1. YAZARLAR

  2. Aykut Onur KALAYCI

  3. “Böcek ile Gümrük iç içe girmiş!..”
Aykut Onur KALAYCI

Aykut Onur KALAYCI

Yazarın Tüm Yazıları >

“Böcek ile Gümrük iç içe girmiş!..”

A+A-

İZMİR’DEKİ DİNLEME CİHAZLARI SORUŞTURMASI

Dinleme cihazları soruşturması İzmir Gümrüğü’ne uzandı!!

“Böcek ile Gümrük iç içe girmiş!..”

Yukarıdaki başlıkları okudunuz. İddialar oldukça vahim. Biraz sonra yazacağım bilgiler ise, ne kulaktan duyma ne de söylenti. Yazacaklarım, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ile İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nin 108 bin ünite dinleme cihazı, binlerce kaçak cep telefonu ile gizli kameralar ile ilgili hazırladığı soruşturma raporlarından. .

Soruşturma raporunu okudukça da, dehşete düşmemek elde değil! Polis kaçakçılık şüphelilerinin gümrüklerle ilgili bağlantısını ortaya koyabilmek için adeta 24 saatini çalışarak geçirmiş. Durum böyle olunca da ortaya düşündüren görüntüler ve telefon kayıtları çıkmış. Soruşturmanın detaylarını okuduğunuzda İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ve İzmir KOM Şubesi’nin olayın gümrük boyutu için özel bir bölüm ayırdığına tanık oluyorsunuz.

“Afiyet olsun baş kontrolörüm”              

Ulaştığım soruşturma belgelerinde, polisin böcek şüphelilerini İzmir Gümrüğü’ne giriş-çıkışlarını, şüphelilerin İzmir Gümrüğü’nün baş kontrolörü ile birlikte yemek yediklerini görüntüye aldıklarını gösteriyor. Şüphelilerin gümrükteki işlerini yaptırmak için kendi aralarında ve İzmir Gümrüğü baş kontrolörü ile yaptıkları telefon konuşmaları, soruşturma dosyasında önemli belgeler arasında bulunuyor.

Bu bölüm fezlekede aynen şöyle geçiyor sevgili okurlarım;

“Şüpheliler arasında yapılan telefon görüşmeleri sonucunda, M.K. adlı şüphelinin, İzmir Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ile gümrük problemi olan M.Ş. isimli kişiyi aradığı; İzmir Gümrük Muhafaza Başmüdürlüğü Baş Kontrolörü H.A.’nın işinin bittiğini söylediği; birazdan buluşacaklarını ve birlikte yemeğe gideceklerini belirtmesi üzerine teknik takibe geçilmiştir. Yapılan teknik takip sonucunda, Limontepe mevkiinde Tex Mex adlı restaurantta gümrükle problemi olan M.Ş, beraberindeki şüpheliler H.G ile M.K ve İzmir Gümrük Muhafaza Başmüdürlüğü Baş kontrolörü H.A.’nın buluştukları, birlikte yemek yedikleri, saat 22.30 sıralarında buradan ayrıldıkları görülmüştür”

Evet, yanlış okumadınız fezlekede aynen böyle diyor. İnsan bunu okuyunca diyecek bir şey bulamıyor öyle değil mi? Durun daha bitmedi..

Ellerini kollarını sallayarak gümrüğe giriyor!.

Soruşturmayla ilgili belgeleri okumaya devam ediyorum. Telefon dinlemeleri ve kamera kayıtlarında, dinleme cihazı soruşturması şüphelilerin İzmir Gümrüğü ve bazı yöneticileriyle iç içe olduklarını, istedikleri zaman gümrük binasına girip istedikleri yetkililerle görüştüklerini de ortaya koyuyor. Polisin, İzmir Gümrük Başmüdürlüğü’nde şüpheliler ile bazı üst düzey gümrükçülerle görüşmek için gümrük binasını adeta ablukaya aldığı soruşturma raporlarına yansıyor. Bu bölüm soruşturma evraklarında aynen şöyle geçiyor değerli okurlarım;

“ Şüpheliler H.G ve Aliağa Gümrüğü ile sorunu olan M.Ş.’nin buluşarak Aliağa Gümrük Müdürlüğü’ne gittikleri; burada gümrük yetkilileriyle görüştükleri; problemli olan dosyanın İzmir Alsancak Semti’nde bulunan Gümrük İstihbarat Şube Müdürlüğü’ne gönderildiğini öğrenmelerinin ardından İzmir hareket ettikleri görülmüştür. Şüphelilerin İzmir Alsancak Semti’ndeki Gümrük Muhafaza İstihbarat Müdürlüğü’ne gelecekleri anlaşıldığından dışarıda beklenmeye başlanılmış; 17.40 sıralarında şüpheliler M.Ş. ve H.G.’nin gelip bina içerisine girdikleri kayda alınmıştır”

Evet! Aynen böyle diyor devletin polisi yani ‘şüphelilerin kâh Aliağa Gümrüğü’ne, kâh İzmir Gümrükler Başmüdürlüğü’ne ve bağlı birimlerine ellerini kollarını sallayarak girdiklerini kameraya çektim ben arkadaş” diyor…

Şüpheli Başmüdürü Tanıyormuş!

