1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Ayarı Çektiler!"
Ayarı Çektiler!

"Ayarı Çektiler!"

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Twitter bela’ dediğini hatırlattı ve ekledi..

A+A-

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Twitter bela’ dediğini hatırlatarak, "Polis tweet atan çocukların başına bela oldu. Bu ülkenin bir zamanlar taş atan çocuklar problemi vardı, şimdi tweet atan çocuklar problemi var” dedi.

İnce, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, “Bu ülkede iki ayyaşın yaptığı yasa yok ama bu ülkeyi bir küfürbaz yönetiyor” ifadesini kullandı.

Olayların bu noktaya gelmesinde “bir akılsızlık” olduğunu belirten İnce, şunları söyledi:

“Başbakan ya okumasını bilmiyor ya da okuduğunu anlamıyor. Anayasa’nın 58. maddesini düzgün okusun. Orada gençleri alkolden değil alkol düşkünlüğünden koruma var. Ama orada cehaletten korumak da var, milletiyle bölünmez bütünlüğü de var, Atatürk ilkeleri de Cumhuriyet de var, kumardan koruma görevi de var. Tek sesli bir Türkiye istiyorsun, bunu istemek cahil bir Türkiye istemektir. Anayasanın 58. maddesine aykırı davranıyorsun demektir.

İddaa’yı, şans topunu, on numarayı, sayısal lotoyu, süper lotoyu kim buldu? Beygirler iki gün koşarken bunları 7 gün koşturmaya kim başlattı? Gündüz yetmedi gece de beygirleri kim koşturttu? Ben de ‘bu ülkeyi üç beş kumarbaz yönetiyor’ mu diyeyim. Siz de bana ‘kimi kastettiniz?’ diye soracaksınız. Ben de size ‘yok canım Başbakan’ı filan kasteder miyim, yanlış anlaşılmış’ diyebilirim.

Başbakan’ın çapulcu dedikleri bu ülkeye vergi ödeyenler. Örtülü ödeneğin parasını, seçim döneminde devletin parasını AKP’nin parası gibi dağıttığın paraları ödeyenler. Bu ülkede bir çapulcular bir de parapulcular var. Biz çapulcu olmayı kabul ediyoruz ama biz parapulcu değiliz."

İnce, Erdoğan'ın "Yüzde elliyi zor tutuyorum" sözlerini de eleştirerek, "Bir başbakan milletini, ülkesini iç savaşla tehdit eder mi? Onlar senin askerin, koyunun mu? Onlar senin tebaan mı, onları senin bir emrinde sokağa düşecek yüzde elli mi? Birileri sana ‘Sal gelsinler, bir hesaplaşalım derse’ ne olacak?" diye sordu.

"Ne derece doğru bilmiyorum ama Başbakan tabletten izlemiş Bülent Arınç’ın açıklamalarını, tableti kırmış, 'niye özür diledi' diye, yazılı metinde özür yokmuş" ifadesini kullanan İnce, "Başbakan, Cumhurbaşkanı’na ayar çekiyor, yabancı basın mensuplarına, öğrencilere, eylemciye, direnişçiye, reklam vermeyen ajanslara, doktorlara, işçilere, öğretmenlere, muhalefete, eczacılara, herkese ayar çeken bir Başbakan var ama sonunda ona da bir ayar çektiler. Bu ülkeni gençler ‘yeter kes sesinin, seninle mi uğraşacağım’ dedi. Bizim çekemediğimiz ayarı bile çektiler” dedi.

"Başbakan, kendini sorgulamalı!.."

Türkiye’nin duvarlarının küfür dolu olduğunu, bunu tasvip etmediklerini ancak ülkenin geçmişinde olan siyasi çekişmelerde böyle küfürler edilmediğini belirten İnce, “Başbakan, ‘90 senedir bu topraklarda neden bir tek bana yapıldı’ diye kendini sorgulamalı ve dilini değiştirmeli” dedi.

“Sayın Başbakan’ı Yavuz Selim’i düşünmekten ziyade aklı selim düşünmeye davet ediyorum” diyen İnce, medyanın olayı kamu zararı açısından gördüğünü belirtti, eleştiriler yöneltti.

İnce, “Başbakan ‘Twitter bela’ dedi polis tweet atan çocukların başına bela oldu. Bu ülkenin bir zamanlar taş atan çocuklar problemi vardı şimdi tweet atan çocuklar problemi var. Basılmamış kitap bomba, atılan tweet bela oldu” ifadelerini kullandı.

İnce, gençlere, "Hiç korkmayın çocuklar, güzel günler göreceğiz çocuklar sizin sayenizde. Üçüncü sınıf adamlar birinci sınıf mevkilere geçmiş. Bunlardan hiç korkmayın, bunları yakında göndereceğiz. Bugün meydanlardasınız yakında gümrük kapılarında olacağız, hiç merak etmeyin. Gençler, cam çerçeve kırmayın, kamu malına zarar vermeyin, kimseye küfür etmeyin, hakaret etmeyin ama örgütlenin, korkmayın, direnin, yürüyün, konuşun, yazın, çizin, okuyun” diye seslendi.

Sorular

İnce, Tabiat ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı’nın bu hafta TBMM’ye gelmeyeceğini söyledi.

Bir gazetecinin polise talimatı kimin verdiği tartışmasının olduğunu anımsatması üzerine İnce, “Bu ülkede Cumhurbaşkanı da Başbakan da İçişleri Bakanı da belediye başkanı da Recep Erdoğan’dır. Parka da polise de Anayasa Mahkemesi’ne de Çankaya’ya da o karışıyor. Talimatı hiç aramaya gerek yok. Sorumlusu bir kişi” diye konuştu.

Bir gazetecinin “Bülent Arınç, olayların ABD’den yönlendirildiğini söyledi” sözlerine, İnce, “Bu dönem bitiyor görevi, stand up yapsın bence. Komediye gerek yok. Bu gençleri kimse yönlendirmiyor. Bunlar özgürlük isteyen çocuklar. Bize de tepki gösterenler oldu. Bu çocukları örgüt üyesi gibi, bir partinin arka bahçesi gibi göstermek haksızlık ama o çocukların hepsinin CHP’ye gelmesini çok isterim” dedi.

İzmir’deki gözaltılar!

CHP İzmir Milletvekili Alaaddin Yüksel de İzmir’de sosyal medyadan attıkları mesajlarda halkı galeyana getirme suçuyla gözaltına alınan gençlerin olduğunu anımsattı.

Yüksel, mesajların “saat 19.00 Gündoğdu meydanında buluşalım”, “Burası Lozan önü polis merkezi kapısı, buraya süt limon desteği”, “Ambulansı içinden sıkılan plastik polis mermisiyle bir genç yaralandı sağlık desteği lazım” gibi son derece masum tweetlerden dolayı gözaltına alındığını savundu.

Bu gözaltıların derhal durdurulmasını istediklerini belirten Yüksel, “Bir taraftan dışarıya yumuşak mesaj vermemiz istenirken diğer taraftan önce sokaklarda çocukları avladılar şimdi evlerden topluyorlar” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.