Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkmenistan Doğalgazının Müşterisi Artıyor
22 Haziran 2013 Cumartesi 11:20

Türkmenistan Doğalgazının Müşterisi Artıyor

Dünyanın en büyük dördüncü doğalgaz ülkesi Türkmenistan’dan doğalgaz ithal etmek isteyen ülke sayısı giderek artıyor.

Dünyanın en büyük dördüncü doğalgaz ülkesi Türkmenistan’dan doğalgaz ithal etmek isteyen ülke sayısı giderek artıyor. Bu ülkelere bir yenisi eklendi. Baltık ülkelerinden Litvanya da, Türkmen gazına ilgi gösterdi.

Litvanya basınında yer alan habere göre, geçtiğimiz günlerde Litvanya Başbakanı Algirdas Butkevicius Türkmenistan’ı ziyaret etti. Başbakan Butkevicius kendi basınına yaptığı açıklamasında, Litvanya’nın Türkmenistan’dan doğalgaz ithal edebileceğini söyledi. Butkevicius, Türkmenistan’ın 3 yıl içerisinde sıvı doğalgaz terminali (LNG) inşa etmeyi planladığını ve deniz üzerinden Litvanya’ya da ihraç edebileceklerini belirtti.

Konuk Başbakan Algirdas Butkevicius, Türkmenistan ziyareti kapsamında hem Aşkabat’ta hem de Hazar Denizi’nin kıyısındaki Türkmenbaşı kentinde temaslarda bulundu.

Enerji uzmanlarına göre, sıvı gazın Türkmenistan’dan gemiyle Bakü’ye, daha sonra tren hattıyla Gürcistan’ın Karadeniz limanına indirilerek, buradan da tekrar gemi aracılığıyla Avrupa’ya ulaştırılabileceği ifade ediliyor.
Şu anda Rusya, Çin ve İran'a doğalgaz ihraç eden Türkmenistan, doğalgaz kaynaklarını çeşitli yollar ile dünya piyasasına ulaştırmak için yoğun çaba harcıyor. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
14 Aralık 2017 Perşembe
Aykut Onur KALAYCI
EGELİ ETKİHABER
ÖZEL HABER