Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kuzey Kore füzelerini taşıyor!
30 Eylül 2017 Cumartesi 12:00

Kuzey Kore füzelerini taşıyor!

ABD ve Güney Kore istihbaratları, başkent Pyongyang yakınındaki roket tesisinde olağandışı bir hareketlilik tespit etti. Kuzey Kore lideri Kim ise, çiftlik denetlerken gülücükler saçtı.

Peş peşe yaptığı füze testleriyle dünyayı dehşete düşüren Kuzey Kore, bu kez geliştirdiği yeni füzeleri taşırken yakalandı. Güney Kore medyası, çok sayıda füzenin son dönemde başkent Pyongyang yakınlarındaki roket tesisinden taşındığını bildiriyor. Pyonyang'ın kuzeyindeki Sanum-dong'daki yerin tam ismi, Kuzey Kore Füze Araştırma ve Geliştirme Tesisi.

Haberde adı açıklanmayan kaynak, nakliyenin ABD ve Güney Kore istihbaratları tarafından saptandığını söyledi.

Füzelerin taşındığı haberi, Kuzey Kore'nin yeni bir denemeye girişeceği yönündeki spekülasyonlardan hemen sonra geldi.

Söz konusu füzelerin kıtalararası balistik füze Hwasong-14 ile orta menzilli Hwasong-12 olduğu tahmin ediliyor. Füzelerin nereye götürdüldüğü bilinmiyor.

Kuzey Kore'nin Komünist Parti'nin kuruluş yıldönümü olan 10 Ekim'de bir füze denemesi yapmasından endişe ediliyor.

Her şeyi denetlemesiyle ünlü Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, son olarak bir devlet çiftliğini gezdi. Tarla ve seraları denetleyen Kim'in neşesi fotoğraflara yansıdı.

Nisan ayından bu yana ABD ve Kuzey Kore birçok kez nükleer savaşın eşiğine geldi, taraflar birbirlerini yok etmekle tehdit etti.

Hafta içinde Kore Yarımadası üstünde ünlü bombardıman uçağı B-1B'yi uçuran ABD, Cuma günü Güney Kore ile ilk kez kısa menzilli hava savunma tatbikatına da katıldı.

Kuzey Kore'nin Birleşmiş Milletler temsilcisi, hafta başında ABD'nin kendilerine savaş ilanı ettiğini söyleyince gerilim zirve noktasına tırmanmış oldu. Pyongyang, Kore semalarında uçan ABD savaş uçaklarını düşürebileceği uyarısını yapıyor.

Kim Jong-un ve ABD lideri Donald Trump ise, birbirlerine hakaret etmekle meşgul.

İlk kıtalararası balistik füzesini Temmuz ayında fırlatan Kuzey Kore'nin 15 Temmuz'da ateşlediği yeni füzesi, Japonya'nın üstünden geçerek 3 bin 700 kilometrelik mesafe katetmişti. Eylül ayı başındaki hidrojen bombası testi ise, bölgede 6.3 büyüklüğünde depreme yol açmıştı..

MİLLİYET

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
13 Aralık 2017 Çarşamba
Aykut Onur KALAYCI
EGELİ ETKİHABER
ÖZEL HABER