1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İkçü Turizm Fakültesi'nden Uluslararası Başarı
İkçü Turizm Fakültesinden Uluslararası Başarı

İkçü Turizm Fakültesi'nden Uluslararası Başarı

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Çin Halk Cumhuriyeti'nde düzenlenen 11. Asya Pasifik CHRIE konferansında, "En İyi Yayın" (Best Paper Award) ödülüne layık görüldü.

A+A-

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Çin Halk Cumhuriyeti'nde düzenlenen 11. Asya Pasifik CHRIE konferansında, "En İyi Yayın" (Best Paper Award) ödülüne layık görüldü.

    İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Turizm Rehberliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zafer Öter, Çin Halk Cumhuriyeti'nde düzenlenen 11. Asya Pasifik CHRIE Konferansında, Adnan Menderes Üniversitesi'nden Doç. Dr. Osman Nuri Özdoğan ve Amerika Birleşik Devletleri Oklahoma State Üniversitesi'nden Doç. Dr. Murat Hançer ile birlikte hazırladıkları bildiri ile 135 bildiri içerisinden turizm araştırmalarında söz sahibi Avrupa ülkelerinden birçok üniversite katılımcısını geride bırakarak “En İyi Yayın” ödülüne layık görüldü. Turizm endüstrisinde 'her şey dâhil' sistemiyle çalışan otellerde yiyecek maliyetlerinin kontrolü ve sürdürülebilirlik uygulamalarını ele aldıklarını söyleyen Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Zafer Öter, ülkemizin önemli turizm merkezi Kuşadası'nda 43 otel ile yaptıkları görüşmelerin neticesinde tüketiciyi doğrudan ilgilendiren net sonuçlara ulaştıklarını söyledi.

    İSRAFA GEREK YOK

    Tüketicilere seslenen Öter, başta su, elektrik ve yiyecek tüketiminde tatilcilerin aşırı israfının görüldüğünü vurguladı. Tüketimde daha küçük tabaklar kullanılması, otomasyon sistemlerinin kullanımı gibi çözümlerin önemine dikkat çeken Doç. Dr. Öter, israfın işletmeleri kalitesiz hizmete ittiğini, 'Nasıl olsa yemekleri yarım bırakacaklar, atacaklar o zaman ucuz hizmet ve hammadde alalım' gibi bir mantık oluştuğuna dikkat çekti. Öter, turistik işletmelerin öncelikle gıda israfını önlemek için sürdürülebilir önlemler geliştirmesi gerektiğine vurgu yaptı. Doç. Dr. Öter, “Her şey dâhil otelcilikte maliyetleri düşürmek için kalitesiz yağ, içecek vb. girdiler kullanılabildiği gibi, hijyenik olmayan yiyeceklerin üretime de söz konusu olabiliyor. Ama hem çevreyi koruyarak hem de kaliteli ürünlerle insanlara nitelikli hizmet sunulabilir. Temiz enerji kullanımı, daha bir çok çevre dostu uygulama, atık su arıtma sistemlerinin kurulması gerekiyor. Örneğin doğalgaza geçmek, yenilenebilir enerjileri kullanmak çok önemli bir çözüm yoludur.” dedi.

    'YEŞİL OTEL' ETİKETİ İŞLETMELERE KOLAYLIK SAĞLAR

    Bu hususlara dikkat eden işletmelerin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2008'den bu yana desteklenerek 'Yeşil Yıldız' verildiğini ifade eden Doç. Dr. Öter, “Bu etiket otellerin pazarlanmasında da kolaylık sağlıyor. Turizm bölgesinde tek bir otelin şartlara uyması yeterli değil, tüm otellerin duyarlı olması gerekmektedir. Özellikle belediyeler doğalgaz kullanımı ve yenilenebilir enerji kaynaklarına erişimin kolaylaştırılmasına yatırım yapmalılar.” diye konuştu.

    “UCUZ TATİL, KALİTESİZ HİZMET ALMA RİSKİNİ DE GÖZE ALMAK ANLAMINA GELİYOR”

    Otelin sadece fiyatına bakılarak değerlendirilmesinin yanlış olduğunu söyleyen Doç. Dr. Öter, “Ucuz tatil, kalitesiz hizmet alma riskini de göze almak anlamına geliyor. Düşük maliyetin altında neler yatıyor sorusunu da düşünmek gerekir. Yiyeceklerde, kalitesiz hammaddeler kullanılıyor olabilir. Tatilinizde su ya da elektrik kesintileriyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Belki de az bir fark ödeyerek daha nitelikli hizmet alınabilir. Web sitelerinde çevreye duyarlı çalıştıklarını, ürünlerini nereden aldıklarını, yemeklerde hangi yağların kullanıldığı gibi daha kapsamlı olarak üretim süreçlerini açıklayan şeffaf işletmelerin tüketici tarafından tercih edilme şansı artabiliyor.” dedi. CİHAN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.