1. YAZARLAR

  2. Saygı ÖZTÜRK

  3. SAĞLIKTA SANCILI DÖNEM
Saygı ÖZTÜRK

Saygı ÖZTÜRK

SÖZCÜ
Yazarın Tüm Yazıları >

SAĞLIKTA SANCILI DÖNEM

A+A-

SAĞLIKTA SANCILI DÖNEM

Önceki Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “ben yaptım oldu” anlayışını hiç terk etmediği için, yaptığı düzenlemeler de birer birer yargıya takılıyor. Anayasa Mahkemesi’nin son kararı sorunların tamamına çözüm olmazsa bile Tabip Odaları bazı maddelerin iptalinden memnun. Ancak daha alınacak çok yol, kırılması gereken “saadet zincirleri” var…

AKP’nin gündeminde, daha önce ihalesi yargıdan dönen kamu-özel ortaklığıyla kurulmak istenen büyük hastaneler var. Ankara’nın Etlik ve Bilkent semtlerinde hastaneler kurulması öngörülmüştü. Bununla ilgili yargının kararı beğenilmeyince, verilen karar için “ideolojik” dediler. Devleti büyük ölçüde zarara uğratanlar değil, Devletin zararına engel olmak isteyenler eleştiriliyor. Bugün, Kamu-Özel ortaklığı ile ilgili yasa tasarısı TBMM’ne getiriliyor.

Ankara’da Hacettepe, İbn-i Sina, Numune, Yüksek İhtisas Hastaneleri yan yana. Bu hastanelere ulaşmak mümkün değil. O büyük hastanelerde hastanın bir yerden bir yere götürülmesi başlı başına bir sorun. Eski Sağlık Bakanlığı Müsteşarı, CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray’a, “kamu-özel ortaklığıyla kurulacak büyük hastaneler projesini” sorduk. Çıray, “21. yüzyılda büyük hastaneler dönemi bitti. Dünyada 400 yatağı geçmeyen hastaneler yapılıyor. Büyük bir hastane yapmak yerine değişik bölgelere vatandaşın daha kolay ulaşabileceği hastaneler yapılıyor. Kamu-Özel hastanesi modeliyle Türkiye borçlandırılacak, şimdiden sağlık bütçesi bloke edilecek” görüşünde.

Sağlık Bakanlığı’nın parası çok
Ankara’nın Etlik semtinde bulunan ve modern sağlık anlayışına uygun olarak yapılan 400 yataklı İhtisas Hastanesi, önceki bakan Recep Akdağ’ın talimatıyla 7 ay önce boşaltıldı. Hastanede görevli 150’si doktor olmak üzere toplam 800 personelin önemli bir bölümü Dışkapı ve Atatürk hastanelerinde görevlendirildi. 15 yıllık hastanenin malzemeleri ise talan edildi…

Atatürk hastanesinin bir bina kiralamasının alt yapısı hazırlandı. “Kadro şişkin” denildi, çözüm olarak yeni bir bina kiralanması yoluna gidilmesi kararlaştırıldı. Daha önce bu köşenin okurlarına duyurmuştuk, AKP’li iş adamlarına bina yaptırılıyor, bu binalara çok yüksek kira bedelleri ödeniyor. Başta bakanlıklar olmak üzere bir çok genel müdürlük AKP’li iş adamlarının yaptırdığı lüks binalara yerleştiriliyor.

Atatürk Hastanesinin başhekimine, “şu binayı hastane olarak kiralayın” baskısı yapıldı. Başhekim direndi. Ne mi oldu? O başhekimle, başhekimlik sözleşmesi imzalanmadı. O da, onurlu bir biçimde eski görev yerine döndü.

Biz yeniden kapatılan Etlik Hastanesinin durumuna gelelim. Onlar için de, Dışkapı Hastanesi tarafından özel bir hastanenin binası kiralandı. O hastanenin aylığı 380 bin lira. Sanmayın burada tüm servislerin bulunduğunu. Birkaç ünite buraya yerleştirildi. Hepsi bu kadar… Maksat hastane açmak değil, bina kiralamak… İşte, Etlik hastanesi kapatıldı, iki kiralık binaya taşınıldı. Hani nerede büyük hastane modeliniz?

Hastane paraları, derneğe aktarılıyor
Sağlık Bakanlığı’nda henüz bir kadro değişikliği olmadı. Bazı derneklerin bakanlık bürokratları üzerindeki etkinliği de devam ediyor. Bunların arasında Sağlık Yönetimi ve Eğitimi Derneği (SAYED) lüks otellerde seminerler düzenliyor. Bu derneğin etkinliği bilindiği için illerden çok sayıda katılımlar oluyor. Dolayısıyla, hastanelerden bu derneğe para aktarılıyor.

Sağlıkta sorunlar büyük. Hükümetin hedeflerinden birisi sağlık meslek örgütlerini dağıtmak, “yandaş” odalar kurmak. Örneğin birden çok tabip odası, birden çok eczacı, diş hekimleri odaları oluşturulmak isteniyor. Tıpkı memur sendikacılığında olduğu gibi… Ankara Tabip Odası Başkanı Özden Şener ve arkadaşları, bugün Anayasa Uyum Komisyonu’na öneriler götürecek.

Sağlık Bakanı: Üzerine gideceğiz
SÖZCÜ Muhabiri Nil Soysal da, sağlıktaki vurgunları belgeleriyle ortaya koyuyor. Sağlık Bakanı, TBMM Sağlık Komisyonu üyeleriyle toplantı yaptı, usulsüzlüklerin üzerine kararlılıkla gidileceği mesajını verdi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na vurguna karşı ne yaptıklarını sordum. İşte cevabı:

“Sigortalı hastalara gereksiz göz ameliyatı yapıldığı iddialarıyla ilgili olarak gerekli işlemleri başlatmıştık. Mevzuatta öngörülen ceza ise ‘15 gün faaliyetten men’ ve ‘bir gün faaliyetten men’ uygulanması için iki kez karar alınmış ve uygulama aşamasında ilgili merkez mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı aldı.

Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına karşı itiraz yoluna gidildi. Ancak henüz mahkeme kararını vermediği için tekrarlama ile artan cezaların uygulanması mümkün olmadı. Ayrıca konu ile ilgili olarak SGK ve Tabip Odasına da gerekli bildirimler yapıldı. Gazetenizin haberine konu olan söz konusu merkez hakkında gerekli tüm hukuki ve idari girişimlerde bulunduk. Konunun takipçisi olmaya bundan sonra da devam edeceğiz.”

Sağlıkta olup bitenleri aktarmaya devam edeceğiz…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.