1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Büyükşehir Yasası Hizmetlerin Etkinliğini Artıracak
Büyükşehir Yasası Hizmetlerin Etkinliğini Artıracak

Büyükşehir Yasası Hizmetlerin Etkinliğini Artıracak

Yeni Büyükşehir Belediye Yasası'nın gelecek yıl yürürlüğe girecek olmasıyla birlikte, il özel idarelerinin büyükşehir belediyelerine devrinin, hizmetlerin etkinliğini artıracağı belirtildi.

A+A-

Yeni Büyükşehir Belediye Yasası'nın gelecek yıl yürürlüğe girecek olmasıyla birlikte, il özel idarelerinin büyükşehir belediyelerine devrinin, hizmetlerin etkinliğini artıracağı belirtildi.

İl özel idareleri, kuruluşlarının 100. yılında büyükşehir belediyelerine devrediliyor. Erzurum İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adnan Yazıcı, devrin, vatandaşın hizmet alımını hızlandırıcağını ifade etti. Yazıcı, Erzurum İl Özel İdaresi'nin hizmet ve mal varlığının yüzde 90'ının, gelecek yıl yürürlüğe girmesi planlanan Büyükşehir Belediye Yasası ile birlikte bu kuruma devredileceğini dile getirdi. Genel Sekreter, yıllar içerisinde devam eden yatırımların ise şehir hastanesi, okul, öğretmen lojmanları gibi yatırımların da ödenekleri ile birlikte ilgili bakanlıklara devrinin gerçekleşeceğini kaydetti.

Diğer yatırımların ise Çevre ve Şehircilik Bakanlılığı'na iade edileceğine vurgu yapan Yazıcı, "Yıllardan beri devam eden yatırım ve ödeneklerini ilgili bakanlıklara devredeceğiz. Bakanlıklar ya yatırımları kendileri yürütecekler ya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı veya büyükşehir belediyesi üzerinden devam ettirecek." diye konuştu.

"TEK ELDEN YÖNETİM DAHA ETKİN"

İl özel idaresinin büyükşehir belediyesine devrinin hizmet alımı, planlama ve koordinasyon açısından daha faydalı olacağına inandığını da sözlerine ekleyen Adnan Yazıcı,"Hizmetin tek elden yönetilmesi yerel yönetimler açısından oldukça uygun. Kaynakların yerinde kulanılması, tek elden planlama yapılması kurumlar arası koordinasyon yapılmayacağından zaman kazancına neden olacak." dedi. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Yazıcı, tek endişesinin sosyo-ekonomik olarak mahallelerden statüsü farklı olan köylere götürülecek hizmetlerin altyapısının güçlü olup olmayacağının belirsizliği olduğunu anlattı.

"KIŞ HAZIRLIKLARI TAMAM"

Uzun ve şiddetli bir kıştan yeni çıkan Erzurum, gelecek kışın hazırlıklarına başladı. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adnan Yazıcı, gelecek kış mevsiminin hazırlıklarına başladıklarını ifade etti. Yazıcı, geçen kış mevsiminde il genelinde 883 köy ve 553 mezranın yolunu, 112 araç ve 131 personelle açtıklarını dile getirdi. Yazıcı, büyük dağınık bir coğrafi alana sahip olmasından dolayı, Erzurum'da karla mücadele çalışmalarının kışın hayati önem taşıdığına dikkat çekti.

Karla mücadele kapsamında daha hızlı, etkin ve başarılı bir çalışma ortaya koymak için 9 adet greyder, dozer ve kamyon kiraladıklarını hatırlatan Yazıcı, "Yorucu ve uzun bir kıştan yeni çıktık. Kurum olarak vatandaşlarımızın gelecek kış mağduriyet yaşamamaları için geçen hafta içerisinde gelecek kış mevsiminde kullanılmak üzere makina parkımıza 9 araç daha kattık. Malum gelecek yıl, il özel idareleri lağvedilip, büyükşehir belediyelerine katılacak. Biz de ödeneklerimizi daha verimli kullanmak için bu araçları kurum bünyesine kattık." diye konuştu.

"BU KIŞ TELEFONLAR AZ ÇALDI"

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Yazıcı, geçen kış sezonunu başarılı bir çalışma dönemi ile kapattıklarını anlattı. Yazıcı, geride kalan kış mevsiminde karla mücadelede 16 milyon lira harcadıklarına işaret etti. Bin 453 köy ve mezra yolunda, geçen kış toplamda 44 bin kilometre karla mücadele gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Yazıcı, "Her kış köy muhtarları, köylüler yollarının açılması için tarafıma ve ilgili birimlere sayısız telefon açardı. İlk kez geçtiğimiz kış mevsiminde yok denecek kadar az kişi telefonla arayarak yollarının açılmasını talep etti. Bu da karla mücadelede ne kadar çok başarılı bir çalışma ortaya koyduğumuzu göstermesi açısından önemli bir gösterge." dedi.CİHAN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.