1. YAZARLAR

  2. Aykut Onur KALAYCI

  3. 'MERSİN'İN CEYLANI, URFA'NIN SİHRİ'
Aykut Onur KALAYCI

Aykut Onur KALAYCI

Yazarın Tüm Yazıları >

'MERSİN'İN CEYLANI, URFA'NIN SİHRİ'

A+A-

MERSİN'İN CEYLANI, URFA'NIN SİHRİ

 

MERSİN'İN CEYLANININ URFA'DA NE İŞİ VAR?

 

- MERSİN’DEN 440 KM.’LİK SERÜVEN -

 

BENİM İÇİN DEĞİL, O BEBELER İÇİN SORUN SAYIN BAKAN!

 

 

Sadede geleceğim sevgili okuyucular bir dakika lütfen...! Nasıldı o türkü? Hani, Urfa yöresinin dinleyeni alıp götüren o türküsü. Özellikle de rahmetli Kazancı Bedih okuyordu ya o yöreye has üslubuyla .. Hah tamam buldum. Sözlerinin bir bölümü aynen şöyle bakın yazayım size...

 

“Urfa dağlarında gezer bir ceylan aman aman

Yavrusunu kaybetmiş ağlıyor yaman
Yârimin derdine bulmadım derman aman aman

Gezme ceylan bu dağlarda seni avlarlar
Anaydan babaydan yardan ayrı koyarlar … ”

 

 

Şimdi gelelim yazımıza. Doğal olarak sorabilirsiniz bana 'Kardeşim önce türkü, ceylan sonra yazı mı? diye. Evet...! Önce türkü, ceylan sonra yazı sevgili okuyucularım. Ama size bu yazımda türküdeki Urfa ceylanından değil bizim Mersin'in ceylanından söz edeceğim. Ama ne ceylan...!  Nasıl olur demeyin bakın okuyun yazımı Mersin'in ceylanı nasıl Urfa'nın ceylanı oluyor göreceksiniz. Anlayan da anladı han, Görüyorum yüzlerdeki hafif tebessümleri...

 

İŞİN SİHRİ MEVZUATTA GİZLİDİR

 

İzlemiş hep de merak etmişimdir. 'Mersin Gümrüğüne gelen bir eşya neden Şanlıurfa Gümrüğü’ne transit olarak gidip, iki gümrükte de işlem görür' diye. Limana indiğinde ithalatı neden yapılmaz da, hem Mersin'de hem Şanlıurfa’da iki defa muayeneye tabi tutulur. İnsanın aklına ilk etapta şu soru geliyor.

Acaba diyorsun tüccarlarımız iki gümrükte de ‘eşyam kontrol edilsin bakılsın. Benim de ne kadar namuslu bir iş adamı olduğum anlaşılsın’ diye mi! Tüccar deli falan değilse olmaz böyle bir şey. Hani gümrük tarihinde de olmamıştır Allah sizi inandırsın. Ya nedeni nedir o zaman? Açıklayayım...! İş alengirlidir, işin sihri mevzuatta gizlidir. Alengir, alavere dalavere yöntemi nedir? Yapılacak al takke ver külah için önce iki gümrük müdürlüğünün anlaşması ortak bir noktada buluşması lazımdır. Çünkü tek gümrükte yapılırsa bu iş kılıfına uydurulamaz o zaman ne yapmalı ceylan hem Mersin'de hem de Urfa'da boy göstermelidir.

 

NE YAPILIR?

 

Devletimi öpecek isteyen kişi veya kişiler önce Mersin'in şefine gider. Şef gümrükçüdür ama yan uğraş olarak müteahhitlik de yapmaktadır. Hobi anlayacağınız hani çiçek yetiştirmek, kedi-köpek bakmak gibi. Şef apartman, apartmanlar dikiyordur bu günlerde. Ama malum inşaat sektörü krizde. Krizi nasıl aşacaksın peki kaçak, köçekle. Ancak şefin önünde işleri haram yolunu sokabilmek için bir engel vardır. İşlerin hal olması, devlete batırılacak (sokacak diyecektim ama ayıp olur terbiyem müsaade etmez) ceylanın hem Mersin'de hem Urfa'da hoplayıp, zıplaması gerekmektedir. Eee şefi der de ceylan yerine getirmez mi? Hemen geçilir dümenin başına. Bir yanda müteahhit bir yanda şef ve saz elemanları. Çin'den gelen onlarca oyuncağın tarifeleri değiştirilir, sadeleştirilir ve kalemlerin kilogramları ile oynanır, transit beyannameleri açılır. Şimdi diyeceksiniz ki 'transit beyannamesi canım ne olacak. Ne olabilir' diye!

 

HEM DE NASIL OLUYOR HEM CEYLAN HEM SİZLER OKUYUN O İDDİALARI..
 

Sıkıştırmayın anlatıyorum, anlatacağım her yere. Mersin Gümrüğü’nden çıkan tırımız Şanlıurfa Gümrüğü’ne varır önce transit sonlandırılır. Şanlıurfa'da ki saz heyetindeki şef bu aşamada devreye girer. Ve mevzuata aykırı olarak transit beyannamesindeki GTIP’ler ve KG’lar üzerinden ithalatı açtırır. Hâlbuki hangi evrakla gelirse gelsin Şanlıurfa Gümrüğü tam tespit yapmalı ve belirlediği GTIP’ler ve KG’lar üzerinden ithalat işlemleri bitirilmelidir.