Gelelim şimdi soruşturma dosyalarının içerisine eklenen bir bölüme daha.. Bu bölümde, polis kaçakçılık şüphelilerinin telefon kayıtlarına yansıyan konuşmalarını ve bu konuşmalar çerçevesinde ifadelerini almış. Konuşmalarda M.K. adlı şüpheli, gümrük komisyoncusu bir arkadaşının müşterisinin kaçağa düşecek malı için görüşmeler yapıyor. Görüşme soruşturma evraklarında şöyle yansıyor;

11.03.2011 günü saat 12.08

M.K:Şimdi Nazım Bey aradı

H.V:Evet ağabey

M.K:Kararı vermişler. Kaçakçılık falan değil! Küçük bir idari para cezası gibi bir şey uygulanacak. İstersen gidebilirsin yanına.

H.V:Gideyim ağabey

M.K:Hadi git bakalım hadi..

-Kaçakçılığa girecek mala 49 lira ceza-

Dinlemeye takılan M.K. polis ifadesinde de, İzmir Gümrükler Baş Müdürü Nazım Bütün’den bir arkadaşının gümrükteki malının çözümü için yardım istediğini kabul ediyor. M.K. polis ifadesinde şöyle diyor:

“Bu görüşmeyi ben yaptım. Görüşmede adı geçen H.V. İzmir’de gümrük şirketi sahibidir! H.V.’nin müşterilerinden bir firmanın beyannamesi muayene memurunda kaçakçılığa girecek diye yardım istemiş. H.V. durumu bana anlattı. Bende İzmir Gümrükleri Başmüdürü olan Nazım Bütün’ü tanırım. Kendisinden bir kişinin aylarca gümrükte bir bekleyen malının olduğunu, beyanname düzenlenirken yanlışlık yapıldığını, firmanın zararının olduğunu, bunun tekrardan incelenerek yasal yönden yapılmasını talep ettik. Giriş gümrük müdür yardımcısının yanına H.V.’yi gönderdik. Burada mal tekrar incelenmiş ve eski beyanname iptal edilmiş, firmaya 49 TL idari para cezası uygulanmıştır. Ben yasal olmayan talepte bulunmadım.”

Yukarıda da dediğim gibi bunlar İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ile İzmir Emniyet Müdürlüğü KOM Şubesi’nin soruşturmasında geçen bilgiler; ne bir duyum, ne de dedikodu.. Sevgili okurlar bu soruşturmayla ilgili bildiğim kadarıyla bir de bilirkişi rapor hazırlıyor. Bu raporun, gümrükçülerle ilgili hazırlandığı iddia ediliyor. İzmir’deki bu soruşturmayla ilgili olarak diğer detayları da yine bu köşede bulacağınızı söylüyor; yeni yılın size, ailenize ve sevdiklerinize sağlık, mutluluk ve de şans getirmesini diliyorum.

YAZARIN NOTU

1- Sakın davul zurna çalıp oynamayın! Kime mi söylüyorum; bizim şu İstanbul Gümrükleri’nden hayali ihracatları patlatıp, dosyaları zaman aşımına girecek diye sevinenlere söylüyorum. Bakın bu çok sağlam bir kaynaktan aldığım haber. Yetim hakkı yediğiniz, devletin kasasını hortumladığınız dosyalar hiç de zaman aşımına uğramıyor. Özellikle de - isimleri bende saklı olan - o iki kardeşin hayali ihracat dosyaları hiç de zaman aşımına uğramıyor. Haklı mıyım? Haksız mıyım? Hep birlikte göreceksiniz. Herkes görecek ya anyayı ya da Konya’yı.. Yakın da hem de çok yakında bu köşede okuyacaksınız bütün gelişmeleri..

 2- İstanbul Ataköy konaklarında oturan ikinci müdür kim?

 3- İstanbul Gümrüklerine ise, kaldığımız yerden devam edeceğiz. Bekleyin!!

"Yazarımız Aykut Onur KALAYCI'nın yazısını izinsiz kullananlar hakkında, yasal işlem başlatılacaktır!! Ayrıca, yazarımıza aykutonurkalayci@gmail.com mail adresinden ve de 0312- 473-66-08 nolu faks numarasından da ulaşabilirsiniz!"

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum