1. YAZARLAR

  2. Saygı ÖZTÜRK

  3. POLİSE YENİ YIL MÜJDESİ
Saygı ÖZTÜRK

Saygı ÖZTÜRK

SÖZCÜ
Yazarın Tüm Yazıları >

POLİSE YENİ YIL MÜJDESİ

A+A-

POLİSE YENİ YIL MÜJDESİ

Çalışma şartlarının ağırlığı polisleri psikolojik sıkıntılara ve intihara sürüklerken, polisin iş yükünü azaltma kararı alındı. Kararda bir değişiklik olmaması halinde, polise 230 ayrı konuda yaptırılan “tebligat” görevi yeni yıldan itibaren büyük ölçüde azaltılacak. Bakan İdris Naim Şahin tarafından valiliklere gönderilen genelgede, konunun valiler tarafından yakından izlenmesini, her kuruluşun kendi tebligatını yapacak sistem kurmasını istedi.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, illerden gelen “polise postacılık yaptırılıyor” yakınmalarını inceledi ve bu konuya çözüm aradı. Yasa ve yönetmelik hükümleri incelendikten sonra İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin valiliklere genelge gönderdi. Bakan, polisin, tebligat görevinin güvenlik hizmetlerinin gereklerine aykırı olduğunu kaydetti.

Kuruluşların posta masrafı ödememek ya da tebligatın hızlı yapılması amacıyla kolluk aracılığıyla tebligat işlemlerini yürütmeyi adet haline getirdiğini, bunun da polisin asli görev alanı olan suçla mücadele hizmetlerini olumsuz etkilediği kaydeden Bakan, polisten tebligat yapılmasının istenmesi halinde uyulmasını istediği usul ve esasları şöyle sıraladı:

Kademeli geçiş sağlanacak
-Tebligat hizmetlerinin kolluk tarafından yürütülmesine imkan sağlanması istisnai nitelikte ve geçici bir uygulama kabul edilecek. Tebligat hizmetlerinin gelişmiş ülkelerde olduğu gibi kolluk görev sahası dışına çıkarılması ve azaltılarak zamanla ortadan kaldırılması bakanlığımızın ve il idaresinin temel bir politikası olarak benimsenecek. Kurumlarımız PTT ve gerektiğinde kendi memurları eliyle tebligat hizmetlerini yürütmeleri konusunda teşvik edilecek. Bu anlayış il ve ilçelerimizde mülki amirlerimizce temel bir politika olarak yürütülecek.
- Tebligatlar, öncelikle kurumun kendi memurları eliyle icra edilecek.

-Kurumun kendi memurları vasıtasıyla icra edilemeyen tebliğ evrakının polis tarafından yerine getirilmesinin istenmesi halinde tebliği çıkaran merci o yerin mülki idare amirine, ‘neden polis aracılığıyla tebligat yapılmasının gerektiğini’ açıklayacak.

-Hangi sebeple polisten yerine getirilmesi istendiği belli olmayan tebligat evrakı, işleme konulmaksızın mülki idare makamlarınca tebliği çıkaran mercie iade edilecek.

-Vali-kaymakam imzası, emri ve ya talimatı olmaksızın yetkili olmayan kişiler tarafından polise havale edilen-gönderilen tebligat evrakı, kendisinden tebliğ yapması istenen polis birimlerince işlem yapılmaksızın tebliği çıkaran mercie geri gönderilecek.

Vali ve kaymakamlar takip edecek
-İl ve ilçelerde polisten yerine getirilmesi istenilen tebligatta usullere uyulması için gereken tedbirler il genelinde alınacak. İlgili kurum ve kuruluşlar bu konuda uyarılacak. Vali ve kaymakam dışındaki merci, kişi ve ya makamların polisçe yerine getirilmek üzere tebligat evrakını havale etmesine/göndermesine hiçbir şekilde izin verilmeyecek. Bütün tebligatlar iade edilecek ve bu yöntem ‘usul’ olarak benimsenecek.

-Adli nitelikli tebligatın yerine getirilmesinde de belirtilen esaslara uyulacak. Bağlı olunan yetkili Cumhuriyet savcılıklarından gelen ve genelge hükümlerine aykırı olarak polise gönderildiği belirlenen adli tebligat evrakı ve sayıları hakkında gerekli değerlendirmeleri yapmak ve ilgili kurumlarla iletişime geçilmek üzere bakanlığa bilgi verilecek.”

Bakan, genelgesinde, belirtilen hususlara titizlikle uyulmasını, konunun vali ve kaymakamlar tarafından denetlenmesini istedi.

Polis hangi işlerden kurtulacak?

Polise 230 ayrı konuda tebligat yaptırılıyor. Uygulanması halinde polisin dağıtmaktan kurtulacağı tebligatlardan bazıları şöyle:
-Kaymakamlıklara tüketici hakları başvurusu yapan vatandaşlara bilgi verilmesi.
-Valilik/kaymakamlıklar tarafından muhtarlara tebligat yapılması.
-Çeşitli bakanlık ya da kurumların kendi personeli hakkında yaptığı idari soruşturma tebligatları. ifade alma, karar tebliği, son savunma yazısı gibi.)
-Hazineye ait taşınmazların işgalini yapılan kişilere yapılan tebligatlar.
-Kamu görevlilerine verilen cezalar, soruşturma evraklarının tebliği.
-Defterdarlıklar ve Milli Emlak müdürlüklerinden gelen yazışma ve evrakların kişilere tebliği.
-SGK’ya borcu olan vatandaşlara yapılan ve borçlarını ödemeleri için yapılan uyarı tebligatları.
-Mahkemeler ve ilgili kurumlarca kişilerin adres tespiti, sosyal-ekonomik durum ve genel sağlık işlemlerine ilişkin tebligatlar.
-İl Kültür Müdürlüğü’nün yazdığı idari para cezalarının tebliği.
-Gençlik ve Spor gibi il müdürlüklerinin muhtarlarla yapacağı toplantıya ilişkin tebligatlar.
-Meteoroloji Müdürlükleri’nin muhtarlara gönderdiği hava duruma uyarılarına ilişkin tebligatlar.
-Kamu personelinin kurum kimliklerini teslim etmesi ve kimliklerin geri alınmasına ilişkin tebligatlar.
-BİMER’e yapılan şikayetlerin sonuçlarının başvuru sahiplerine gönderilmesi.
-İdari kurul kararlarının ilgililere tebliği.
-Bilgi Edinme Kanunu kapsamında yapılan başvurulara verilen cevapların gönderilmesi.
-Esnaf Odalarının yaptıkları toplantı kararlarının tebliği.
-İl/ilçe milli eğitim müdürlüklerinin sürücü kurslarına ilişkin tahkikat ve soruşturma evraklarının tebliği.
-İcra müdürlüklerinden adres tespiti ve soruşturma yapılması talepleri.
-Askerlikle ilgili (terhis kaydının yaptırılması, yoklama, bakaya vs) tüm işlemlere ait tebligatlar.
------------------------

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.