİNDE...

VALLAHİDE PES BİLLAHİ DE PES! ARADAN GEÇEN ZAMANA ŞÖYLE BİR BAKIN. PEKİ! BU KONUYU ZAMANINDA BİLDİRMESİ GEREKEN KURUM HANGİSİ? ÇOK TABİKİ İSTANBUL GÜMRÜK VE TİCARET BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ. YA O ZAMANDA BU BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNÜN BAŞINDA KİM VAR? TEVFİK USTA

BAKIN O ŞÜPHELİ NEREDE GÖREV YAPIYOR?

Aman durun daha bitmedi anlatacaklarım. Biraz sabır lütfen.. Devam edelim... O zamanlar bu kaçakçılık dosyası sümen altı edilmeye çalışılsa da öyle veya böyle İstanbul Valiliği'ne intikal ettirilir. Peki diyeceksiniz ki yargılanan o görevliler şimdi cezaevindeler mi? Ya da görevden uzaklaştırılmışlar mı? Ne yapıyorlar? Okuyun şimdi sevgili okurlarım.

Yine büyük harflerle yazacağım:

BAKIRKÖY 1. AĞIR CEZA MAHKEMESİ’NDE YARGILAN GÜMRÜK GÖREVLİLERİNİN BİRÇOĞU ŞİMDİLERDE İSTANBUL DIŞINDA GÖREV YAPIYORLAR AMA BUNLARIN İÇİNDE BİRİ VAR Kİ, HALEN İSTANBUL'DA GÖREV YAPIYOR. NEREDE Mİ ?TÜRKİYE'NİN YA DA İSTANBUL’UN EN İŞLEVSEL GÜMRÜĞÜ AMBARLI GÜMRÜĞÜNDE...PEKİ..! BU GÖREVLİ KAÇAKÇILIĞIN GERÇEKLEŞTİĞİ AMBARLI GÜMRÜĞÜNDE NASIL GÖREV YAPAR? DİYE SORACAK OLURSANIZ ONU DA AYRINTILARIYLA AKTARALIM.

BU MUAYENE MEMURUNUN ADI HAKAN ATIŞ. ATIŞ, ER DÖNEMİNDE ÇATALCA GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜNDE GÖREVLENDİRİLİR. YA SONRA.. SONRASI TAM BİR TRAJEDİ SEVGİLİ OKURLARIM. BİR SÜRE SONRA İSTANBUL'A NEVZAT ER'İN YERİNE 05.05.2015 GÜNÜ VEKÂLETEN HALİL İBRAHİM BOZKUŞ GETİRİLİR. KISA BİR SÜRE SONRA BOZKUŞ İSTANBUL İÇİ ROTASYONLARA BAŞLAR. BU MEMUR ARKADAŞA DA DAHA BOZKUŞ'UN GÖREVE BAŞLAMASIYLA BÜYÜK PİYANGO VURUR. ATIŞ BEY MÜDÜR YARDIMCISI OLARAK AMBARLI GÜMRÜĞÜ’NE VERİLİR.

ATIŞ'IN KAÇAKÇILIKTAN YARGILANDIĞINI BİLMİYOR MUSUNUZ?
Sayın Bozkuş... Ey Türkiye’nin, gümrüğün kalbi İstanbul’un müdürü siz yeni geldiğinizden belki bu arkadaşın Bakırköy 1. Ağır Ceza’da kaçakçılıktan yargılandığını bilmiyorsunuz. Sizinde ziyaretine gittiğiniz hatta sitenizde bulunan görüntüdeki İstanbul Valisi Vasip Şahin imzasıyla hakkında soruşturma izni verildi bu görevlinin Allah aşkına bunu da mı bilmiyorsunuz? Eğer bunu da bilmiyorum derseniz pes hem de ne pes...

BU ARKADAŞI NASIL AMBARLI'YA VERDİNİZ?
Herhalde bu konuyla ilgili bilgi sahibi olan yardımcınız Faruk Şen sizi ya bilgilendirmemiş veya sessiz kalmış. Ya da size Ankara’dan gelen telefonla bu arkadaşı Ambarlıya verdiniz. AK Parti iktidarının valisi yolsuzlukların araştırılması için izin veriyor siz ne yapıyorsunuz? Allah'ını seven beri gelsin bu işi bir açıklasın. Bu tam bir skandal! Kaçakçılıktan yargılanan kamu görevlisi kendi adının da karıştığı kaçakçılığın yapıldığı gümrüğe atanır mı? Allah'ım ya sabır...

 

'GÖRMEYEN GÖZLER GÖRSÜN DİYE İŞTE O BELGE'

 

001.jpg

 

CEVİZCİ DE VAR!

UNUTMADAN... GÜRBULAK’DA CEVİZ KAÇAKÇILIĞINA ADI KARIŞMIŞ BİR KİŞİDE AMBARLI'YA VERMİŞSİNİZ. BUNUN DIŞINDA AMBARLI'YA VERMİŞ OLDUĞUNUZ MUAYENE MEMURLARININ DURUMLARINI BELGELERİN IŞIĞINDA BİR BİR SÜTUNLARIMA AKTARACAĞIM.

ACABA BUNLAR TAMAMEN TESADÜF MÜ? SAYIN BOZKUŞ BİR AÇIKLAMA YAPIN DA HERKES BİLSİN. SANA BİR DOST TAVSİYESİ, SENİN BUGÜN YANINDA OLAN ANKARA'DAKİLER YARIN ZORU GÖRÜNCE SENİ YANLIZLAŞTIRILAR BENDEN SÖYLEMESİ.. ÖYLE ASLANA MASLANA GÜVENME. DOST ACI SÖYLER ONU DA UNUTMA!...

YAZARDAN SON DAKİKA NOTUDUR

Bursa'da bir tekstil firmasıyla ilgili polis, BURSA Gümrüklerinde bir operasyon gerçekleştiriyor.

Aldığım ilk bilgilere göre ise, 26 kişiyle ilgili işlem başlatıldığı yönünde..

Ayrıntıları bekleyin!

-YAZARIN NOTLARI-

1-) Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı merkezi sicil kayıt sistemi (MERSİS)  bu konuyla aldığım bir duyumu siz değerli okurlarımla paylaşıyorum. İhaleyi alan kişiye bu işi bırakmasını isteyenler varmış ama ihalenin T.O.B.B. tarafından yapılması nedeniyle bu işi çözmek için Tübitak’tan uzman istenmiş. Niye derseniz bu işin ihalesini alan kişi sistemi yürütemiyor diyerek işi kapmak istiyorlarmış. Canikli döneminden itibaren bu işi kovalayanlar var şimdilik bu kadar.

2-) Sayın Canikli, Halil İbrahim Bozkuş’un kararnamesini sevk ettikten sonra, niye geri çekti acaba açıklasa da bir bilsek!

3-) Okurlarım bana yabancı plakalı lüks otomobilleri Türk vatandaşların kullanıldığını özellikle de Gürcü ve Romen plakaların İstanbul caddelerinde cirit attıkları yönünde açıklama yapmışlar. Bu konunun araştırılması için görevlileri buradan göreve davet ediyorum.

4-) Sayın Canikli, artık bakan değilsiniz ve beraberinizde götürdüğünüz otomobilleri iade etmeniz gerekmiyor mu? Birde hanımıza tahsis edilen lüks aracı da iade etmeyi düşünüyor musunuz?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
28 Yorum