1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yumurta İhracatı 500 Milyon Dolara Koşuyor
Yumurta İhracatı 500 Milyon Dolara Koşuyor

Yumurta İhracatı 500 Milyon Dolara Koşuyor

Yumurta sektörü, 2013 yılında 500 milyon dolar ihracat hedefine emin adımlarla ilerliyor.

A+A-

Yumurta sektörü, 2013 yılında 500 milyon dolar ihracat hedefine emin adımlarla ilerliyor. Geçtiğimiz yılı 351 milyon dolarlık ihracatla tamamlayan sektör, döviz kurlarındaki artışla birlikte 2013 yılı sonunda 500 milyon dolar ihracat rakamına ulaşmayı hedefliyor.

Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, 2002 yılında 2 milyon 194 bin dolar seviyesinde olan yumurta ihracatının 2012 yılı sonunda 351 milyon dolara ulaştığını, 2013 yılı sonunda ise 500 milyon dolarlık döviz girdisini Türkiye’ye kazandırmak için çalıştıklarını kaydetti. Bunun yanında kanatlı eti ihracatı da hızla ilerliyor. 2012 yılında 529 milyon dolar olan beyaz et ihracatı, mayıs ayı sonu itibariyle 251 milyon dolara ihracata ulaştı. Yumurta ihracatına verilen desteğin sektörün talep ettiği oranlara çıkarılması halinde rakamın en az yüzde 50 geliştirebilecek potansiyele sahip olduğunu dile getiren Kızıltan, "Girdi maliyetlerinin sürekli arttığı bir ortamda sektöre verilen destekleri arttırmamız gerekiyor ve döviz yumurtlayan tavuğu kesmememiz gerekiyor." dedi.

KANATLI TANITIM GRUBU 20 FUARA KATILACAK

Türkiye’nin kanatlı eti ve yumurta ihracatını arttırmak için Kanatlı Tanıtım Grubu’nun yoğun bir tanıtım çalışması yürüttükleri bilgisini veren Kızıltan, Kanatlı Tanıtım Grubu’nun 2013 yılında 20 fuara katılarak kanatlı eti ve yumurta tanıtımını gerçekleştireceğini dile getirdi. KTG’nin Rusya’dan Japonya’ya, Malezya’dan Almanya’ya Senegal’den Birleşik Arap Emirlikleri’ne dünyanın dört bir tarafında Türk yumurtasını ve kanatlı etini tanıttığını anlatan Kızıltan, şunları kaydetti: "Türkiye 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefliyor. Türk Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektörü olarak bu ihracata 5 milyar dolar katkı sağlamayı amaçlıyoruz. KTG, kanatlı ve yumurta sektörü için Su Ürünleri Tanıtım Grubu ise su ürünleri ihracatını arttırmak için yoğun tanıtım faaliyetlerini önümüzdeki yıllarda da sürdürecek ve hedefleri tutturacağız."


"DÜNYA GENELİNDE İLK 10'A GİRDİK"

Türkiye’nin sofralık yumurta üretiminde dünya sıralamasında ilk 10’a girmeyi başardığını belirten Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hamdi Ekiz ise, asıl hedeflerinin sürdürülebilir ihracatla dünya sıralamasında daha yukarılara çıkmak olduğunu vurguladı. Dünya yumurta dış ticaretinin büyük kısmının Türkiye’nin yakın coğrafyasında gerçekleştiğine işaret eden Ekiz, "Her ne kadar bölgesel yakınlık, kalite standartlarımız, hizmet kalitemiz, esnek ve hızlı ticari tavrımız avantaj olsa da sürdürülebilir ihracat için özellikle tarımsal iade gibi ihracat destekleri girdi maliyetlerimizdeki dezavantajı bir miktar kompanse edecektir. İhracat destekleri sektörün gelişimi ve dünya pazarlarındaki hakimiyeti için son derece önemlidir. Üretici/ihracatçı olarak inanıyoruz ki, sektör ihracat yapılacak desteklere kayıtsız kalmayacak kat kat fazlasıyla geri ödeyecektir. Rakamsal olarak ifade edersek, sektöre verilecek 20 milyon dolar katkının 150-200 milyon dolar ihracatı arttıracağını öngörüyoruz." şeklinde konuştu.

Türkiye’nin genel bütçesinin açık vermesi nedeniyle ilave teşvik talebine hükümetin olumlu cevap vermeyebileceğini düşünen Ekiz, kaynak için ise şu formülü önerdi: "Sektörün yaygın olarak kullandığı soya fasulyesi ithalatında uygulanacak yüzde 1-2’lik ithalat vergisi, ihracat iadesi fonu olarak kullanılabilecek ve büyük özverilerle ihracat yapmaya çalışan firmaların sadece iç piyasaya mal veren firmalara karşı bir nebze haksız rekabetini önleyecektir."
CİHAN

Yumurta ihracatı 500 milyon dolara koşuyor

Yumurta ihracatı 500 milyon dolara koşuyor

Yumurta ihracatı 500 milyon dolara koşuyor

Yumurta ihracatı 500 milyon dolara koşuyor

Yumurta ihracatı 500 milyon dolara koşuyor

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.