1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bakan Şimşek: Isı Yalıtımı Harcaması Kira Gelirinden Düşülecek
Bakan Şimşek: Isı Yalıtımı Harcaması Kira Gelirinden Düşülecek

Bakan Şimşek: Isı Yalıtımı Harcaması Kira Gelirinden Düşülecek

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ısı yalıtımı için yapılan harcamaların kira gelirlerinden düşürülmesine imkan tanıyacaklarını söyledi.

A+A-

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ısı yalıtımı için yapılan harcamaların kira gelirlerinden düşürülmesine imkan tanıyacaklarını söyledi. Vergi konsunda hazırlanan yeni tasarıda enerji tasarrufuna teşvik geleceğini vurgulayan Şimşek, "Isı yalıtımı için yapılan harcamaların elde edilen kira gelirleri için doğrudan doğruya indirilmesine imkan sağlanıyor.” dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni Gelir Vergisi reform tasarısının ana hatlarını basın toplantısı ile açıkladı. Kira gelirleri için mükellefin anne ve babasının bedelsiz olarak, bir konutta oturabildiğini belirten Şimşek, “Önceden vergi mükellefinin anne babası için emsal kira uygulaması yoktu. Bu tasarıyla aynı hak eşin anne ve babasına da geliyor.” dedi.

Şimşek'in aktardıklarına göre; yeni tasarı TBMM'den geçerse 53 yıldır yürürlükte olan vergi kanunu kaldırılmış olacak. Yeni kanunda Gelir Vergisi ile Kurumlar Vergisi birleştirildi. Tarımda vergi teşvikleri geldi. Vergi oranları değiştirilmedi. Harcamalardan veya servetten hareketle çapraz bir denetim öngörülmedi. Veraset ve intikal vergisinin eski haliyle devam etmesine karar verildi. Beyannameli vergilendirme genişletildi. Vergi tabana yayıldı. İstisnalar daraltıldı. 250 madde yerine 95 maddelik daha basit bir kanun tasarlandı.

Tarımsal üretimi desteklemek adına vergisel teşviklerin olacağını kaydeden Maliye Bakanı, “Belirli bir ölçek ekonomisine ulaşan zirai faaliyeti olan sermaye şirketleri kollektif şirketler çiftçi gibi vergilendirilecek. Daha önce vergi sistemi ölçek büyütmeyi cezalandıran bir yapı içindeydi. Biçerdöğer, kamyon ya da 2 traktöre sahip olmak ve bundan böyle gerçek usulle vergilendirmeyi nedeni olmayacak. Sırf bundan dolayı kayıtdışılık oluyordu ya da çiftçimiz şirketleşemiyordu.” diye konuştu.

Maliye Bakanı'nın aktardıklarına göre yeni kanun tasarısında bulunan bazı hükümler şöyle:

* Birden fazla iş yerinde ticari faaliyeti bulunanlar bundan böyle basit usülden yararlanamayacak.

* Kurumların yönetim kurulu üyelerine ortaklık payıyla orantılı olmaksızın ödemeden kar payları bundan böyle ücret olarak vergilendirilecek.

* Yabancı iş adamları uzmalar ve basın yayın çalışanları Türkiye’de 3 yıldan fazla kalırlarsa tam mükellef olacak.

* Ticari faaliyet nedeniyle ilk defa gelir vergisine tabi olacak 29 yaşını aşmamış genç girişimciler, 3 yıl boyunca askari ücrete isabet eden kazançları üzerinden hiç vergi ödemeyecek.

* Zirai faaliyetle uğraşanların askari ücrete isabet eden kazançları da vergiden muaf tutulacak.

* Beyanname verme süreleri bir ay önce çekilerek, dördüncü dönem geçici vergi beyannamesi kaldırılacak.

* Basit usüle tabi vergi mükellefleri kayıtlarını kendileri tutabilecek.
CİHAN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.