 

Ama ceylan, şef ve saz heyeti devrededir. Teori artık pratik olarak 13.05.2019 tarihinde hayat bulur. 0000860186, 0000860218, 0000860200 numaralı 3 adet beyanname ve 14.05.2019 tarihinde 0000868819 ve 0000868827 numaralı 2 adet beyanname Şanlıurfa Gümrüğü’ne transit olarak açılır. Açıldığı anda ortalık alev yerine döner. Müteahhit şef 'kapatın gitsin' diye emir verir Şanlıurfa’ya ama diğerleri 'olmaz bu ürünlerde gözetim var, kilolarda kaydırma var' diye veryansın eder.

 

Bak şimdi, hay Allah'ım. Paçaları tutuşan bizim şef koştura, koştura icazet almaya gider gümrüğün yetkilisine.. Gümrüğün yetkilisi bakar ki şefi panikte, yakacak herkesi hemen olumlu cevabı verir. Eee hani derler ya 'imam böyle yaparsa cemaat şöyle yapar' diye. Bunu duyan muayene memurları boş duracak değil ya 'Hepimiz Yolumuza Bakalım' diye basarlar mührü gönderirler eşyaları. Devletin vergi kaybı nedeniyle zarara uğratılması herkesi mutlu etmiştir ceylanın gümrüğünde. Hem gümrükçü, hem bahçe sulamak gibi hobileri arasında müteahhitlik olan şefimiz Gümrüğün yetkilisi yakın dostunun odasına gülerek girer, taşeron firmalarını arar yeni siparişler verir. Çünkü ceylan hem Mersin'de, hem Urfa'da gezmektedir; sıkıntı yoktur.

 

BENİM İÇİN DEĞİL, O BEBELER İÇİN SORUN SAYIN BAKAN!

 

Sevgili okur, sevgili ana babalar anneler, okuyucularım tüm bunlar yaşanırken ne yazıktır sayın bakan ulusal kanallarda boy göstermektedir. Bakan hanım şöyle açıklama yapar kamuoyuna; “Oyuncaklarda büyük denetim yapıyoruz. Ticaret Bakanlığı çalışıyor. Kanserojen madde içeren oyuncaklara baskın yapıyoruz.”

 

Yapmayın Sayın Bakan, bakın yazımı bir daha okuyun benim bakanımı, devletimi kimsenin kandırmasına izin vermeyin. Kusura bakmayın ama sizi kandırıyorlar yazarken üzülüyorum ama sizinle dalga geçiyorlar. İşte Mersin Gümrüğü orada, sorun bakalım o ceylana böyle yazıyorlar aslı astarı var mı diye? Yok, benim için değil eline o oyuncakları alacak bebeler için.

 

 - YAZARDAN FLAŞ İSTANBUL NOTUDUR -

Aylardır köşemde MURATBEY Gümrüğü’nde yaşanan bir takım olumsuzlukları yazmama rağmen, yetkililerin harekete geçmemeleri bende ciddi soru işaretleri oluşmasına neden olmuştu.. Olayla ilgili savcının talimatı üzerine hareket geçen Gümrük Muhafaza Kaçak İstihbarat sonunda düğmeye bastı. Başta Müdür yardımcısı olmak üzere çok sayıda görevli gözaltına alındı ve soruşturma derinleştirilerek sürdürülüyor. Bundan sonraki gelişmeleri ve tüm ayrıntıları köşemde bulacaksınız.

- YAZARDAN MERSİN NOTLARI -

1-) Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında 5607 Sayılı yasaya muhalefet, mühür bozma, resmi belgede sahtecilik, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme suçlarından Mersin 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianamede adı geçen gümrük muayene memuru Mersin Gümrüğü’nde aktif olarak çalıştırılıyor mu?

Bu durumu, yeni Bölge Müdürü acaba biliyor mu? Bekleyin!..

2-) Mersin Limanı’ndan Yaşanan Bir Sıkıntıyı Aktaran Okurumun Göndermiş Olduğu Maili Noktasına Virgülüne Dokunmadan Aktarıyorum. İlgilisine Duyurulur!

“Mersin Limanı’nda son iki aydır yapılan bir uygulamadan dolayı mükellef olarak rahatsızlık duyuyoruz. Rahatsızlık duymamızın sebebi, limana giriş kartlarımızın iptal olmasından kaynaklanıyor. Bunun liman yöneticilerinden mi, valilikten mi, yoksa gümrükten mi tam olarak neyden kaynaklı olduğunu bilmiyoruz. Gümrükten sorduğumuz zaman A karneli müşavir, B karneli müşavir yardımcısı ve gümrük stajyerlerine kart verdiklerini beyan ediyorlar. Her defasında sorumluluk valiliğe aittir söyleminde bulunup, kestirip atıyorlar. Yıllardır çalışan mükellefler, mağdur olmuş durumda. Bu konu hakkında yardımcı olmanızı rica ediyorum. İyi çalışmalar.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
13 Yorum