1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakan Yıldırım: Boğaz Köprüsü'ndeki Çalışma Marmaray Bittikten Sona Başlayacak
Bakan Yıldırım: Boğaz Köprüsündeki Çalışma Marmaray Bittikten Sona Başlayacak

Bakan Yıldırım: Boğaz Köprüsü'ndeki Çalışma Marmaray Bittikten Sona Başlayacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, birinci köprüdeki çalışmanın Marmaray projesi tamamlandıktan sonra başlayacağını ifade etti.

A+A-

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, birinci köprüdeki çalışmanın Marmaray projesi tamamlandıktan sonra başlayacağını ifade etti. Çalışmanın yapılacağı tarih konusunda bilgi vermeyen Yıldırım, İstanbul trafiğinin en az etkileneceği bir tarihte çalışmanın yapılacağını belirtti.

Bakan Binali Yıldırım, yarın temeli atılacak olan üçüncü köprünün inşaatında incelemelerde bulundu. Helikopter ile köprü çalışmalarını izleyen Yıldırım, daha sonra köprünün ayaklarının inşa edildiği yere gelerek burada incelemelerine devam etti. Bakan Yıldırım, incelemenin ardından gazetecilere açıklama yaptı.

Üçüncü köprünün dünyanın üzerinde demir yolu olan en uzun köprüsü olacağını ifade eden Bakan Yıldırım, “Köprüdeki şerit sayısı demir yolu ile 10 şerit. Önemsediğimiz konuların başında ekolojik proje olması. 36 viyadük var. Ormanı etkilememek için viyadük sayısını artırdık. Zannediyorum 4 tünelimiz var. Amacımız doğal yapıyı muhafaza etmek, ekolojik proje olmasını sağlamak. Toplam dolgu miktarı 70 milyon metreküp. 200 bin ton demir işçiliğimiz var. 45 adet alt geçit, 63 adet üst geçit köprüsü olacak. Sadece köprüdeki iş miktarı 228 bin metreküp. Gerek inşaat süresinde gerek işletme sürecinde binlerce insan iş sahibi aş sahibi olacak. Bu köprü tamamlandığında transit trafik buradan geçecek. TIR kamyon ve tankerlerin diğer yolları işgal etmesinin önüne geçilecek. Şehir içi trafiği çevre yolu ile buraya çekilmiş olacak. Köprünün İstanbul’a hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Köprünün ismi konusunda bilgi vermeyen Yıldırım, “Bağlantı yolları detaylı proje üzerinde anlatmam lazım. Köprünün ismi konusunda ‘siz yapın’ isim koyan çıkar. Günü gelince en yakışan ismi mutlaka bu köprüye veririz. Şuanda biz köprüyü biran önce yaparak İstanbullulara vermekten başka planımız yok. Ücretler konusunda tavan ücretleri var. Otomobil için kilometre başına 8 cent yani doların onda birinden az. Köprü geçiş ücreti 3 dolar. Bunlar tavan ücretler. Bu ücretlerden az da olabilir.” diye konuştu.

Birinci köprüdeki çalışmalar konusunda bilgi veren Yıldırım, “Hazırlık çalışmalarımız büyük oranda tamamlandı. İhalesini de yapacağız. Marmaray’ın devreye girmesinden sonra olacak. Trafiğin olumsuz etkilenmemesi için iş planı hazırlanmış olsa da kısmı etkilenme olacağı için Marmaray’dan sonra işe başlamanın uygun olacağını düşündük. 29 Ekim’teki açılıştan sonra birinci köprüdeki çalışma başlayacak. Günlük trafiğin en az etkileneceği süre içinde çalışma yapılacak.” şeklinde konuştu.

‘HGS VE OGS İLE İLGİLİ YENİ BİR PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ’

HGS ile ilgili yeni bir proje üzerinde çalıştıklarını anlatan Yıldırım, “Önceden kartlı geçiş sistemi vardı. HGS sistemi geldi. OGS pahalıydı. Bundan sonraki adımımız şuandaki HGS sayısı OGS sayısını geçti. Demek ki sistem oturdu. Dünyada bu kadar kısa sürede sorunsuz geçilen bir sistem yapılmadı. Çok da iyi yapıldı. Bu şerit HGS yazıyor olsa bile, OGS’den geçtiniz bunu tanıyacak. Bu yazılım çıktığında sorun ortadan kalkacak. Herkes istediği yerden geçtiği zaman hiçbir ceza tahakkuk etmeyecek.” dedi.
CİHAN

Bakan Yıldırım: Boğaz Köprüsü'ndeki çalışma Marmaray bittikten sona başlayacak

Bakan Yıldırım: Boğaz Köprüsü'ndeki çalışma Marmaray bittikten sona başlayacak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.