1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Vali Karaloğlu: 6380 Sayılı Yasa, Son Dönemde Yapılmış En Önemli İdari Reform
Vali Karaloğlu: 6380 Sayılı Yasa, Son Dönemde Yapılmış En Önemli İdari Reform

Vali Karaloğlu: 6380 Sayılı Yasa, Son Dönemde Yapılmış En Önemli İdari Reform

Van Valisi Münir Karaloğlu, 6380 Sayılı Yasa'nın son dönemde Türkiye’de yapılmış en önemli idari reform yasası olduğunu belirtti.

A+A-

Van Valisi Münir Karaloğlu, 6380 Sayılı Yasa'nın son dönemde Türkiye’de yapılmış en önemli idari reform yasası olduğunu belirtti. Karaloğlu, yeni yasa ile büyükşehir olan kentlerde köylerin mahalle statüsüne geçeceğini söyledi.

İçişleri Bakanlığı ile Türkiye Belediyeler Birliği’nin ortaklaşa düzenlediği 6380 Sayılı Kanunu’nun değerlendirme toplantısı Van’da yapıldı. Turistik bir otelde düzenlenen toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Toplantıya Van Valisi Münir Karaloğlu, Belediye Başkanı Sabri Abi, Vali Yardımcısı Atay Uslu, Mahalli İdareler Müdür Yardımcısı Mehmet Emin Bilmez, ilçe kaymakamları, ilçe ve belde belediye başkanları, belediye çalışanları ve ilgili kurum personeli katıldı. Toplantının açılışında konuşan Vali Karaloğlu, 6380 Sayılı Kanun’un getirdiği yenilik ve yükümlülükleri anlattı.

“KÖYLERE HİZMETİ ARTIK BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ GÖTÜRECEK”

6380 Sayılı Yasa'nın son dönemde Türkiye’de yapılmış en önemli idari reform yasası olduğunu kaydeden Karaloğlu, yeni yasa ile birlikte büyükşehir olan kentlerde köylerin mahalle statüsüne geçeceğini ifade etti. Van’da da artık köyler olmayacağını ifade eden Karaloğlu, bütün köylere hizmetin Büyükşehir Belediyesi tarafından götürüleceğini kaydetti.

Kaymakamlıklardaki köylere hizmet götürme birlikleri, belde belediyelerinin de tasfiye edileceğini kaydeden Karaloğlu, şunları kaydetti: “Bu yeni yasayla beraber ilin geneline artık büyük şehir belediye hizmet götürecek. Başkale’nin köyüne de Erciş’in köyüne de yoluna da içme suyuna da imar çalışmasına da büyük şehir belediyesi bakacak. Van merkezde iki yeni ilçe ve iki yeni belediye oluşturuluyor. Bu il düzeyindeki hizmet kalitesinin her noktaya eşit götürülmesini sağlayacak. Bu yasayla 29 ilde artık özel idare olmayacak. Özel idareleri de tasfiye edilecek. Özel idarelerin köylerde yürüttüğü hizmetler büyükşehir belediyeleri eliyle yürütülecek. Edremit ilçesinin sınırları da Van Belediyesi'nin bazı mahallelerini de katarak genişlemiş olacak. Son dönemlerde Türkiye’de yapılmış en önemli idari reform yasasıdır 6360 Sayılı Yasa. Türkiye’de yaşayan nüfusun yüzde 70’ini ilgilendiren bir yasadır bu. Belki vilayet olarak 29 vilayeti ilgilendiriyor ama nüfus yoğunluğuna baktığınız zaman yüzde 70’i ilgilendiren birçok önemli bir yasayı bugün tartışacağız.”

        “6380 SAYILI YASA İLE BİRLİKTE BÜYÜKŞEHİR YASASI DA TAMAMEN DEĞİŞTİ”

“Toplantıda şu ana kadar belediye başkanları, kaymakam arkadaşlarımız ve tasfiye komisyonlarında arkadaşlarımızın kafalarında oluşan sorulara cevap aranacağı bir toplantı olmasını arzu ediyoruz. Bu yasa ile Türkiye’deki büyük şehir sayısı 29’a çıktı. Onlardan biri de Van. Sadece büyük şehirlerin sayısı 29’a çıkmakla kalmadı. Daha önceki büyükşehir sistemi de tamamen değişmiş oldu. Daha önceki 5216 yasaya göre Türkiye’de sadeci iki vilayette büyükşehir belediye sınırları ile il sınırları beraberdi. Bunlar İstanbul ve Kocaeli Büyük Şehir Belediyeleriydi. İki belediyedeki uygulamanın başarılı olması, bölgede yaşayan vatandaşların memnuniyeti, hükümetimizi yeni çıkarılan bu yasada yeni oluşturulan büyükşehirlerle beraber bütün büyükşehir belediyelerinin artık sınırlarının mülki sınırlarla beraber olmasını öngördü bu yasa.”

        VAN’DA TASFİYE DEVİR KOMİSYONU KURULDU”

        “Bu yasa ile artık büyükşehirlerde köy kavramı kalktı. Köyler mahallelere dönüştürülüyor. 29 büyükşehir belediyesinde artık belde belediyesi olmayacak." diyen Karaloğlu, şöyle devam etti: "Son derece önemli idari reformlar içeren bu yasayı iyi anlamamız gerekir. Büyük bir dönüşüm yaşayacağız. Bu süreci sorunsuz geçirebilmemiz için çıkan yasayı iyi uygulamalıyız. Yasanın öngörmüş olduğu tasfiye komisyonları ilimizde de oluşturuldu. Vali yardımcımızın başkanlığında oluşturuldu. Bu komisyon önce yasayı anlamakla işe başladı. Yasanın öngördüğü belediyelerden, mahalli idarelerden ve köylerden mal varlıkları ile ilgili alacakları ile ilgili, borçları, personel durumları ile ilgili bilgiler toplanıyor. Tasfiye komisyonları 2014 yerel seçimlerine kadar çalışmalarını tamamlayacak ve seçimlerle birlikte yeni düzen oturmuş olacak.”

        “YENİ YASA İLE VAN BELEDİYESİ DE TASFİYE EDİLECEK”

        Karaloğlu, "Van Belediyesi'ni tasfiye ediyoruz. Bunun yerine Van Büyükşehir Belediyesi’ni ikame edeceğiz. Onun için bizim kurduğumuz tasfiye ve paylaştırma komisyonu bundan sonra ihtiyaç duyduğunda hem belediyelerimizle, hem kaymakamlıklarımızla, köylerimizde çalışacak, ihtiyaç duyduğunda oradaki yetkili arkadaşlarımızı çağırıp ortak çalışma yürütecekler. Önümüzdeki bir yıl içinde kanunun öngördüğü çalışmaları tamamlayarak temiz bir şekilde 2014 seçimlerinde oluşturulacak yeni Van büyükşehir belediyesine görevi teslim edeceğiz. Bu büyük bir dönüşüm. Bunu sorunsuz atlatabilmemiz için bu yasayı iyi anlamamız gerekir. Onun için bu toplantı çok önemli.” şeklinde konuştu.

        Van Belediye Başkan Vekili Sabri Abi’nin bir konuşmanın ardından İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nden gelen uzmanlar 6380 Sayılı Yasa ile ilgili bilgilendirme yaptı.

CİHAN

Vali Karaloğlu: 6380 Sayılı Yasa, son dönemde yapılmış en önemli idari reform

Vali Karaloğlu: 6380 Sayılı Yasa, son dönemde yapılmış en önemli idari reform

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.