1. YAZARLAR

  2. Alper TAN

  3. Öcalan silah bırak çağrısı yaptı, peki şimdi ne olacak?
Alper TAN

Alper TAN

KANAL A
Yazarın Tüm Yazıları >

Öcalan silah bırak çağrısı yaptı, peki şimdi ne olacak?

A+A-

Öcalan silah bırak çağrısı yaptı, peki şimdi ne olacak?

Ülkemizin yakın geçmişinde kirletilmiş tarihler var. 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat ve 27 Nisan bunlardan bazıları. Kirletilmiş bu tarihleri temizlememiz gerekiyor. 12 Eylül tarihinin temizlenmesi anlamında 2010’daki Anayasa referandumu 12 Eylül’de yapıldı.

Bir adım da bu gün atıldı. 28 Şubat darbecilerinin kirlettiği tarihin temizlenmesi anlamında bir adım atıldı. Abdullah Öcalan’ın PKK’ya silah bırakma çağrısının bu güne denk gelmesi güzel bir tevafuk. Umarız bu çağrının gereği yapılır ve silahlar bırakılır. Biz de bundan sonra 28 Şubat’ı, 1997 darbesiyle değil, PKK’nın silah bırakması ve terörün sona ermesiyle anarız ve bu 28 Şubat’ın binlerce yıl devam etmesini dileriz.

Öcalan’ın bugün yaptığı silah bırakma çağrısının devamında neler bekleniyor. Çok özet olarak buna temas etmek istiyoruz.

PKK’nın bir an evvel kongresini toplaması ve Öcalan’ın çağrısı üzerine Türkiye'ye karşı silah bıraktığını açıklaması.

PKK’nın dağdaki silahlı eylemcileri ile cadde-sokak şehirleri karıştırarak kamu düzenini bozan tüm elemanların çekilmesi.

Bağımsızlık ve özerklik gibi aşırı talepler olmadan, güçlendirilmiş yerel yönetimlerin oluşturulması.

Vatandaşlık hakları ve kültürel taleplerin yeni anayasada yer alacak şekilde yeniden tanımlanması.

Herhangi bir suça karışmamış PKK’lıların eve dönüşü için gerekli adımların atılması ve bunlar için siyaset yapma imkanlarının sağlanması.

Bu mutabakatın ve silah bırakma çağrısının tam yerine getirilmesi için PKK kongresinin karar alması, mutabakatla alınan kararlara uymayanlara karşı devlet ve PKK yönetiminin birlikte mücadele etmesi..

Silah bırakarak Yeni Türkiye’yi benimsemiş olan PKK ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti artık çok daha farklı bir noktaya geliyor. Irak Kürdistanı’nı da yanına alan Yeni Türkiye, Ortadoğu’daki sorunların çözümünde çok daha etkin ve daha güçlü bir aşamaya ulaşacaktır.

Kısacası bu çok olumlu ve güzel bir adım atıldı bugün. Ama hepimiz bilmeliyiz ki her şey toz-pembe değil. HDP, PKK ve KCK içinde çözüm istemeyen bazı gruplar var. Merak edenler ortak açıklamadan bir-iki saat sonra konuşan Selahattin Demirtaş’ın suratına bakabilirler. Bunlar çözümü sabote etmek için girişimlerini sürdürebilirler.

Hiç kimse Mehmetçiğin ve Memo’nun kanını kirli siyasete alet etmemelidir. Bu tür girişimler olduğunda bunu yapanlara hep birlikte tepki göstermeli ve geri gidişe engel olmalıyız.

Çözümün bu noktaya gelmesi için çalışanları kutluyoruz. Sürecin bozulmaması için dua ediyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.