1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İş Fikri Yarışması’nda Genç Yetenekler Yarıştı
İş Fikri Yarışması’nda Genç Yetenekler Yarıştı

İş Fikri Yarışması’nda Genç Yetenekler Yarıştı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Gaziantep Kadın Girişimciler Kurulu tarafından, Gaziantep’teki üniversite öğrencileri arasında ilk kez düzenlenen 'Girişimcilik İş Fikri Yarışması'’ ödül töreni düzenlendi.

A+A-

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Gaziantep Kadın Girişimciler Kurulu tarafından, Gaziantep’teki üniversite öğrencileri arasında ilk kez düzenlenen 'Girişimcilik İş Fikri Yarışması'’ ödül töreni düzenlendi.

    Şehitkâmil Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen törende konuşan Gaziantep Valisi Erdal Ata, kadınların iş hayatına katılmasını, onların emeklerinden ve bilgilerinden faydalanmayı sağlamak için onların her sektöre girmeleri için önlerini açmak gerektiğini söyledi. Ata, "Eğitimde, sağlıkta, kamu ve özelde çalışan yüz binlerce kadın var. Ama sanayi ve ticarette sayıları az. Özellikle TOBB son yıllarda kadın girişimcileri destekleyici çok önemli çalışmalar yapıyor.’’ dedi.
    
    Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu da "Eğer Türkiye’yi, 2023 vizyonuna, 2071 vizyonuna taşıyacaksak ve kişi başına düşen milli geliri 30 bin dolara çıkaracaksak; girişimcilerimizin özellikle de kadın girişimcilerimizin önünü açmak zorundayız. Nüfusumuzun yüzde 50’sinden fazlası kadın. Onun için siz bize destek olacaksınız. Birlikte çalışacağız ki, herkes 30 bin doları kazanabilsin.’’ şeklinde konuştu.

    Girişimcilik İş Fikri Yarışması’na 27 proje başvurusu yapıldığını bildiren Konukoğlu, ‘’Hepinizin eline yüreğine sağlık. Yaptığınız projeler arasından mutlaka birileri öne çıkacaktır. Ama, proje yapma fikrini bile benimseyen hepinizi tebrik ediyorum. Artık herkes elinin hamuruyla her işe karışsın. Biz bunu bekliyoruz.’’ diye konuştu. TOBB Gaziantep Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Mehpare Kileci de 6 aydır yoğun çalışmalarla devam eden yarışma sürecinde üniversite öğrencilerinin girişimcilik konusunda gösterdikleri ilgiden memnun olduklarını belirtti.

    Gaziantep Üniversitesi, Zirve Üniversitesi ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nden ön elemeden geçen 27 proje olduğunu, bunlardan 5’inin finalde yarışacağını anlatan Kileci, şöyle devam etti: ‘’Gönül isterdi ki, sanayisi ile bu kadar gurur duyan Gaziantep’in bu yarışmada proje üretme, iş fikri üretme alanında çok daha fazla başvurusu olsaydı. Ama bu bir ilk. İlkler her zaman sıkıntılı olur. Yarışmamızı geleneksel hale getirdiğimizdi projeler çok daha fazla artacaktır.’’

    YENİLENEBİLİR VE SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ ÜRETEN SPOR SALONU

    Konuşmaların ardından, finale kalan üniversite öğrencileri projelerini tanıttı. GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, TÜKD Gaziantep Başkanı Sema Tatar ve GAGİAD Yönetim Kurulu Üyesi Bora Tezel ve TOBB Gaziantep Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Mehpare Kileci’den oluşan juri, finale kalan projeleri değerlendirdi.

    Değerlendirme sonucunda, Gaziantep Üniversitesi’nden öğrenciler Berna Yüncü, Binnur Öztürkmen ve Burcu Uluca’dan oluşan ekibin ‘’Yenilenebilir ve Sürdürülebilir Enerji Üreten Spor Salonları’’ adlı iş fikri birinci seçildi.

    Gaziantep Üniversitesi’nden Ayşenur Yücel, Afife Çelik, Tuba Korkmaz ve Mihriman Gün isimli öğrencilerin ‘’Umut Animasyon Stüdyosu’’ iş fikri ikinci oldu. Gaziantep Üniversitesi öğrencileri Aylin Karalar, Halise Yetkin ve Serkan Derin’in ‘’sıranumaram.com’’ internet sitesi iş fikri üçüncülüğü kazandı. Birinci olan ekibe 7 bin 500 TL ve Viyana-Prag tatili, ikinciye 5 bin TL ve üçüncüye 2 bin 500 TL ödülleri verildi. CİHAN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.