1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Ağaçlandırmaya Katılın' çağrısı
Ağaçlandırmaya Katılın çağrısı

'Ağaçlandırmaya Katılın' çağrısı

Cumhurbaşkanı Gül'den 'ağaçlandırmaya katılın' çağrısı..

A+A-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, vatandaşlardan geleceği bugünden düşünerek, insanımızın güzel bir ülkede, zengin bir doğada yaşaması için ağaçlandırma kampanyalarına katılmaya çağırdı.

Cumhurbaşkanı Gül, Çevre Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, geçmişten günümüze bilinçsizce kullanılması ve doğal kaynaklar üzerindeki baskının artması sonucu, çevreyle ilgili pek çok sorun ortaya çıktığını, dünya nüfusundaki hızlı yükseliş, çarpık kentleşme, sanayileşme, atıkların çevreye saçılması, hava, toprak, su gibi doğal kaynakların israf edilmesi gibi faktörlere bağlı olarak, iklim değişikliğinden toprak, su ve havanın kirlenmesine ve biyolojik zenginliğin azalmasına kadar baş gösteren çeşitli ve önemli sorunların, tüm insanlığı tehdit eden bir mahiyet taşıdığına dikkat çekti.

“EN HAYATİ KONU ÇEVRENİN KORUNMASI”

Bu nedenle dünyanın karşı karşıya kaldığı en hayati toplumsal ve ekonomik meselelerin başında şüphesiz çevrenin korunması geldiği uyarısını yapan Gül, şöyle devam etti:
Sınır tanımayan ve hayatı tehdit eden çevre sorunlarına karşı küresel işbirliği şarttır. 1972 Stockholm Konferansıyla başlayan süreç ve kabul edilen uluslararası anlaşmalarla birlikte, çevre konusu dünyanın en önemli gündem maddelerinden biri haline gelmiştir.
Daha fazla geç kalmadan, tabiatla ahenk içinde yaşamayı şiar edinmemizin tüm uluslararası toplumun ortak sorumluluğu olduğuna inanıyorum. Ortak gelecek kaygısı, gelişmiş ülkeler başta olmak üzere tüm ülkeleri somut adımlar atmaya sevk etmelidir. Dolayısıyla, esas hedefimiz dünyayı beraber paylaştığımız tüm canlıların üzerinde hayatlarını idame ettirdikleri zeminin muhafazası olmalıdır. Bunun için de her şeyden önce yapılması gereken, bugünkü ve gelecek nesiller için ekonomik, sosyal ve çevresel hedeflere, sürdürülebilir kalkınma anlayışıyla, dengeli bir şekilde ulaşmaktır.
Kyoto Protokolü’ne ve diğer sözleşmelere taraf olan Türkiye, çevre sorunlarına karşı uluslararası düzlemde verilmesi gereken mücadelede üzerine düşeni yapmaya devam edecektir.”

“KENTLEŞMEDE ÇEVRE DEĞERLERİ İHMAL EDİLMESİN”

Cumhurbaşkanı Gül, bu vesileyle kalkınma ve kentleşme gayretlerinde çevre değerlerinin ihmal edilmemesinin önemine dikkat çekerek, “Çevrenin korunması konusunda toplumumuzdaki bilinçlenme ve gelişen hassasiyet gelecek adına da umut vericidir." diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.