Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarihi Garın Bekleme Salonu Müze Oldu
01 Haziran 2012 / 16:41

Tarihi Garın Bekleme Salonu Müze Oldu

Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde bulunan tarihi tren garının bekleme salonu müzeye çevrildi. Tarihi gar müzesinde telgraf, maket tren ve istasyon, ta...

Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde bulunan tarihi tren garının bekleme salonu müzeye çevrildi.

Tarihi gar müzesinde telgraf, maket tren ve istasyon, tarihi dokümanlar ve birbirinden eşsiz çok sayıda parçalar sergileniyor. İstasyon şefi ve çalışan personel tarafından toplanan parçaların, bakım ve onarımı yapıldıktan sonra sergiye açıldığı belirtildi.

İstasyon Şefi Mehmet Çapa, tren denince yediden yetmişe herkesin mutlaka bir anısı olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Trenle seyahat etmeyenler bile mutlaka istasyona uğramış, oranın havasını solumuştur. Perondaki bankına oturmuş, çeşmesinden su içip serinlemiştir. Hele yaşlılarımız, banklarda otururken geçmişten gelen kömür kokusunu hissetmiş, buharlı trenin bacasından çıkan o koskoca kara dumanı gözünün önünden getirmiş ve nice türkülere konu olmuş olan tren ve garlarımızla anılarını tazelemiştir. İstasyonumuzun her köşesinde bir anı, her taşında bir tarih yatmaktadır. Bu amaçla garımızda bir müze çalışması yapıp, bu konuda tüm tarihi eşyaları bakım ve onarımını yapıp bir yerde topladık ve halkımıza açtık.” Tarihi tren garı müzesinin, haftanın her günü ziyaret edilebileceği bildirildi.

CİHAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
22 Kasım 2017 Çarşamba
EGELİ ETKİHABER
ÖZEL HABER