1. YAZARLAR

  2. Aykut Onur KALAYCI

  3. TAREKS / ETKİ HABER'DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA
Aykut Onur KALAYCI

Aykut Onur KALAYCI

Yazarın Tüm Yazıları >

TAREKS / ETKİ HABER'DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

A+A-

- ETKİ HABER’DEN OKUYUCULARINA FLAŞŞ AÇIKLAMA -

‘Etki Haber’ ve ‘ETKİ TV’ olarak son iki gündür gerçekten üzgündük. Üzgündük çünkü sitemiz siber saldırıya uğramıştı.. Bu öyle bir siber saldırıydı ki, sitemize alt yapı desteği veren firmadaki arkadaşlar bile şaşırmıştı! İki gün web sayfalarımıza ulaşamadık, üzüldük, kahrolduk. Ama yaşadığımız bu sıkıntılı süreç bizim ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu, ne kadar doğru şeyler yazdığımızı da bizlere gösteriyordu..

Neyse ki çok güçlü bu siber saldırıya karşı alt yapımız serverlerimiz güçlüydü. İki gün sonra bu güçlü altyapımız sayesinde yeniden sizlerin huzuruna çıktık. Merhabalar... Vee kaldığımız yerden aynen devaaam....

Lafımı şöyle bitirip işimize devam edelim;

BAKIN MERSİN'İN AMERİKAN BESLEMELERİ. BİLİYORUM ABD'DE YAŞAYAN SÖZDE LİDERİNİZE SEMPATİK HALA GÖREVİNİZİN BAŞINDA OLDUĞUNU GÖSTERMEK İSTİYORSUNUZ. AMA NE YAPARSANIZ YAPIN, SİZİN PİSLİKLERİNİZİ BURADAN YAZMAYA DEVAM EDECEĞİZ. NE YAPARSANIZ YAPIN, BİZİ ENGELLEYEMEYECEKSİNİZ. NE YAPARSANIZ YAPIN, BU GÜZELİM ÜLKEYİ TESLİM ALAMAYACAK VE DE BİR BAŞKASINA TESLİM EDEMEYECEKSİNİZ. BUNU BİLİN!...

ATA'NIN DA DEDİĞİ GİBİ, MUHTAÇ OLDUĞUMUZ KUDRET DAMARLARIMIZDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

- TAREKS ( OYUNCAKLAR ) -

Gümrüklerde aşağıda sayılan takriben 10 tane mevzuatı temeli bulunan ürün güvenliği denetim işlemleri uygulamalarda hukuki altyapı oluşturmaktadır.

2001 / 4703 sayılı kanun 5 md

4458 sayılı kanun 55 Md

2976 sayılı kanun 3 md

2013 / 4284 sayılı Teknik Düzenleme Rejim bakanlar kurulu

2014 / 10 Gümrük genelgesi Ürün Güvenliği Denetimi

2013 / TSE Gözetim Muayene hizmet yönergesi

Gümrük Yönetmeliği 181.maddenin

2007 / 14877 sy. Güm. Genel Md. Yazıları beyanname öncesi belgenin alınması gerektiği

2018 / 1; 2019 / 1 ürün güvenliği Denetim tebliğleri

2019 / 12 sayılı varış öncesi Gümrük işlemleri genelgesi

En ilginç gümrük yönetmeliği 181 mad. 11 alt başlık altında konuyu değerlendirmiştir. 11 alt başlık yetmemiş 16 alt başlık açılmıştır. 7 defa resmi gazete ile maddeye ekleme yapılmıştır. İşlemlerde hangi memurların refakat edeceği belirtilmemiştir. İlginç bir durumdur. Gümrükteki idarede hangi memurların işlem yapacağı idarenin keyfiyetine bırakılmıştır. Mevzuatta beyan öncesi alınması gerektiği için; sonradan alınması mümkün olmadığında özet beyan aşamasında beyanname tecilinden önce alınmaktadır.

Mevzuat gereği yani Ankara’nın talimatı ile araç üzeri yük içinde kontrolü yapılabilmektedir. Araç üzeri özet beyan aşamasında eşyanın tarifesi belli olmamış ve gümrük beyanı yapılmamıştır. Gümrük beyanı yapılmamış eşya farklı çıkarsa ya da çıkmazsa cezai müeyyide ne olacaktır? O konuda mevzuatta bir açıklık bulunmamaktadır.

