1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İstanbul'da 17 Ankara'da 10 Ambulans Tahrip Edildi!
İstanbulda 17 Ankarada 10 Ambulans Tahrip Edildi!

İstanbul'da 17 Ankara'da 10 Ambulans Tahrip Edildi!

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Gezi Parkı eylemleriyle başlayan olaylarda binin üzerinde ambulansla yaralılara hizmet verdiklerini söyledi.

A+A-

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Gezi Parkı eylemleriyle başlayan olaylarda binin üzerinde ambulansla yaralılara hizmet verdiklerini söyledi. 'Sağlık Bakanı oraya ambulans göndermem dedi' şeklinde haberler çıkarılarak toplumsal barışla oynandığını ifade eden Müezzinoğlu, "Biz teröristi bile tedavi ediyoruz." dedi. Olay yerlerinde İstanbul'da 17, Ankara'da 10 civarında ambulansın tahrip edildiğini kaydetti.

Çeşitli programlara katılmak üzere Edirne'ye gelen Bakan Müezzinoğlu, Organize Sanayi Bölgesi'ni ziyaret etti.

Buradaki firmaların temsilcileriyle kahvaltıda bir araya gelen Müezzinoğlu, gazetecilerin ülkenin farklı illerinde devam eden gösterilerle ilgili sorularını cevaplandırdı. Müezzinoğlu, "Ülkemiz adına açıkçası tatsız hadiseler. Ümit ediyoruz ki, sağduyu, milli menfaatler, birbirimizi daha iyi anlamamızı birlikte yarını planla anlayışını merkeze alabilirsek en kısa zamanda olayların bitmesini sağlarız. Burada önemli olan birbirimizi daha iyi anlayabilmek, birbirimize değer vermek toplumu ayrıştıran değil ortak hedefleri yakabilen bir anlayışı merkeze koymak. Tabii ki, sivil toplum örgütlerinde, demokrasilerde itiraz hakkı vardır. Protesto hakkı vardır. Ama yakma yıkma hadiselerinde topluma zarar verebilecek, ülkenin imajını zedeleyecek yanlışları yapmamak gerekir. Ben ülke olarak toplumsal sağduyuya ihtiyacımızın olduğuna inanıyorum. Bütün vatandaşlarımızdan sağduyulu olmayı talep ediyorum. Sağlık Bakanlığı olarak sağlığın tarifinde derki, 'Ruhen ve fiziken sağlıklı olma halidir.' Biz ruhen sağlıklı olma halimizi merkeze almalıyız ki, fiziken ağır bedeller ödemeyelim. Biz olay yerine sağlık ekiplerimizle ambulanslarımızla gidiyoruz. İstanbul'da 17 tane ambulansımız tahrip edildi. Ankara'da 10 civarında ambulansımız tahrip edildi. Bizim görevimiz sağlık sorunu olanları gidip tedavi etmek. O nedenle en kısa zamanda sağduyunun hakim olmasını istiyoruz. Ön yargıları veya ön kabulleri varsa onları da anlayamaya çalışıyoruz. Ben sürecin soğukkanlılıkla atlatılacağına inanıyorum." diye konuştu.

Türkiye'nin dünyadaki imajının olumsuz yönde etkileyecek bir fotoğrafın oluşmamasına dikkat edilmemesi gerektiğini ifade eden Müezzinoğlu, "Türkiye bölgesinde farklı bir merkez olma dinamiklerini yakaladı. Ekonomik açıdan farklı boyutlara geldi. Özellikle gençlerimizin gelecekle ilgili duygusal olmaktan ziyade sağduyulu, akılcı hareket etmesi gerekiyor. İnşallah olaylar bugün ve yarın itibariyle bitmiş olacak." dedi.

"YARALILARI BİNİN ÜZERİNDE AMBULANSLA TAŞIYORUZ"

Birilerinin toplumun Türkiye'nin duygularıyla oynayarak, tahrik ederek ülkenin imajını bozmaya çalıştığını savunan Sağlık Bakanı, şöyle devam etti: "Bu iç huzur ve barışı yanlış ve kasıtlı haberlerle bozmak istiyorlar. Mesela benimle ilgili dediler ki, 'Sağlık Bakanı oraya ambulans göndermem dedi' denildi. Biz teröristi bile tedavi ediyoruz. Bizim görevimiz sağlık sorunu olan kişilere en kısa zamanda acil hizmeti verebilmek. Birileri arka planda bu ülkenin huzuru, geleceği ve ekonomik başarıyla oynuyor. Toplumsal barışı ile oynuyor. Toplumsal barışımızı ne pahasına olursa olsun yeniden merkeze almalıyız. Biz birlikte güçlü bir ülkeyiz. Bu olayları sokağa çıkan vatandaşlarımızın sağduyusuyla aşacağız. Sokağa tepki göstererek veya ifade etmek için çıkmak farklı bir şey. Yakmak, yıkmak kamuya zarar vermek farklı bir şey. Bunlar medeni insanlara yakışmaz. Sosyal medyadaki yalan haberlere kamuoyunun itibar etmemesini doğru bilgiye ulaşacak kanalları kullanmasını tavsiye ediyorum." Müezzinoğlu, yurt genelindeki eylemlerde Hatay'da bir vatandaşın hayatını kaybettiğini söyledi. Onun dışında Ankara ve İstanbul'da yoğun bakımda yatan 12 yaralının olduğunu, toplam 128 hastanede tedavi gören vatandaşların olduğunu kaydetti. Yaralıları binin üzerinde ambulansla taşıdıklarını ifade eden Müezzinoğlu, yoğun bakımda hayati tehlikesi olan bir kişi olduğunu ifade etti. CİHAN

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu: İstanbul'da 17, Ankara'da 10 ambulans tahrip edildi

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu: İstanbul'da 17, Ankara'da 10 ambulans tahrip edildi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.