Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeni Fuar Merkezine, Özel Sektörle Otel Yapmak İstiyor
22 Haziran 2013 Cumartesi 15:43

Yeni Fuar Merkezine, Özel Sektörle Otel Yapmak İstiyor

İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu (İEKKK), 42. toplantısını tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleştirdi.

İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu (İEKKK), 42. toplantısını tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleştirdi. Toplantıda, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Gaziemir’de inşaatına başladığı yeni fuar alanı ve Bayraklı kentsel dönüşüm projelerini anlatan birer sunum da gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Gaziemir’deki fuar alanında yapılması planlanan kongre merkezi ve otelin kar paylaşımlı yapılıp yapılamayacağı noktasında çalışma yürüttüklerini söyledi. Başkan Kocaoğlu, "Bu kadar büyük bir fuar alanında, senede hemen hemen her gün fuar yapılacak noktaya geldiğimizde, oteli ve kongre merkezini belli bir oranda hasılat paylaşımlı olarak verebiliriz diye düşündük. Bunun çalışmalarını yapacağız. Bunu biz de yapabiliriz ama İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin otel işletmesi doğru bir şey değil. Profesyonel bir kadroyla yönetilmesi gerekiyor. Ama bu yapı içinde ortak olmamızın, dizginleri elden bırakmadan sağlıklı yönetilmesini sağlamak açısından gerekli olduğuna inanıyorum. Yüzde 50- yüzde 50 şeklinde özel sektörle yapmak istiyoruz." diye konuştu.

Yeni fuar alanının ulaşım anlamında avantajlı bir konumda olduğunu söyleyen Aziz Kocaoğlu, “Çevreyolu ile ulaşım ve ESBAŞ İstasyonu’ndan raylı sistemle fuara bağlantı yapmayı düşünüyoruz.” dedi. ESBAŞ’tan geçecek raylı sistemin orayı da rahatlatacağını vurgulayan Kocaoğlu, şöyle devam etti: “Dünyada hiçbir kent belediyesi orada 400 milyon liralık bir projeyi, tek başına dünyada gerçekleştirmiş değil. Tabii ki sıkıntılarımız olacak. Aliağa- Menderes biteli yıllar oldu biz hala köprü-altgeçit yapıyoruz. Yani iyileştirmeye devam ediyoruz. Bu işler de maalesef böyle. Arkadaşlarımız fuar alanı için monoray sistemi üzerinde çalışıyor. ESBAŞ istasyonu çok yakın, Üçkuyular çok yakın, otobüslerle de ulaşım sağlayacağız."

Gaziemir'deki fuar alanı çalışmalarında ‘ağaç’ söküldüğü iddialarına da cevap veren Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, "Elmayla armut bu memlekette kıyaslanmaya devam ettiği müddetçe, bu eleştiriler olacak. Biz ağaç katliamı yapmıyoruz. Bizim buradan söktüğümüz bir miktar zeytin ağacı şu anda Kadifekale’de dikilmiş durumda." dedi.
CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
18 Aralık 2017 Pazartesi
Aykut Onur KALAYCI
EGELİ ETKİHABER
ÖZEL HABER