1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kudüs'ü başkent ilan etmek dünyayı ateşe atmaktır
Kudüsü başkent ilan etmek dünyayı ateşe atmaktır

Kudüs'ü başkent ilan etmek dünyayı ateşe atmaktır

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, "Kudüs Müslümanların ilk kıblesi ortak davasıdır. Kudüs'ün statüsünü korumak BM ve Müslümanların namus borcudur. Kudüs'ü başkent ilan etmek büyük felaket olur, çılgınlık ve dünyayı ateşe atmaktır" dedi.

A+A-

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Beyaz Saray'ın ABD Başkan Donald Trump'ın bugün yapacağı konuşmada ülkesinin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını açıklayacağı ve büyükelçiliğin Kudüs'e taşınması talimatı vereceği açıklamasına ilişkin, sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

"Kudüs’ün başkent ilanı, tarihi inkardır;  büyük bir akılsızlıktır, çılgınlıktır. Bölgeyi vedünyayı ne zaman söneceği bilinmeyen bir ateşe atmaktır" diyen Bozdağ şunladı dile getirdi: "Kudüs, ümmeti Muhammed’in Mekke ve Medine’den sonra değer verdiği üçüncü şehirdir. Kudüs, Müslümanların ziyaretine gideceği üç mescidden biri olan Mescid-i Aksa’nın (diğer mescidler ise Mescid-i Haram,Mekke’dedir;Mescid-i Nebevi,Medine’dedir)bulunduğu şehirdir.Kudüs, Müslümanların ilk kıblesidir. Kudüs, Mirac mucizesinin şahididir ve Mirac mucizesinin gerçekleştiği yerdir.

"MÜSLÜMANLARIN KIRMIZI ÇİZGİSİDİR"

Kudüs, Müslümanların izzetidir, onurudur, şerefidir. Kudüs, sadece Filistinlilerin değil, bütün Müslümanların ortak davasıdır.  Kudüs, Ortadoğu ve dünya barışının anahtarıdır. Kudüs,Müslümanların kırmızı çizgisidir. Kudüs’ün statüsü,uluslararası anlaşmalarla teminat altına alınmıştır. Kudüs’ün statüsünü korumak,hem BM’nin, hem BM üyelerinin, hem Müslümanların ve hem de İslam ülkelerinin namus borcudur. Kudüs’ün başkent ilanı,büyük zorluklarla yürütülen barış sürecini yok eder. Kudüs’ün başkent ilanı,bölgede büyük kargaşa, kriz, kaos ve çatışmalara kapı aralar;öngöremediğimiz olumsuzluklara gebedir.

"DÜNYAYI ATEŞE ATMAKTIR"

Kısaca Kudüs’ün başkent ilanı,hepimiz ve herkes için büyük felaket olur.Kudüs’ün başkent ilanı, tarihi inkardır;  bölgedeki gerçekleri inkardır, büyük haksızlıktır, zulümdür,  büyük bir öngörüsüzlüktür, büyük bir akılsızlıktır, çılgınlıktır;  bölgeyi vedünyayı ne zaman söneceği bilinmeyen bir ateşe atmaktır. Herkesi,sorumlu davranmaya, imza koyduğu anlaşmalara sadık kalmaya;aklı selim ile hareket etmeye, iç politika veya başka gerekçelerle dünya barışını tehlikeye atmaktan kaçınmaya;nefsi hareket etmemeye; Müslümanları ve İslam ülkelerini izzetine, sahip çıkmaya davet ediyorum"

MİLLİYET

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.