Tareks değerlendirmesinin beyanname tescil işleminden sonra yapılmasının beyanın başlayıcılığı açısından önem arz etmektedir. Ayrıca bu tür eşya geldiğinde daha önce işlem yapılıp yapılmadığı durumuna göre beyan kontrollerinde risk doğmaktadır. Limanlarda konteynır içlerinde tam ya da parça olan yüklerde ne kadar kontrol yapılabilmektedir? Bu kontrolün fiziki yapılabilme şansı ne kadardır derseniz, hemen hemen % 80 – % 90 arası hiç yoktur. Geçici depolama yerlerinde beyan öncesi eşya kontrolü belge düzenleme şansı bulunmamaktadır. Bu durum firma beyanları dilekçeler üzerinden Gümrük İdaresi’nce ve görevlendiği personelce yapılmaya çalışılmaktadır. Ama % 80 fiziki liman şartlarında yapılamamaktadır. Bu durumu aşabilmek için, geçici depolama yerlerinde pasaj eşyası (OYUNCAK) işlemlerinde Tareks uygulaması yapılması Antrepoya girip beyanı verildikten sonra yapılmasının uygun olacağı düşünülmektedir.

Bu iş ille de limanda yapılacak deniliyorsa, tareks işlemleri beyanları ilk işlemlerde Kırmızı Hat’tan değerlendirmesinin yapılması riskli firma ve işlemlerde eşyanın ambarlara indirilmesi geçici depolama kayıt ve kamera kayıtlarına girme mecburiyeti getirilmeli gümrüğün hangi memurlarının bu işleme eşlik edeceği ve boyutları, risk kayıtları, sonuç yazılı ve görüntülü değerlendirme resmi kayıtlara girmesi ve her kurumun ortak olarak bu belgeleri görmesi gerekmektedir.

En önemlisi sıvı ve dökme gelen eşyada bu değerlendirmeye gümrük kimyagerleri eşlik etmeli, vereceği sunma belgelerinde sisteme girilmeli, müşahit kimyager görevi verilmelidir.

Bu güne kadar bu tür riskler hiç değerlendirilmemiş; adeta bu tür işlemlere yol açabilecek yöntem, sistem gümrük personeli ve mevzuatına yüklenmiştir.

Bu yükleme Ankara’nın ya değerlendirme yapmaması ya da değerlendirme yapmamaya çalışması ya da ters değerlendirme yapmasından kaynaklanmaktadır.

Sonuç; gümrük personelinin üzerine yüklenmektedir. Çözüm ise açıktır. Görmek isteyene çözmek isteyene…

-YAZARDAN FLAŞ NOT-

Bakanlık Merkez Teşkilatında Görevli Bir Üst Düzey Bürokrat Cenevre’ye Ticaret Ataşesi Olarak Atanıyor… Gelişmeleri köşemden takip edebilirsiniz.

- YAZARDAN SON DAKİKA ANKARA KULİS BİLGİSİDİR -

Ankara kulisleri sıcağın tavana vurduğu bu günlerde oldukça hareketli. Kulisin kaynağında, Ticaret Bakanlığı var. Kulisin bilgisi ise, bakanlığa yapılacak bakan ataması. Dedik ya; adı kulis... Ama derler ya ‘ateş olmayan yerden duman tütmez’ diye...

Sevgili okurlarım, benim de kulağıma fısıldanan bilgilere göre bakanlık görevi el değiştirecek!

İddiaya göre; bakanlık görevine bu işe yıllarını vermiş, hem bürokrasi hem de koltuğu iyi bilen KÜRŞAT TÜZMEN atanacak! Yine iddia odur ki, Tüzmen yeni görevi için gün sayıyor. Hatta Tüzmen'in kendi ile ilgili bir durumu değerlendirip bugünlerde kararını ilgilisine sunacak. Konu ile ilgili bir başka bomba iddia ise, Tüzmen'in bakanlık görevini üzerine alırsa bir tek şartı var. O istekte kendi ekibiyle çalışmak....

Dedik ya adı kulis ve ‘ateş olmayan yerden duman tütmez' diye... Bakalım, hep birlikte bekleyip göreceğiz...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
25 Yorum