1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Her Muhalif Düşüncenin Yankılandırılmasına Kolaylık Sağladık"
Her Muhalif Düşüncenin Yankılandırılmasına Kolaylık Sağladık

"Her Muhalif Düşüncenin Yankılandırılmasına Kolaylık Sağladık"

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, her türlü muhalif düşüncenin, demokratik sınırlar içerisinde seslendirilmesine, yankılandırılmasına her zaman kolaylık sağladıklarını bildirdi.

A+A-

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, her türlü muhalif düşüncenin, demokratik sınırlar içerisinde seslendirilmesine, yankılandırılmasına her zaman kolaylık sağladıklarını bildirdi. Vali Coş, bir Tv kanalında spikerin 'Birkaç kişi ölse iyi olur' sözlerine de "Böyle bir düşünce karşısında ürpermemek, insanım diyen herkesin dehşete düşmemesi mümkün değil." dedi.

    Vali Coş, Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ve İl Jandarma Komutanı Murat Koç ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, şehirde yaşanan olaylarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Polisin, yürüyüşler sırasında gerginlik çıkaran ve kamu malına zarar veren kişilere yönelik müdahale hakkını demokratik hukuk devleti ilkelerinden aldığını dile getiren Coş, "Vatandaşın bir kesimi, vatandaşın diğer bir kesimine bayrak asarak farklı düşünceler ifade edemez. Bayrak, siyasi bir simge değildir. Birleştirici, bütünleştirici bir simgedir." diye konuştu.

    Türkiye Cumhuriyeti'nin bir hukuk devleti olduğunu hatırlatan Coş, hiç kimsenin suç işleyerek kan, kin, gözyaşı akıtarak bir takım emellerine ulaşmasının mümkün olmadığını dile getirdi. Dünyanın hiçbir yerinde bu yöntemlerle kazanım elde edenlerin, elde ettikleri kazanımlarlarının kalıcı olmadığına vurgu yapan Coş, "Rejimimizin adı demokrasidir, demokrasinin kuralları da bellidir. Siyasi sonuç elde etmek isteyenlerin demokratik usullerini bu kurallar çerçevesinde başvuracakları yöntem bellidir." şeklinde konuştu.

    Olayların ardından yakalanan yaşı küçük çocukların ailelerine teslim edildiğine dikkat çeken Coş, "Özellikle yaşı küçük olan çocuklarımızın bu tür işlere karıştırılmaması istiyoruz." dedi.

    Her zaman bölücü terör örgütünün yaşı küçük çocukları istismar ettiği için eleştirildiğine dikkat çeken Coş, benzer bir durum bu eylemler sırasında ortaya çıkmasının düşündürücü olduğunu anlattı. Vali Coş, şöyle devam etti: "İyiyi doğruyu ayırt etme imkanı olmayan çocukların kullanılmasında benzer bir yanlışlık var. Bu sebeple bütün sorumlu kişilerin, çocukları bu tür olaylara karıştırmamaları, istismar etmemeleri muhakkak ki hepimiz için toplumumuz için milletimiz için fevkalede yararlıdır."

    "BU SÖZ BİR HEZEYANDIR"

    Vali Coş, Taksim'deki gösteriler sırasında ulusal yayın yapan bir Tv kanalında spikerin "Bir kaç kişi ölse çok iyi olur" sözlerine ne de tepki gösterdi. Coş, "Böyle bir düşünce karşısında ürpermemek, insanım diyen herkesin dehşete düşmemesi mümkün değil." dedi.

    "Hiç kimse ölümden, kandan, kinden, nefretten medet ummamalı" diyen Coş, bu tür bir yaklaşımın çağdaş bir insana, hukuka inanan, hukuku önemseyen, hukuk devletinin temel prensiplerine inanan bir insana yakışamayacağını dile getirdi. Vali Coş, şöyle devam etti: "Bunu kim söylerse söylesin bunun adı hezeyandır. Hezeyanın ötesinde suça teşviktir ve tahriktir. Umarım yetkili makamlar bu tür beyanatları değerlendirir. Bu tür yaklaşımların topluma, birlikte yaşama kültürüne, milli birlik ve beraberliğe, hiçbir olumlu katkısı olmaz. Toplumu ayrıştırmak, birbirinden koparmak ve bunun için kandan kinden beslenmeye çalışmak isteyenlere hakikaten uygun sıfat bulmakta tereddüt ediyorum. Ne söylesek az diyorum. Çok kötü bir durum. Yanlış yapmışsa umarım en kısa zamanda hatasını telafi eder. Bilinçli olarak söylemişse muhakkak ki yetkililer bu beyanatı değerlendirirler." CİHAN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.