Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Bilim Adamlarından Genetik Araştırmalarda Parmak İzine Alternatif Sistem
21 Haziran 2013 Cuma 12:33

Türk Bilim Adamlarından Genetik Araştırmalarda Parmak İzine Alternatif Sistem

Türk bilim adamları, genetik araştırmalar ve biyoinformatik analizde dünyada bir ilke imza attı.

Türk bilim adamları, genetik araştırmalar ve biyoinformatik analizde dünyada bir ilke imza attı. Kendi imkânlarıyla 2 yıldır genetik işaretleyiciler üzerinde yaptıkları çalışmalarla sonucu, elde edilen veriler yüzde 100’e yakın kesin doğruluk veriyor.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ömür Baysal ve Bilişim Sistemleri Mühendisliği öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Gürüler, mikroorganizmaların tür düzeyinde genetik ayrımında, parmak izi yöntemine alternatif ses getirecek yeni bir sistem geliştirdi.

Bilişimsel zekâ metotları uygulanarak geliştirilen bu yeni yöntem ile mikroorganizmaların sadece genetik ayrımı ve tiplendirmesi değil aynı zamanda antibiyotikler, fungusitler gibi bazı kimyasallara direnç durumu ve yeni ırk oluşturma eğilimleri hakkında önceden bilgi verebilecek bir veritabanı oluşturuldu. Bu yöntem sayesinde mikrobiyoloji ve genetik laboratuvarlarında yürütülmesi gerekli çok uzun süre ve maliyet gerektiren aşamalar asgariye indirilerek, çok kısa süre içerisinde mikroorganizmaların enfeksiyon yapabilme kabiliyetleri hakkında daha fazla bilgiye ulaşılabilecek. Geliştirilen yöntem başta tıp, zirai, farmakoloji ve biyoloji alanlarında kullanıma sunulması planlanıyor.

Söz konusu çalışmalar, farklı mikroorganizmalar üzerinde genişletilerek, sistemle ilgili uluslar arası patent alımı, ardından uluslararası yayın hazırlığı ve NCBI ve WHO gibi kuruluşlar ile temasa geçme faaliyetleri yürütülüyor. Türk bilim adamları kendi imkanlarıyla sürdürdükleri çalışmaların uluslar arası ileri seviye çalışmalarıyla ilgili TÜBİTAK, Sağlık Bakanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın desteklerini bekliyor. CİHAN

Türk bilim adamlarından genetik araştırmalarda parmak izine alternatif sistem

Türk bilim adamlarından genetik araştırmalarda parmak izine alternatif sistem

Türk bilim adamlarından genetik araştırmalarda parmak izine alternatif sistem

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
24 Ekim 2017 Salı
Aykut Onur KALAYCI
EGELİ ETKİHABER
ÖZEL HABER