1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tutuklu Korgeneral'den itiraf
Tutuklu Korgeneralden itiraf

Tutuklu Korgeneral'den itiraf

"Darbeye hazırdık olmadı ama son derece kararlıyız"

A+A-

28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklanan isimlerden Korgeneral Tevfik Özkılıç'a ait olduğu ileri sürülen bir ses kaydı dün internete düştü.

dailymotion.com sitesinde yayınlanan ses, 2003-2004'teki darbe hazırlığını itiraf ediyor. "Biz hazırdık. Ruhen de hazırdık." diyor. Tehdidi değerlendirme konusundaki yorum farklılıkları yüzünden darbenin gerçekleşmediğini ancak, umutlarını hiç kaybetmeyeceklerini ve fırsat kolladıklarını söylüyor. Bir grup subaya hitaben yapıldığı anlaşılan konuşmada, morallerin bozulmaması isteniyor. Subaylara, bilgisayar kullanırken çok dikkatli olmalarını tembihleyen kişi, asla internete bağlanmamalarını, çalışmalarda kurşun kalem kullanmalarını ve dokümanları çoğaltmamalarını emrediyor. Devletin menfaatleri için illegal yollara başvurulacağını anlatan ses, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e ise ağır küfürler ediyor. Geçtiğimiz günlerde ayrı ayrı ses kayıtları yayınlanan iki amiral de, yasal düzenleme ile yakında çıkacaklarını ve tahliye olduklarında intikam alacaklarını söylüyordu.

İnternete düşen ses kayıtlarına dün bir yenisi daha eklendi. Bu kez sesin sahibi olduğu ileri sürülen kişi 28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklanan Korgeneral Tevfik Özkılıç. Kayıttaki ses, konuşmasına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e ağır küfürler ederek başlıyor. Ardından 2003-2004'te planlanan darbeye ilişkin çarpıcı notlar aktarıyor. 'Tehdidi değerlendirme konusundaki yorum farkı' sebebiyle darbenin gerçekleşmediğini anlatıyor. Ancak umutlarını hiç kaybetmeyeceklerini, fırsat kolladıklarını söylüyor. Subaylara, bilgisayar kullanımı konusunda çok dikkatli olmalarını öğütlüyor. Devletin âli menfaatleri için bazı zamanlar illegal yollara başvurulacağını anlatıyor. İşte ses kaydındaki ifadeler:

"Sonuçta devletin içindeki tehdidi, oluşumu, tehlikeyi biz askerlerle sivillerin görmesi arasında ciddi bir fark var. Ama bu konuda da zaman zaman KKK'lığı ile Genelkurmay Başkanlığı arasında da yorum farklılıkları oldu. Ama izleyeceğiz arkadaşlar. Moralimiz bozulmayacak. Bir ara bizim dengemizi bozdular. Neden? Üzülüyor insan. Korkuyor. Ulan diyor altımızı oymuşlar haberimiz yok haa. Binanın altını oymuşlar. Bina çökecek, düşeceğiz altına, mezarımız olacak gidecek. Endişeye kapılıyor insan."

"Moralinizi bozmayın. Bir şekilde birebir çalışma yapacağız daha sonra. Bilgisayar kullanmayacaksınız. Hiçbir şekilde. Bu gördüğünüz kişiler dışında hiçbir kişi ile haberleşme, görüşme elemanı tanımayacaksınız, ikinci bir emre kadar. Biz hazırdık. Ruhen de hazırdık. Yani tehdidi değerlendirme konusunda yorum farklılıkları oldu."

BİR ŞEYLER YAPACAĞIZ, KARARLIYIZ

"Cesaret de önemli arkadaşlar. Büyük kararlar bunlar arkadaşlar. Büyük kararlar yani. Büyük adamlar, büyük kararları verirler. İsmet İnönü, Atatürk büyük adamlarmış yani. Büyük kararları vermişler. Hiç acımadan yapmışlar bunu. Biz aslında son derece kararlıyız bu konuda. Vatanımızı, milletimizi en iyi şekilde koruyacağımıza, kollayacağımıza, sevdiğimize de inanıyoruz. Bir şeyler de yapılması gerektiğine inanıyoruz. Fakat sonuçta nerde nasıl yapılacağı konusunda tereddütlerimiz var. Olay bu. Bunu bir açıklığa kavuşturacağız yani. Tamam mı arkadaşlar."

İllegal yöntemler kullanılabilir

"Çalışırken örneğin çok dikkatli davranın. Sıfır bilgisayarlar alın. Hiç kullanılmamış. Hiçbir zaman internete, karanete bağlanmayın. Bu oda (plan odası) sürekli güvenliği kontrol edilir. Çünkü şundan emin olun. Direkt telefon hattından, yani harici hat kullanılsa dahi dinleme yeteneğine sahipler. Bununla ilgili olan bilgisayarlar da, kozmikte duruyor. Şeyde duruyor. Kozmik de kapatıldı, paketlendi. Duruyor şimdi. Bunu istihbaratçılar biliyor sadece. Tekrar ediyorum. Dediğim gibi kurşunkalem ile çalışma yapabilirsiniz. O size verilen listelerle. Kurşunkalemle kendiniz not yazın. Hiçbir şekilde çoğaltılmayacak. Hiçbir şekilde bilgisayar ortamına alınmayacak. Buradaki grup dışında hiçbir adam tarafından elden bir başkasına gönderilmeyecek gibi önlemler alacağız. Sızıntı olursa o zaman çok ciddi üzülürüm yani. Çok ciddi üzülürüm."

"İşte bir hatalarını yakalasak zaten başarıdan faydalanma olarak kullanılabilecek bizim de bir altyapımızın olması lazım. Dağda tepede gezenler bilirler. Devletin âli menfaatleri için bazen legal olmayan yöntemler de uygulanır. Ben de şahsen uyguladım bunu. Mezara götüreceğiz yaptıklarımızı ama bundan da pişmanlık duymuyoruz tamam mı?"

Darbe olsun diye çırpınıyor

Dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur'un önderliğinde hazırlandığı iddia edilen Sarıkız ve Ayışığı darbe planları, Ergenekon terör örgütü iddianamelerinde ayrıntılı olarak anlatılıyor. 2003-2004'te yapılması planlanan darbe, Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün demokratik tavrının yanı sıra hem iç hem de dış kamuoyunun darbeye hazırlanamaması sebebiyle yapılamıyor. Dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek, günlüklerinde şu ifadeleri kullanıyor: "Önce Kara Kuvvetleri komutanı ordulara yaptığı ziyaretle ilgili kısaca bilgi verdi. 'Maalesef herkes durum kötü ama darbe ile düzeltilmesi için iç ve dış ortam müsait değil dediler. İnanılmaz ama Şener hâlâ bu iş olsun diye çırpınıyordu."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.