1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Yol Değil Gönül Yapmak Yoruyor"
Yol Değil Gönül Yapmak Yoruyor

"Yol Değil Gönül Yapmak Yoruyor"

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yol yaparken yaşadıkları en büyük sıkıntının kamulaştırma hususunda vatandaşların aklına giren birtakım insanlar olduğunu ifade etti.

A+A-

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yol yaparken yaşadıkları en büyük sıkıntının kamulaştırma hususunda vatandaşların aklına giren birtakım insanlar olduğunu ifade etti. Bakan Yıldırım, “Bu kamulaştırma avukatları var. Bunlar vatandaşlarımızı aşırı beklentiye sokarak aklını çeliyor. Ve durumu dava konusu yapıyor. Dava konusu olunca işler gecikiyor, mahkemelerin yükü artıyor, maliyetlerimiz de artıyor. Bizi yol yapmak değil gönül yapmak yoruyor." dedi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Yalova Hersek açıklarındaki denizde, İzmir İstanbul Karayolu Projesi'nin kule ayakları temel kazısının startını verdikten sonra Altınova'daki Karayolları Yalova İl Müdürlüğü Şantiyesi'ne geldi. Karayolları Genel Müdürlüğü Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bölge Müdürü İsmail Kartal'ın verdiği brifingi dinleyen Bakan Yıldırım, devasa projenin birçok ilkleri de beraberinde getirdiğini anlattı. Bu projenin Türkiye’nin gurur ve prestij projesi olduğunu ifade eden Bakan Yıldırım, bu projenin maliyeti ile 10 tane 100 bin nüfuslu şehir kurulacağını, dünyadaki 53 ülkenin ayrı ayrı milli gelirinden daha büyük maliyetinin olduğunu ve Türkiye’nin 1950 yılındaki milli gelirinden daha büyük olduğunu söyledi.

Vatandaşlara bir sitemde bulunan Bakan Yıldırım, “Biz Türkiye’nin her tarafında yol yapıyoruz. Şu an 3 binden fazla şantiye var. Sadece burası değil her yerde bu çalışmayı yapıyoruz. Ama maalesef bazen yol yapmak bizi yormuyor, gönül yapmak daha çok yoruyor. Yol yapacağız dediğimiz zaman bazıları ‘yol yapılacak yolumuzu bulalım’ gibi bir anlayışa giriyor. Bu çok doğru değil. Yolu insanlarımızın yaşamını kolaylaştırmak için yapıyoruz. Yolu ülkemizin alt yapısını güçlendirmek refahımızı, kalkınmamızı daha da artırmak için yapıyoruz. Yollar hava alanları, deniz limanları bir ülkenin nerede olduğunu gösterir. Ne kadar geliştiğini gösterir. Türkiye, böyle büyük projeleri başardığı için her vatandaşın iftihar etmeli ve benim de bir katkım olsun anlayışında olması gerekir. Gerçi böyle düşünen birçok vatandaşımız var.” şeklinde konuştu.

Kamulaştırma hususunda vatandaşların aklına giren birtakım insanlar olduğunu ifade eden Bakan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti: “Bu kamulaştırma avukatları var. Bunlar vatandaşlarımızı aşırı beklentiye sokarak aklını çeliyor. Ve durumu dava konusu yapıyor. Dava konusu olunca işler gecikiyor, mahkemelerin yükü artıyor maliyetlerimiz de artıyor. Bazen de önce teknik ekibimizin belirlediği fiyatın altında bir rakamı mahkeme veriyor. Faizi, mahkeme masrafları, vatandaş bize ‘Yandım Allah biz ettik sen etme’ diyor. Ne diyoruz şeriatın kestiği parmak acımaz. Biz öncelikli olarak vatandaşlarımızla mahkemelik olmadan oturup el sıkışalım, birbirimize yardımcı olalım. Bu muazzam eserin gururu hepimizin olsun. Bunun bir günlük gecikmesi büyük bir zarara sebep olur ki bu bertaraf edilemez. Artık eski alışkanlıklarınızı bırakın. Çünkü artık üst mahkemeler daha takdiri kararlar vermeye başladı. O yüzden zaman kaybetmeyelim, hayal kırıklığı yaşamayalım istiyorsanız Karayolları Genel Müdürlüğü ekipleriyle oturup el sıkışın. Ne onlar, ne de biz üzülelim.”

Bu projenin akıllı adam işi olmadığını söyleyerek salonu kahkahaya boğan Bakan Yıldırım, “Yüklenicileri tebrik ediyorum. Böylesine muazzam bir eseri yapacaklar. Ve 22 yıl sonra bize teslim edecekler.” diye belirtti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, kabine değişikliğiyle ilgili soruya, "Yanlış adama soruyorsunuz" diye cevaplandırmak istemedi. Ardından da “Ne derler, himmete muhtaç” ifadesini kullandı. CİHAN

Bakan Yıldırım: Bizi yol yapmak değil gönül yapmak yoruyor

Bakan Yıldırım: Bizi yol yapmak değil gönül yapmak yoruyor

Bakan Yıldırım: Bizi yol yapmak değil gönül yapmak yoruyor

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.